„Nepravidelný půdorys bytu byl pro nás velkou výzvou! Dispozici, která neměla...

„Nepravidelný půdorys bytu byl pro nás velkou výzvou! Dispozici, která neměla ani jeden pravý úhel, jsme se snažili podpořit nábytkem převážně vyráběným na míru. Vše tak, aby to při vstupu do místností bylo přehledné, ucelené a příjemné na oko,“ popisuje architekt Zoula rezidenci v Jeseniově ulici v Praze.. | foto: VZ Architekti

Navrhují domy a byty s pomocí systému, který je u nás zatím v plenkách

  • 3
Precizní prezentace každého projektu formou PDF se skicami, vizualizacemi a sjednocujícím heslem, i to upoutá na práci ateliéru VZ Architekti. Zároveň jde o práci v moderním systému BIM. Mladí tvůrci pod vedením architekta Jakuba Zouly na sebe letos hodně upozornili na přehlídce Prague Design Week.

Kdy vznikl váš ateliér?
Prakticky ihned po skončení vysoké školy, v roce 2009. Tehdy jsme s kolegou Petrem Vokounem, se kterým jsem studoval už od prváku, začali spolupracovat jako samostatní architekti. Jelikož nám spolupráce velmi dobře fungovala a projektů přibývalo, založili jsme studio.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Jeho původní název byl Visio Design, ale pak jsme hledali jednoznačně identifikovatelný název. Proto jsme v roce 2011 založili ateliér VZ Architekti, jehož název vychází z počátečních písmen našich příjmení.

Ale teď už spolu nejste. Proč?
Kolega měl na starosti spíše technickou stránku a já architektonickou. Během několika let se náš ateliér pomalu rozrůstal a technicky zdokonaloval. Oba máme rádi nové technologie, a proto jsme se v ateliéru snažili pomalu zavést nový systém projektování, takzvaný BIM (Building Information Modeling).

Jde o systém budoucnosti, který je u nás zatím v plenkách, ale v některých státech Evropy už tvoří standard. Ve Francii a Velké Británii je doporučen Evropskou unií, některé severské státy jeho používání přímo uzákonily.

A jak to souvisí s vaším ateliérem?
Hodně. Snažíme se být vpředu, stále se učit, nezakrnět. Náš ateliér se BIM projektování věnoval jako jeden z prvních. Kolega se rozhodl, že se bude věnovat právě propagaci a podpoře systému BIM v Česku, a proto z ateliéru VZ Architekti před rokem odešel. Ale zůstali jsme přáteli a dál spolupracujeme.

Jak fungují VZ Architekti bez úvodního V?
Velmi podobně jako předtím. Dál projektujeme v BIM, který má strategický význam hlavně pro větší projekty, ale také klademe důraz na ruční práci. Zpočátku vše probíhá ve skicách, tedy černobíle, rychle a pro klienta levně.

Naše práce je díky tomu srozumitelná a má jednotný styl. Dnes náš ateliér čítá dohromady čtyři architekty, dva studenty jako brigádníky a několik externistů, kteří nám pomáhají při realizacích interiérů. Snažíme se pracovat jako jeden tým a tahat vždycky za jeden provaz.

Jakým stylem pracujete?
Já funguji jako technické, ekonomické a architektonické zázemí celé firmy. Vést všechny projekty už ale nezvládám, jelikož jich máme hodně. Tento úkol tedy převzali kolegové. Marek vede projekty zejména stavebního rázu a inženýring, Zuzka je zdatná v grafice, ale vede také interiérové projekty či návrhy rodinných domů.

Lenka, moje přítelkyně, která se k nám připojila loni jako poslední stálý člen týmu, má na starosti zatím zejména projekty interiérů. A pak máme u nás vždy několik studentů. Učím totiž předmět Interiéry a ateliérová tvorba na Fakultě stavební ČVUT, takže jsem u zdroje.

Jak sestavujete tým pro jednotlivé projekty?
Projekty se snažíme rozdělovat tak, aby každý dostal to, co je mu nejbližší a co ho baví. Jsme přesvědčeni, že pak je to vidět i na výsledku práce.

Vraťme se k navrhování v BIM. Co tento systém přináší nového, v čem posouvá vývoj projektování dopředu?
BIM je určitě téma projektování v budoucnosti. Ještě před několika lety se rýsovalo ručně. Technologický pokrok v oblasti rýsování a zpracování projektů v posledním desetiletí je ale markantní a posunul rýsování do úplně jiných dimenzí.

BIM projektování v sobě nese komplexní informace projektů: Pokud by modelování fungovalo tak, jak se zamýšlí, ušetřilo by mnoho času a financí zejména při realizaci stavby. V dnešní době je technologie BIM využitelná hlavně pro stavby většího rozsahu. Například u administrativních budov může model sloužit dál i po dokončení projektu, pro takzvaný Facility management, tedy správu budovy.

Na svém webu nabízí ateliér VZ Architekti široké spektrum služeb. Čím se zabýváte nejčastěji a čím nejraději?
Navrhujeme rodinné domy, vily, interiéry, občanské stavby... Jednou z našich prvních velkých realizací byla rekonstrukce jeslí v Praze 4, ale dnes děláme taky hodně rekonstrukcí panelových bytů nebo podkroví. Máme zkušenosti s návrhem komerčních prostor, jako jsou kanceláře, hotely, restaurace.

A když na to přijde, rádi se zhostíme i projektu veřejného prostranství. To nejsou jenom parky a náměstí, leckdy jde o parkoviště a další „technikálie“. Poskytujeme komplexní služby od návrhu (studie) přes dokumentaci pro stavební povolení až po realizační dokumentaci. Nejčastěji, a dalo by se říci, že i nejraději, navrhujeme a zároveň i realizujeme interiéry. Jejich realizaci provádíme doslova na klíč. Je důležité ohlídat si veškeré detaily a to je možné jedině v tomto případě.

Netradiční je v bytě v Jeseniově ulici v Praze i řešení jídelního stolu, který byl navržen jako součást kuchyňské linky na konzole.

Projektujete raději celou stavbu od A do Z, nebo jsou pro vás zajímavé i dílčí úkoly?
Projektování stavby od A do Z představuje podle našeho názoru vždy výhodu. Projekt je díky tomu ucelený, exteriér koresponduje s interiérem a naopak. Budova je pak v harmonii. Bohužel se to však nestává moc často, což znamená, že spíše převažují právě zmiňované dílčí úkoly. Práce na takovém projektu bývá potom pro architekta vždy složitější. Máte více omezení a aspektů, které musíte v návrhu zohlednit.

Někdy jsou podmínky projektu předem velmi omezující. Vyhýbáte se takovým projektům, nebo je naopak vítáte jako výzvu?
Komplikovanějším projektům se určitě nesnažíme vyhýbat, milujeme výzvy! Hledání nových řešení je pro nás zábavou. Právě z toho pak vznikají unikátní a neotřelé nápady. Jednoduše, není to nuda.

Řezy: dvougenerační vila v Říčanech po přepracování návrhu

Pohledy: dvougenerační vila v Říčanech po přepracování návrhu

Na který ze svých projektů jste nejvíce hrdí a proč?
Nejvíce hrdí jsme na projekt kanceláří pro vedení velké logistické firmy HOPI. Do návrhu jsme se snažili co nejvíce zakomponovat filozofii firmy. Tu zakázku jsme vyhráli díky neotřelému nápadu a kvalitně zpracovaným skicám. Hlavní koridor interiéru tvoří vlastně vnitřek tří kamionů, na podlaze je logo firmy v podobě dálnice a na spojovací části stěn se promítá stylizovaný plán uliční sítě města. Výsledkem je projekt, na který můžeme být právem pyšní.

A čím byste se pochlubili v oblasti bydlení?
Povedené jsou realizace několika bytových interiérů, třeba byt v panelovém domě v ulici Pomořanská nebo v novostavbě Rezidence Jeseniova. Ve fázi realizace je právě teď jedna velmi zajímavá kuchyňská linka z mědi pro byt v centru Prahy.

A rádi se pochlubíme také několika čerstvě dokončenými restauracemi, například ve čtyřhvězdičkovém pražském hotelu Novotel nebo ve tříhvězdičkovém hotelu Ibis. Na našem webu je ale zatím nenajdete, chystáme jeho novou, aktuální podobu.

Zatím jsme se bavili převážně o pražských projektech. Chcete se prosazovat i jinde, případně v zahraničí?
Mimo Prahu jsme realizovali několik rodinných domů, už letité jsou naše studie na galerii umění v Plzni, lehkoatletickou halu v Hradci Králové nebo golfový klub v Piešťanech. Prosadit se i v zahraničí pro nás momentálně není prioritou, ale samozřejmě se tomu nebráníme. Některé menší projekty jsme realizovali třeba v nedaleké Bratislavě, ale expanze do širšího zahraničí je pro nás zatím hudbou budoucnosti. I když, kdo ví?

„Prezentaci na letošním Prague Design Weeku jsme pojali netradičně: Na začátku výstavy byla naše místnost s prezentovanými projekty vymalovaná na bílo. Každý příchozí návštěvník dostal do rukou puntíky rozličných velikostí a barev. Ty pak nalepil k projektu, který se mu nejvíc líbil,“ popisuje Jakub Zoula.

Účastníte se soutěží?
Architektonických soutěží se neúčastníme, protože je to vždy běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem. Zviditelnit výsledky naší práce a dostat se do povědomí lidí se ale samozřejmě snažíme.

Tento i loňský rok jsme vystavovali na týdenní přehlídce designu Prague Design Week. Zpětná vazba od lidí byla téměř vždy pozitivní! Letos se nám dokonce povedlo získat první místo za nejlepší instalaci, což bereme jako opravdu významné ocenění. Tento úspěch nás podnítil k dalšímu úsilí, protože pozitivní reakce od lidí vás vždycky „nakopnou“ k ještě intenzivnější práci.

Tato vaše instalace byla hodně interaktivní, že?
Ano, letos to bylo hodně pro lidi, mohli si sami hrát, tvořit. A bylo vidět, že je to zaujalo! Měli jsme prakticky pořád narváno. Už loni jsme v expozici instalovali pár originálních svítidel a tentokrát celému prostoru dominoval stropní světelný baldachýn, který jsme secvakali z plastových kelímků na pivo... Takže klasických soutěží se neúčastníme, ale přehlídek ano, a rádi!

Je komunikace s klientem spíše souboj, nebo dialog? A může vůbec ze „souboje“ vzniknout kvalitní projekt?
Ideální je samozřejmě, když jsme s klientem již od počátku spolupráce na jedné vlně. Potom i komunikace při návrhu probíhá ve formě dialogu. Je nutné snažit se pochopit potřeby klienta hned od začátku, protože jeho požadavky pak dále formují podobu a určují směr, kudy se návrh projektu ubírá.

Snažíme se tedy dobře poznat klienta a vést s ním dialog. Někdy ho možná poznáme lépe, než se zná on sám. A občas se nám stane, že partneři mezi sebou vedou souboj, který se odehrává před námi, a my pak působíme trochu v roli psychologů. Ale už několikrát se nám taky přihodilo, že jsme s investory zůstali v kontaktu i po ukončení realizace a stali se z nás dobří přátelé. Tato situace je pro nás největší odměnou a důkazem kvalitně odvedené práce na projektu.

Jaké je architektonické krédo vašeho ateliéru?
„Dělej svoji práci s láskou, nebo ji vůbec nedělej“ (angl. Do it with passion or not at all), to nás asi vystihuje nejlépe. Myslíme si, že každá práce, která je dělaná z lásky a hlubokého přesvědčení, má mnohem vyšší hodnotu a vyzařování. Lidé to taky vnímají a vzájemná symbióza s okolním světem pak funguje. Toho se snažíme držet.

VZ Architekti

Ateliér VZ Architekti (v současnosti pod vedením architekta Jakuba Zouly) vznikl v roce 2011 jako studio zabývající se návrhy rodinných domů a vil.

Postupem času se spektrum služeb výrazně rozšířilo. Ateliér kromě návrhů bytových domů, občanských staveb a veřejných prostranství navrhuje a zároveň i realizuje interiéry komerčních a bytových prostor doslova na klíč. Interiéry se staly jednou z hlavních náplní práce ateliéru a dnes se může pochlubit velkým portfoliem realizací. Ateliér se pravidelně účastní přehlídky Prague Design Week, kde letos získal první místo za nejlepší instalaci.

Studio VZ Architekti

Další zajímavé články s tematikou bydlení a architektury najdete v časopise Domov.