Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z čeho a jak lze postavit dům

aktualizováno 
Jaký materiál zvolit pro hrubou stavbu, jaký pro omítky, z čeho bude střecha? To je celá baterie hádanek, které musí člověk „rozlousknout“ záhy poté, co se definitivně rozhodl postavit si rodinný dům. Na nejsprávnější volbě materiálu, z něhož vyroste stavba, závisí výše finančních nákladů, rychlost výstavby i sama budoucí kvalita domu včetně nároků na údržbu i provoz.

„Po vstupu do Evropské unie nebude možno při volbě stavebních materiálů přehlédnout ani nové požadavky na energetickou úspornost domu, zdravotní nezávadnost a bezpečnost,“ připomíná Jiří Šala z projekce staveb ŠalaModi.

V úvahu je nutno vzít i to, zda materiály budeme kombinovat, nebo zda dáme přednost některému z moderních stavebních systémů obsahujících kompletní sortiment od základů po střechu.

Rychlé stavění téměř bez malty
Mezi nejnáročnějších operace při klasické stavbě domu patří míchání a nanášení zdicí malty. Tomu lze nyní udělat rázný konec v případě, že se rozhodneme zhotovit celou hrubou stavbu z pórobetonových tvárnic, vyráběných nejčastěji z křemičitého písku, vápna, cementu, vody a hliníkového prášku.

Nízká objemová hmotnost pórobetonu umožňuje používat tvárnice velkých rozměrů, což na jedné straně podstatně zrychluje postup výstavby, zmenšuje množství použité malty stačí jí pouze velmi tenká vrstva.

„Na postavení kubického metru zdiva je zapotřebí jen přibližně deset litrů malty. A pokud jde o rychlost, postačí pouze přibližně tři hodiny. Je to o dvě hodiny méně než při tradičním vyzdívání s dvanáct milimetrů silnou spárou z malty,“ říká Michal Nováček ze stavební firmy MIHA.

Jednoduchá montáž
Moderní přesné tvárnice YTONG jsou profilované na pero a drážku. Díky úchopovým kapsám je manipulace s nimi snadná a rychlá. Tvárnice jsou velmi přesné (tolerance pouze cca 1 mm), a pracuje-li se s nimi pečlivě, je výsledek dokonalý. Pórobetonové tvárnice se dají rovněž velmi snadno opracovat.

Jednoduchým způsobem lze vyfrézovat drážky pro uložení instalace, řezat tvárnice na potřebnou velikost a snížit tak odpad na minimum. Pórobeton, to však nejsou jen klasické tvárnice.

Tvarovky, jako jsou U-profily (věncovky), masivní překlady nebo prefabrikované stropy, tvoří ucelený stavební systém, pomocí nějž lze splnit téměř všechny stavebnětechnické požadavky.

Pořizovací cena těchto vysoce kvalitních materiálů je sice poněkud vyšší, je však kompenzována optimální spotřebou materiálu i vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi.

Betonové tvárnice nové generace
Oblibu mezi stavebním materiálem pro kompletní hrubou stavbu si i dnes uchovávají klasické betonové tvárnice z přírodních nepálených materiálů (kamenivo, písek, cement).

Důvodem je jednak nízká pořizovací cena, jednak to, že jejich sortiment se v posledních letech rozrostl o řadu novinek, které rovněž snižují pracnost, jsou lehčí a hlavně mají dokonalejší tepelně izolační vlastnosti. Jako příklad lze uvést termoizolační betonové tvárnice IZO PLUS, v nichž je zabudována deset centimetrů silná polystyrenová izolační vložka.

Výrobce uvádí, že při použití 30 centimetrů silného tvárnicového bloku je u nosné zdi dosaženo tepelné izolace zdiva bez omítek R = 3,01 m2 K/W. Efekt lze přirovnat ke 45 centimetrům silné zdi z plných cihel, která byla dodatečně zateplena deset centimetrů silným fasádním polystyrenem.

K další úspoře dochází tím, že maltování se provádí pouze v ložných spárách, svislé spáry jsou řešeny zámkovým spojem (bez malty). Jak uvádějí orientační propočty, dodávka celé hrubé stavby pro samostatně stojící rodinný dům (typ BS-Variace I) s užitnou plochou 160 m2, počtem místností 6+1 vyjde s dopravou do 200 kilometrů na 1,2 milionu korun (bez DPH).

Tradiční pálená cihla v moderní podobě
Přes všechny novinky na trhu stavebních materiálů uchovává si keramická cihla pozici pro člověka nejbližšího stavebního materiálu. Má přirozené složení - hlínu a vodu - a po vypálení zaručuje obyvatelům domu přirozené prostředí.

Důvodem obliby je však kromě vzestupu kvality v posledních letech i proměna obyčejné cihly v ucelený stavební sortiment pro hrubou stavbu.

K nejznámějším patří zejména systém Porotherm, obsahující jak zdicí prvky pro vnější a vnitřní nosné stěny, tak překladové prvky a stropní konstrukce.

Jednotlivé systémové prvky přitom na sebe vzájemně navazují díky rozměrové koordinaci v násobku modulu 125 milimetrů a stavbu z nich lze snadno vyskládat jako puzzle. Tato nová generace cihel na pero a drážku ušetří při zdění až 31 procent malty a 18 procent pracovního času.

Dobré tepelné vlastnosti
K přednostem masivního domu Porotherm patří v současnosti i příznivé tepelně izolační vlastnosti materiálu. Například stěny z cihlových bloků Porotherm 44 P+D o tloušťce 44 centimetrů odpovídají stěně z klasických cihel o tloušťce 2,36 metru.

Příčinou tohoto obrovského rozdílu je, že cihly Porotherm jsou duté, pórovité a mají speciálně vytvořené boční plochy, které tvoří pera a drážky (P+D). Vzduch uzavřený do dutin účinně izoluje teplo.

Takovéto zdivo se schopností akumulovat teplo zabraňuje v zimě rychlému vychladnutí. Zdivo totiž, podobně jako kachlová kamna, je schopno akumulovat velké množství tepla a toto teplo pak dlouhodobě ze sebe vydávat.

V létě zase zabraňuje silnému přehřátí místností. Takto je zajištěno trvale příjemné klima ve vnitřním prostoru v teplém i v chladném ročním období.


MATERIÁL TŘETÍHO TISÍCILETÍ

Jako stavební materiál třetího tisíciletí je označována moderní betonová tvarovka KB-Blok, jejímž základem je vibrolisovaný beton.

Jde o celý nový stavební systém, který dnes obsahuje již kolem stovky prvků, umožňující postavit z jednoho materiálu celý dům včetně střešní krytiny i oplocení a úprav okolí.

Tvarovky jsou vyráběny s různou specifickou povrchovou úpravou, a to jak s možností omítání, tak je neomítat vůbec.
Poslední novinkou jsou tvarovky s broušenou povrchovou úpravou, přinášející nové možnosti při utváření exteriéru i interiéru.

Systém KB-Blok získal v roce 1999 jako první ve stavebnictví certifikát ISO 14001. Poněkud vyšší pořizovací cena těchto vysoce kvalitních výrobků je kompenzována optimální spotřebou materiálu a vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi.

Výhodou rodinný domů je větší soukromí a zahrada.

Autoři:
Nejčtenější

De Vere House - rodný dům Harryho Pottera v anglickém Lavenhamu je na prodej.
Rodný dům Harryho Pottera se opět prodává. Je ze 14. století

Rodný dům Harryho Pottera v Lavenhamu je na prodej, a to za „pouhých“ 995 tisíc liber, tedy něco kolem 28,5 milionu korun. A jak přišla literární postava k...  celý článek

Novou fasádu si ÚPMD opravdu zasloužil. Výměna oken a střechy již proběhla.
Z luxusního sanatoria je největší porodnice. Ale mohl zde být hotel

Impozantní komplex budov pod hradbami Vyšehradu může někomu připomínat luxusní hotel, jinému palác. Sídlí zde však Ústav pro péči o matku a dítě, kde...  celý článek

1
Věčně opilý soused je vulgární a vše mu vadí. Z bytu se mu line zápach

Bydlím v brněnském činžáku, do kterého se před rokem nastěhoval starší soused, který chodí domů opilý, je vulgární a vadí mu vše, co je umístěné na společné...  celý článek

Nákladná rekonstrukce statku se povedla.
Manželé zachránili historický statek u Broumova. Trvalo to šest let

Manželé Verstappenovi koupili rozpadlý statek z roku 1863 a vrátili jej zpět do života. Nákladná rekonstrukce se povedla. Historické detaily a původní...  celý článek

V obýváku zůstala zachovaná parketová podlaha, stačilo ji jen přebrousit a...
Byt pro rodiče, kterým se odstěhovaly děti: konečně mají pohodlí

Když se z bytu odstěhují dospělé děti, řada lidí se rozhodne pro totální rekonstrukci. Není divu, konečně si mohou dopřát bydlení pouze pro sebe, podle svých...  celý článek

Další z rubriky

1
Příliš drahý flek. Koupili si byt v novostavbě se střechou jako cedník

Jitka s Adamem si pořídili byt v rok staré novostavbě v pražských Vysočanech. Nastěhovali se do bytu v posledním poschodí a užívali si nové bydlení. Klid však...  celý článek

De Vere House - rodný dům Harryho Pottera v anglickém Lavenhamu je na prodej.
Rodný dům Harryho Pottera se opět prodává. Je ze 14. století

Rodný dům Harryho Pottera v Lavenhamu je na prodej, a to za „pouhých“ 995 tisíc liber, tedy něco kolem 28,5 milionu korun. A jak přišla literární postava k...  celý článek

Jezírko z bývalé nádrže tvoří dominantu zahrady.
Rekonstrukce starého stavení je naplněním snu a píle majitelky

Údolí Podolánek na okraji Beskyd patří k místům, které si nelze nezamilovat. A když se zde ještě designérka Daniela Hradilová potkala s bílým stavením z...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.