Matrace

Matrace - Postel s kvalitní lehací plochou je základem každé ložnice. Pro zdravý spánek je ale třeba doplnit ji vhodnou matrací. | foto: FIRMA ROMAN BLANÁŘ

Z dobré postele ven nechcete

  • 7
Teprve ve dne poznáte, co pro vás udělala postel v noci. Také tak by bylo možné charakterizovat význam tohoto kusu nábytku. Není to ovšem úplně přesné. Důležitý totiž není ani tak rám či čelo postele, ale to, na čem člověk leží, tedy matrace a případně i rošt.

Ideální postel tedy nepoznáte podle honosného vzhledu, ale podle toho, co se ukrývá uvnitř. Bohužel většina zákazníků si postel vybírá podle atraktivního potahu.  Při výběru postele člověk snadno podlehne prvnímu dojmu. A také módnosti.

Když se před několika málo lety staly doslova módním hitem kovové postele se zdobnými čely, zejména italské provenience, našla se spousta zájemců. Přestože za cenu kolem 40 tisíc si koupili postel pro zdravý spánek nevhodnou.

Na co si dát pozor
Měli byste se ptát na složení matrace, na její prodyšnost, zda má, či nemá snímatelný potah. Než si matraci a rošt koupíte, je dobré si na lůžko také lehnout, a klidně se na něm povalovat třeba půl hodiny, abyste si ověřili, jak se na něm budete cítit a hlavně jestli vám vyhoví svou tvrdostí či měkkostí.

Rada s osobním vyzkoušením v prodejně nepředstavuje pro specializované prodejce nebo kvalitní architektonické studio žádný problém.

Plastové chrániče, která se zde používají, chrání lůžko před případným znečištěním od obuvi. Těžko si ovšem takovým způsobem vyzkoušíte matraci v hypermarketu, kde se matrace a rošty prodávají jako lahve v regálu.

Tvrdost matrace si prostě musíte osobně vyzkoušet. Důležité je při nákupu nestydět se a na lůžko si lehnout. Podle výzkumů lékařů se totiž až 90 procent všech fyzických i duševních sil regeneruje právě při spánku. Při něm je nutné si doslova hýčkat páteř.

Dvacet čtyři obratlů, které ji tvoří, nám umožňuje pohyb, chrání míchu a je nosným pilířem celého těla. Aby se člověk mohl hýbat a chodit, potřebuje také meziobratlové klouby, vazy a ploténky.

Právě pro ně je důležité, aby se v noci mohly uvolnit a přijmout zpět tekutinu potřebnou pro svou elasticitu. Bohužel kolem 70 procent naší populace podle zdravotních statistik trpí problémy s páteří.

Viníkem je nejen sedavý způsob života, ale také špatné postele. Například pokud máte příliš tvrdou matraci, dochází k přetěžování páteře a ke sníženému prokrvování na otlačovaných místech.

Nedojde k uvolnění plotének a jejich vyživování. Výsledek? Neklidný spánek a ráno pocit, jako kdybyste celou noc tvrdě pracovali. Měkká matrace či prověšená drátěnka jsou však také špatné řešení.

Páteř se bude prověšovat a ploténky dostanou nežádoucí klínovitý tvar. Vedle páteře se začnou nepříjemně ozývat i vaše vnitřní orgány, žaludek či břicho. Může totiž dojít k takzvané blokádě pánevní oblasti.

Desatero zdravé postele

  •  dostatečná velikost (u jednolůžka si dopřejte 90 až 100 x 200 cm, případně více, k výšce postavy je totiž třeba připočíst 19 až 30 cm, u dvoulůžka by se rozměry měly pohybovat od 180 až 200 x 200 cm)
  • odpovídající výška (hygienické minimum je 25 cm) 42 až 60 cm (pro starší a méně pohyblivé volte vyšší lůžko), standard je 45 až 50 cm
  • vhodné umístění (postel nepatří pod okno nebo tam, kde takzvaně protahuje)
  • vhodné osvětlení (kvůli čtení, byť jej lékaři nedoporučují (!) by měly být noční lampičky umístěny nad hlavou, nikoliv na stolku)
  • možnost odkladního prostoru (průměrně vysokému lůžku odpovídá stolek či odkladní deska s výškou 55 až 65 cm)
  • dobré odvětrání matrace neboli postel na nožkách (matrace musí větrat i zespodu, proto jsou naprosto nevhodná lůžka s plnými bočnicemi)
  • samostatné jednodílné matrace (se snímatelným potahem) a rošty i v případě dvoulůžka
  • polohovací rošt - z anatomického hlediska je totiž důležitá i výška, kde jsou nohy a hlava (mírné zvýšení polohy nohou napomáhá snadnějšímu odtoku krve a ulehčuje tak srdci, uvolňuje se i kolenní kloub. Symetrie v oblasti kolen a pánve zase uvolňuje kyčel a oblast beder.)
  • anatomicky tvarovaný polštář
  • kvalitní a často prané lůžkoviny

Matrace je jako filtr
Při výběru matrace je nutné přemýšlet i o hygieně. Matrace totiž funguje jako kávový filtr, v němž podle řady výzkumů "uvízne" za noc asi půl až jeden a půl litru potu.

Není to jen voda - pot obsahuje soli, tuky, dusíkaté látky a dokonce i čpavek. Doktor Rašev i ostatní odborníci tak doporučují i při dodržování všech hygienických pravidel výměnu matrace po sedmi, maximálně však deseti letech používání.

Proto jsou tak důležité snímatelné potahy, jež lze prát nebo alespoň chemicky čistit. Pro jedince, kteří se hodně potí, se vyplatí pořídit si takzvaný matracový chránič z dutého vlákna.

Ten se vkládá mezi prostěradlo a matraci. Vedle hygienického efektu vám dopřeje i pocit příjemného, měkkého poležení.

Vedle dutého vlákna jsou na chrániče vhodná i živočišná vlákna, například ovčí vlna, jejíž vlákna mají takzvanou samočisticí schopnost.
Naproti tomu bavlna poskytuje bakteriím velmi příjemné zázemí a je nutné ji často prát. Aby se mohl pot z matrace dostatečně rychle odpařit, musí mít lůžko možnost větrat jak vrchem, tak spodem.

Proto mají lékaři i architekti tak rádi lamelové rošty a postele na nožkách a mračí se na nejrůznější 'okapotovaná' letiště. Tvrzení, že se jejich úložný prostor používá pro ukládání lůžkovin, stejně většinou neobstojí.

Zato sem pečlivé hospodyně ukládají spoustu nepoužívaného šatstva a dalších "nezbytných" věcí. Samozřejmostí by pak mělo být časté praní ložního prádla v teplotách nad 60 °C.

To vás zbaví roztočů, jež se živí hlavně šupinkami kůže a lupy. Jejich generační cyklus trvá pouze sedm až deset dní, proto je časté praní tak důležité. V postelích najdete stonásobně vyšší koncentraci roztočů než kdekoliv jinde v bytě - až deset tisíc.

Matrace se vybírá podle roštu
Vhodné rošty jsou ty, jejichž tvrdost lze regulovat. Lehací plochu musíme brát jako komplex kostry lůžka, podkladního roštu, matrace, případně nějaké změkčující podložky.

Jaká má být matrace

  • dostatečně velká
  • dokonale podpírat páteř
  • mít měkký, ale nepropadavý povrch, aby vlásečnicemi v pokožce mohla proudit krev
  • pružně podepírat tělo (jde o zákon akce a reakce neboli aby člověk vydával při obracení při spánku minimum energie)
  • mít snímatelný prací potah (případně i možnost letní a zimní strany)
  • dostatečně prodyšná
  • okraje matrace by měly mít pevný okraj, abyste v noci z lůžka nesklouzávali

Taštičkové matrace mají jednotlivé pružiny uzavřené do pouzder odlišených barvami. Nejtmavší a tedy i nejtvrdší - se používají v matracích v místech, kde se nacházejí bedra. A pro koho jsou taštičkové matrace výhodné? Určitě je ocení lidé s nadváhou. Na metru čtverečním totiž najdete 480 pružin, které dokáží "podepřít" i osoby s váhou nad 100 kilogramů.

Pružinové matrace bývají vybaveny větracími otvory po stranách na odvádění vlhkosti. Lamelové rošty jsou však u nich zbytečné. Matrace s pružinami s výškou 16 až 22 centimetrů nemohou totiž na pohyb lamelového roštu reagovat.

Latexové matrace, které jsou tvrdší než polyuretanové typy se zářezy, zase ocení hlavně muži. Ženám se zdají většinou tvrdší a také chladnější, proto většinou volí matrace z PUR pěny nebo kombinace polyuretanu a kokosu.

Na lamelové rošty se používají matrace z latexu nebo polyuretanu, případně kokosu a kombinace těchto dvou materiálů. Mívají různé zářezy nebo perforaci. Ta zvyšuje komfort spaní. Čím je perforace méně, tím bývá matrace nebo její část tvrdší - typické je to například u latexových matrací, kde bývá v oblasti beder perforace výrazně menší, aby byla lehací plocha v této oblasti dostatečně tvrdá.

Poslední typy polyuretanových matrací svými zářezy doslova evokují lidskou páteř. Kokosové matrace kombinované s latexem či polyuretanem připomínají sendviče, jednotlivé vrstvy se vzájemně doplňují a zvyšují komfort spaní.

Kdo má problémy s páteří nebo touží po maximálním pohodlí, měl by od lamelového roštu vyžadovat takzvanou ramenní kolébku. Pak bude mít v každé poloze páteř ve správném tvaru.

,