Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Z čeho a jak lze postavit dům

Jaký materiál zvolit pro hrubou stavbu, jaký pro omítky, z čeho bude střecha? To je celá baterie hádanek, které musí člověk „rozlousknout“ záhy poté, co se definitivně rozhodl postavit si rodinný dům. Na nejsprávnější volbě materiálu, z něhož vyroste stavba, závisí výše finančních nákladů, rychlost výstavby i sama budoucí kvalita domu včetně nároků na údržbu i provoz.

„Po vstupu do Evropské unie nebude možno při volbě stavebních materiálů přehlédnout ani nové požadavky na energetickou úspornost domu, zdravotní nezávadnost a bezpečnost,“ připomíná Jiří Šala z projekce staveb ŠalaModi.

V úvahu je nutno vzít i to, zda materiály budeme kombinovat, nebo zda dáme přednost některému z moderních stavebních systémů obsahujících kompletní sortiment od základů po střechu.

Rychlé stavění téměř bez malty
Mezi nejnáročnějších operace při klasické stavbě domu patří míchání a nanášení zdicí malty. Tomu lze nyní udělat rázný konec v případě, že se rozhodneme zhotovit celou hrubou stavbu z pórobetonových tvárnic, vyráběných nejčastěji z křemičitého písku, vápna, cementu, vody a hliníkového prášku.

Nízká objemová hmotnost pórobetonu umožňuje používat tvárnice velkých rozměrů, což na jedné straně podstatně zrychluje postup výstavby, zmenšuje množství použité malty stačí jí pouze velmi tenká vrstva.

„Na postavení kubického metru zdiva je zapotřebí jen přibližně deset litrů malty. A pokud jde o rychlost, postačí pouze přibližně tři hodiny. Je to o dvě hodiny méně než při tradičním vyzdívání s dvanáct milimetrů silnou spárou z malty,“ říká Michal Nováček ze stavební firmy MIHA.

Jednoduchá montáž
Moderní přesné tvárnice YTONG jsou profilované na pero a drážku. Díky úchopovým kapsám je manipulace s nimi snadná a rychlá. Tvárnice jsou velmi přesné (tolerance pouze cca 1 mm), a pracuje-li se s nimi pečlivě, je výsledek dokonalý. Pórobetonové tvárnice se dají rovněž velmi snadno opracovat.

Jednoduchým způsobem lze vyfrézovat drážky pro uložení instalace, řezat tvárnice na potřebnou velikost a snížit tak odpad na minimum. Pórobeton, to však nejsou jen klasické tvárnice.

Tvarovky, jako jsou U-profily (věncovky), masivní překlady nebo prefabrikované stropy, tvoří ucelený stavební systém, pomocí nějž lze splnit téměř všechny stavebnětechnické požadavky.

Pořizovací cena těchto vysoce kvalitních materiálů je sice poněkud vyšší, je však kompenzována optimální spotřebou materiálu i vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi.

Betonové tvárnice nové generace
Oblibu mezi stavebním materiálem pro kompletní hrubou stavbu si i dnes uchovávají klasické betonové tvárnice z přírodních nepálených materiálů (kamenivo, písek, cement).

Důvodem je jednak nízká pořizovací cena, jednak to, že jejich sortiment se v posledních letech rozrostl o řadu novinek, které rovněž snižují pracnost, jsou lehčí a hlavně mají dokonalejší tepelně izolační vlastnosti. Jako příklad lze uvést termoizolační betonové tvárnice IZO PLUS, v nichž je zabudována deset centimetrů silná polystyrenová izolační vložka.

Výrobce uvádí, že při použití 30 centimetrů silného tvárnicového bloku je u nosné zdi dosaženo tepelné izolace zdiva bez omítek R = 3,01 m2 K/W. Efekt lze přirovnat ke 45 centimetrům silné zdi z plných cihel, která byla dodatečně zateplena deset centimetrů silným fasádním polystyrenem.

K další úspoře dochází tím, že maltování se provádí pouze v ložných spárách, svislé spáry jsou řešeny zámkovým spojem (bez malty). Jak uvádějí orientační propočty, dodávka celé hrubé stavby pro samostatně stojící rodinný dům (typ BS-Variace I) s užitnou plochou 160 m2, počtem místností 6+1 vyjde s dopravou do 200 kilometrů na 1,2 milionu korun (bez DPH).

Tradiční pálená cihla v moderní podobě
Přes všechny novinky na trhu stavebních materiálů uchovává si keramická cihla pozici pro člověka nejbližšího stavebního materiálu. Má přirozené složení - hlínu a vodu - a po vypálení zaručuje obyvatelům domu přirozené prostředí.

Důvodem obliby je však kromě vzestupu kvality v posledních letech i proměna obyčejné cihly v ucelený stavební sortiment pro hrubou stavbu.

K nejznámějším patří zejména systém Porotherm, obsahující jak zdicí prvky pro vnější a vnitřní nosné stěny, tak překladové prvky a stropní konstrukce.

Jednotlivé systémové prvky přitom na sebe vzájemně navazují díky rozměrové koordinaci v násobku modulu 125 milimetrů a stavbu z nich lze snadno vyskládat jako puzzle. Tato nová generace cihel na pero a drážku ušetří při zdění až 31 procent malty a 18 procent pracovního času.

Dobré tepelné vlastnosti
K přednostem masivního domu Porotherm patří v současnosti i příznivé tepelně izolační vlastnosti materiálu. Například stěny z cihlových bloků Porotherm 44 P+D o tloušťce 44 centimetrů odpovídají stěně z klasických cihel o tloušťce 2,36 metru.

Příčinou tohoto obrovského rozdílu je, že cihly Porotherm jsou duté, pórovité a mají speciálně vytvořené boční plochy, které tvoří pera a drážky (P+D). Vzduch uzavřený do dutin účinně izoluje teplo.

Takovéto zdivo se schopností akumulovat teplo zabraňuje v zimě rychlému vychladnutí. Zdivo totiž, podobně jako kachlová kamna, je schopno akumulovat velké množství tepla a toto teplo pak dlouhodobě ze sebe vydávat.

V létě zase zabraňuje silnému přehřátí místností. Takto je zajištěno trvale příjemné klima ve vnitřním prostoru v teplém i v chladném ročním období.


MATERIÁL TŘETÍHO TISÍCILETÍ

Jako stavební materiál třetího tisíciletí je označována moderní betonová tvarovka KB-Blok, jejímž základem je vibrolisovaný beton.

Jde o celý nový stavební systém, který dnes obsahuje již kolem stovky prvků, umožňující postavit z jednoho materiálu celý dům včetně střešní krytiny i oplocení a úprav okolí.

Tvarovky jsou vyráběny s různou specifickou povrchovou úpravou, a to jak s možností omítání, tak je neomítat vůbec.
Poslední novinkou jsou tvarovky s broušenou povrchovou úpravou, přinášející nové možnosti při utváření exteriéru i interiéru.

Systém KB-Blok získal v roce 1999 jako první ve stavebnictví certifikát ISO 14001. Poněkud vyšší pořizovací cena těchto vysoce kvalitních výrobků je kompenzována optimální spotřebou materiálu a vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi.

Výhodou rodinný domů je větší soukromí a zahrada.

Autoři:
  • Nejčtenější

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

2. května 2024

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného...

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

V červenci podepsali a před Vánocemi bydleli. Mělo to ale jednu nevýhodu

2. května 2024

Matúš, Ivana a jejich dvě děti si na samém konci okrajové části rovinatých Košic postavili na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Navrhl domy pro Mars i Měsíc, využít je mohou i chudí v Africe a Indii

7. května 2024

Architekt Nader Khalili navrhl konstrukční systém Earthbag „SuperAdobe“. Vyvinul ho v reakci na...

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...