Zásuvky lze otevírat pouhým dotykem, třeba kolenem

Zásuvky lze otevírat pouhým dotykem, třeba kolenem | foto: Blum

Z nábytku mizí úchytky. Kazí vzhled a mohou zavinit i úraz

  • 55
Nábytkové úchytky mizí. Na moderním italském nábytku je téměř nenajdete. Přesto stačí jen lehký dotyk, aby se dvířka či zásuvky skříněk otevřely. Tedy pokud víte, na kterém místě je třeba se dotknout.

Výrobci nábytku se pro omezení používání úchytek rozhodli hned z několika důvodů. Moderní nábytek s hladkými čelními plochami vypadá samozřejmě mnohem elegantněji, zejména v lakovaném provedení. Totéž platí o prosklených dvířkách.

Zdaleka však nejde jen o estetiku, nenarušené plochy mají menší riziko vnikání páry a bobtnání dřevotřískových desek. To je velmi důležité hlavně u koupelnového a kuchyňského nábytku, u něhož je pak také mnohem pohodlnější údržba.

I v koupelně se dotykové otvírání využije velmi často

I v koupelně se dotykové otvírání využije velmi často

Výhody hladkých ploch bez úchytek

- Snadná údržba

- Nehrozí riziko úrazu

- Lepší vzhled vnějších ploch

- Nenarušené plochy mají menší riziko vnikání páry a bobtnání dřevotřískových desek

- Neporušená dvířka dokončená lakem na vysoký lesk zůstávají dokonale odolná proti vnikání vlhkosti - což je nutné zejména u koupelnového, ale i kuchyňského nábytku

Když úraz, tak v kuchyni

Statistiky pojišťoven i zdravotníků vidí domácnost jako jeden velký rizikový prostor. Hlavně v kuchyních hrozí pády, zlomeniny, opaření, popálení... Často jsou příčinou právě úchytky, o něž lze snadno zachytit oděvem či utěrkou. Jestliže v daný okamžik přenášíte hrnec s vařicí vodou nebo pánev s rozpáleným omastkem, úrazu se asi nevyhnete.

Nábytkové úchytky Touch-in firmy Hettich vzniklé na základě vítězného studentského návrhu, jehož autorem byl slovenský student Pavol Torma z košické Technické univerzityGrafická prezentace soutěžního návrhu úchytky Clap flap Pavola Tormy

Nábytkové úchytky Touch-in firmy Hettich vzniklé na základě vítězného návrhu v roce 2007, jehož autorem byl slovenský student Pavol Torma z košické Technické univerzity (grafické zpracování vpravo)

Nepříjemné jsou i bolestivé střety s vyčnívajícími úchytkami. Pro malé dítě může být pád hlavou na tento doplněk nábytku více než nebezpečný. Už před desítkami let proto architektka Zdeňka Maňáková z Výzkumného a vývojového ústavu nábytkářského vymyslila "úchytky-neúchytky" neboli zanořené úchytky pod okraj plochy zásuvek.

Použila pro jejich výrobu plast. Tento typ ve tvaru kávového zrna navrhla pro investorskou kuchyňskou linku Mocca. U dalších kuchyní se začaly používat úchytné kovové nebo plastové lišty umístěné na spodních skříňkách na horní hraně, u horních dvířek na hraně spodní. Objevily se také výřezy nebo kruhové otvory v ploše dvířek.

Otvírání na dotyk

Poslední roky pak přinesly trend otevírání pouhým dotykem. Stačí k tomu mechanické či elektromechanické systémy kování, které dovolují snadné otevírání. Synchronizační jednotky pak dovolují otevřít I široké zásuvky a výsuvy jednoduchým ťuknutím, třeba kolenem.

Lakovaný nábytek vypadá bez úchytek mnohem lépe

Lakovaný nábytek vypadá bez úchytek mnohem lépe

Elektrické ovládání, např. s označením servo drive, oceňují uživatelé hlavně v kuchyni u dřezových skříněk, do nichž se instalují I sortery – odpadkové koše na tříděný odpad.

Při standardním otevírání rukou se dvířka či čílka zásuvek těchto skříněk snadno od špinavých rukou znečistí. Chybí totiž "třetí" ruka – a právě tu nahrazuje jemné ťuknutí do zásuvky.

Dotykové otvírání usnadňuje práci v kuchyni

Dotykové otvírání servo drive lze samozřejmě kombinovat i s úchytkami

Něco z historie

Není to až tak dávno, kdy lidé vlastnili jen málo věcí a oblečení. Vše schovávali do truhel uzamčených na zámek. Později se truhly složené na sebe proměnily na skříně. K otevření jejich dveří stačil opět klíč.

Až v devatenáctém století se pro ukládání výbavy nevěsty rozšířilo používání prádelníků ("kostnů" ) s širokými a hlubokými zásuvkami. Pro otevření takové veliké - a po naplnění prádlem hodně těžké zásuvky - bylo třeba použít obě ruce.

A tak byly prádelníky kromě středového zámku s klíčem opatřeny dvěma kovovými úchytkami, které byly pro větší bezpečnost uživatelů sklopené, visely v malých závěsech (pantech) a čekaly, až za ně někdo zásuvku vytáhne. Pro snadnější vytažení se časem pojezdy zásuvek opatřily kovovými pásky a zarážkou proti celkovému vysunutí.