Z brlohu plného špíny a plísní vytvořili romantickou ložnici pro mladý pár

  • 75
Tak to tu ještě nebylo. Vybydlená garsonka, kterou pár let využívali i bezdomovci, se měla dočkat proměny. Zatím tu byly jen plíseň a špína. Mladým manželům to nevadilo. Místnost přikoupili ke svému malému bytu, aby získali i samostatnou ložnici s pracovnou. Řešení ovšem nechali na designérech.

Starý žižkovský činžák už něco pamatuje. Obyvatel garsonky s kuchyňským koutem rozhodně nepatřil ke vzorným majitelům. Nakonec, jako těžce nemocný, skončil v léčebně. Ještě předtím však bezdomovcům dovolil byt zdevastovat.

Na Zuzanu Strouhalovou a Radovana Mačáka, designéry televizní show Jak se staví sen (Prima 12. února v 18:00 hod.), tak čekal zatím nejotřesnější byt v celé historii pořadu. Poprvé sem proto přijeli ještě před "oficiálním" vstupem, aby zjistili, co je čeká.

Garsonka sloužila několik let i jako útočiště bezdomovců

Museli nechat upravit plesnivé stěny, jejichž omítka byla ve strašném stavu, vyměnit nevyhovující elektrické rozvody a zlikvidovat skvrny na stropě, které vznikly ještě před opravou střechy. Do bytu v posledním podlaží zatékalo.

Vedle děsivých omítek a elektroinstalace byla třetím "hříchem" bytu především koupelna. "Nevyhovuje z funkčního, ale ani z hygienického hlediska," tvrdila Zuzana Strouhalová.

Z brlohu vznikl nový styl: etno-street

Mladý manželský pár měl jasno: z garsonky s kuchyňským koutem s celkovou plochou 22 m2 chtěl vytvořit ložnici a pracovnu, v chodbě, kde byla kuchyňka, pak časem šatnu.

Nejdříve bylo nutné vybourat provizorní koupelnu, opravit a vyrovnat podlahu, otlouct jednu zeď až na holé cihly, zbývající stěny a strop pak nově přeštukovat a vymalovat. Cihlovou zeď na bílo, dvě stěny pak cihlovou červení, v části za lůžkem zvolili autoři proměny úpravu "batikou". Na podlahu přišla plovoucí laminátová podlaha s dekorem dřeva.

Pokoj zařídili designéři ve stylu, který s nadsázkou označili jako etno-street

A protože novomanželka má ráda koloniální styl, prostě nic neosobního, rozhodli se designéři vytvořit pro tento byt zcela unikátní styl: etno-street. Pokoj rozdělili na dvě zóny, pracovní a spací. Namíchali také směsici barev, od červené, zlaté, tmavě hnědé až po bílou, ale také kov, dřevo i plast.

Vedle nových kusů přidali do této pestré směsi také kousky z bazaru či nechali vyrobit třeba ze starých dveří pracovní stůl: stačilo rámové dveře překrýt skleněnou deskou.

Pro vybavení použili ledacos: plechový kontejner z Ikea, dřevěnou komodu v etno stylu, starý lodní kufr nebo zlaté, tvarově jednoduché závěsné stropní lampy. Přesto se tato nesourodá kombinace vzájemně doplňuje až překvapivě dobře.

V pracovní zóně nechali designéři vytvořit stůl ze starých dveří překrytých sklem

Teplo na stěnách

Poprvé se v seriálu objevila také výměna starých plynových kamen pod oknem za infrapanely. Jeden je zavěšen nad komodou, druhý nahrazuje na další stěně zrcadlo. Princip infra topných panelů je obdobný jako u infrasauny. Neohřívají vzduch, ale stěny, nábytek či podlahu. Díky tomu nedochází k víření vzduchu, a tím i prachu. Teplota v pokoji je totiž všude stejná, nad podlahou i pod stropem.

Na 1 m3 se doporučuje počítat s topným výkonem kolem 20 až 25 W. Místnost o ploše 4 × 4 m (a výškou stropu 2,5) tak zcela vytopí panel s výkonem 900 W, záleží ovšem také na kvalitě zateplení i oken. Zároveň lze panel upravit podle přání, takže může posloužit i jako zrcadlo.

I tentokrát došlo na slzy radosti, sympatický pár, který je spolu už šest let a nedávno vztah i úředně zpečetil, si do nově získané místnosti může konečně začít stěhovat své věci včetně knih.

Náklady

Stavební a jiné práce      91 271 Kč

Podlaha                          33 711 Kč

Nábytek a vybavení        64 400 Kč

Doplňky                          37 547 Kč

Celkem:                        226 929 Kč