Češi stále dávají přednost tvárnicím před dřevem či betonem, krovy však bývají většinou dřevěné

Češi stále dávají přednost tvárnicím před dřevem či betonem, krovy však bývají většinou dřevěné | foto: Profimedia.cz

Z jakých materiálů stavět dům

  • 10
Možností, z čeho stavět dům, sice přibývá, v tuzemsku stále zdaleka nejrozšířenějšími zůstávají keramické a pórobetonové tvárnice. Nahradily tradiční plné cihly, které se dnes používají jen doplňkově, třeba na izolační přizdívky pod úrovní terénu.

Povolení při stavbě domu - čtěte ZDE
Dům z katalogu, či na míru - čtěte ZDE
Dům nestavte bez dohledu odborníka - čtěte ZDE

Tvárnice jsou jako kostky stavebnice, takže stavbu z nich zvládnou i méně kvalifikovaní zedníci. Především je to však osvědčená tradice, postavíte z nich bytelný dům, který dlouho vydrží.

Aby však takový dům splnil normy, je třeba ho obložit poměrně silnou vrstvou izolace. Normy se navíc stále zpřísňují, takže tloušťka zdí se může během pár let dostat za hranice únosnosti (i více než půl metru).

Keramické tvárnice jsou dvojího druhu. Oranžové mají uvnitř dutiny, které tepelně izolují. Jsou proto lehké, ale také křehké, takže se snadno rozbijí. Měly by se co nejméně řezat na menší kousky, protože tím se oslabují jejich izolační vlastnosti.

Uvnitř bílých či šedých pórobetonových tvárnic jsou vzduchové bubliny, díky nimž jsou ještě lehčí než keramické, zároveň si však udržují dobrou pevnost. Dobře se opracovávají a řezání jim nevadí. Jsou však více nasákavé, takže musí déle vysychat.

Alternativní materiály
Domy lze stavět také z tenkostěnných betonových tvárnic. Jsou velmi lehké a duté, takže stavba nepůsobí bytelně, a možná proto zatím v tuzemsku nenašly velkou oblibu, přestože jsou dost levné.

Málo rozšířené jsou také tvárnice z lehkého keramického betonu tvořené pórovitými kuličkami z pálené hlíny. Ty jsou na rozdíl od betonu teplejší a nemusí se dodatečně izolovat, ale patří k těm nejdražším materiálům.

Na oblibě však postupně získávají dřevocementové tvárnice s polystyrenovou izolací uvnitř. Po sestavení zdí, které trvá jen pár dní, se tvárnice vyplňují betonem. Stavba má dobré izolační vlastnosti, ale spotřebuje se na ni hodně betonu.

Ještě rychlejší je stavba z polystyrenových tvárnic. Jsou velmi lehké a skládají se podobně jako stavebnice lego, dva amatéři zvládnou zbudovat celé poschodí za víkend.

Zdi se poté vyplní betonem a z obou stran obloží sádrokartonem. Mají příjemně teplý povrch, ale problémy mohou být s věšením těžších předmětů na zeď.

Montované domy
Kdo chce bydlet rychle a levně, měl by uvažovat o montovaném domě. Je to stavebnice vyrobená v továrně, kterou na místě smontuje odborná firma.

Nelze ji stavět svépomocí ani příliš obměňovat její tvar. Takové domy mají tepelnou izolaci zpravidla uvnitř stěn, které jsou proto dost tenké. Stavba trvá třeba jen šest týdnů, ceny začínají na milionu korun.

Montované domy jsou nejčastěji dřevostavby s konstrukcí z masivního dřeva a stěnami ze sendvičových panelů, které tvoří dřevoštěpkové desky, polystyren a sádrokarton.

U takového domu byste měli dbát na dobrou střechu, protože kdyby do něj zateklo, začne hnít a oprava pak bude velmi nákladná.

Odolnější proti vodě a také bytelnější jsou domy z betonových panelů. Staví se buď z panelů podobných těm ze sídlišť, anebo z lehkého keramického betonu.

Některé panely mají dekorativně upravený povrch, takže se nemusí omítat, ale dům pak připomíná panelák. Když však dům omítnete, je k nerozeznání od cihlového.

Dřevostavby
K tradičním stavebním materiálům patří také dřevo. Životnost dřevěných domů je podobná jako u zděných, jsou však většinou levnější a rychleji postavené.

Srovnatelné se zděnými domy je i riziko vzniku požáru, ale když požár v dřevostavbě vypukne, může napáchat větší škody. Na někoho může dřevěný dům také působit jako málo bytelný, každému nemusí vyhovovat náročnější údržba dřeva.

Možná proto Čechům dřevostavby v posledních desetiletích "nevoněly" tolik jako jiným národům a využívali je spíše jen k rekreaci.

Zatímco v tuzemsku tvoří podle Nadace dřevo pro život pouze jedno procento domů, v Rakousku je to sedm, ve Skandinávii přes 60, v USA a Kanadě dokonce 80 procent.

Tento přístup se však začíná měnit, každý rok přibude v Česku kolem 800 dřevěných domů, což jsou asi čtyři procenta novostaveb.

Většinou jsou to montované domy s dřevěnou konstrukcí a sendvičovými stěnami, staví se však také ze samonosných sendvičů, fošnových konstrukcí nebo roubených trámů.

Ceny tvárnic
* Keramické - od 620 Kč/m2
* Pórobetonové - od 470 Kč/m2
* Tenkostěnné betonové - od 300 Kč/m2
* Z lehkého keramického betonu - od 760 Kč/m2
* Dřevocementové -od 430 Kč/m2
* Polystyrenové - od 640 Kč/m2
Poznámka: Ceny jsou orientační, mohou se lišit podle prodejce.

Stavební dřevo
Smrk
- používá se hlavně na konstrukce - od 6 tisíc Kč/m3
Borovice
- doplňkové, lépe snáší vlhko - od 6 tisíc Kč/m3
Jedle
- přimíchává se ke smrku - od 6 tisíc Kč/m3
Modřín
- odolá vlhku, na venkovní obklady - od 8 tisíc Kč/m3
Buk a dub - tesařské práce, obložení - od 12 tisíc Kč/m3 Zdroj: ASKO, MS Haus

,