Vyzrajte na horko v bytě, pořiďte si klimatizaci

  • 29
Probouzíte se za svítání zpocení a nemůžete spát, protože je vzduch k zalknutí? Ideálním řešením je pořízení klimatizace. Pomůže vám nejen chladit, ale i čistit vzduch.

Lucie bydlí v malém bytě v novém činžovním domě v Praze. Pokud na noc zavře okna ložnice, ráno je tam vydýchaný vzduch. Navíc přišlo horké léto a teploty jsou vysoké i nad ránem.

Lucii nejprve napadlo, jestli není možné byt reklamovat kvůli hygienickým normám. "Pro letní období nic takového neexistuje," říká architekt Karel Stříbrný.

"Pouze v obytných místnostech musí existovat možnost mikroventilace okny nebo podparapetním větráním," doplňuje.

Lucie se tedy rozhodla pořídit si klimatizaci, která by problém mohla vyřešit.

Rozhoduje počet místností
Klasická klimatizace je složena z vnitřní a vnější jednotky. Ta vnitřní, instalovaná do místnosti, obstarává výměnu vzduchu. Teplo do vnější jednotky odvádí chladicí kapalina.

"Takový systém je nejvhodnější, protože nevyžaduje velkou údržbu," radí Pavla Helimanová z firmy Klimatizace Doktor. Klimatizace pro jednu menší místnost se dá pořídit za částku kolem 10 000 korun.

K ceně je třeba připočítat montáž. "Záleží na materiálu, který použijete. Kvalitní, odolný proti slunečnímu záření bývá dražší, ale déle vydrží," říká Pavla Helimanová.

Montáž lze pořídit již od 5000 korun pro jednu místnost, ale při použití kvalitnějšího materiálu a složitější montáži počítejte i s 15 000 korunami.

U klimatizace celého bytu se použije jedna venkovní jednotka na více vnitřních do jednotlivých místností. "Klimatizace bytu vyjde přibližně na 100 000 korun včetně montáže, pokud použijeme značkové výrobky," říká Pavla Helimanová.

Při výběru klimatizace je třeba dobře zvolit její výkon. Ten se dá orientačně zjistit na internetových stránkách prodejců. Úměrně s výkonem roste také spotřeba elektřiny, v místnosti o 40 metrech čtverečních se pohybuje kolem 900 W/h, tedy jako devět silných neúsporných žárovek.

Vliv na zdraví

Při koupi klimatizace zvažte zdravotní hlediska. Podle Radka Vichnara, primáře oddělení ORL nemocnice v České Lípě, může vadit přechod z horka do ochlazeného bytu: "Nosní sliznice je náchylná na náhlé změny teploty." Mezi venkovní a vnitřní teplotou by měl být rozdíl okolo 6, maximálně 8 °C.

Klimatizace může vadit i lidem, kteří trpí chladovou alergií. "V ochlazeném bytě dostanou rýmu. Když pak vyjdou zpět do tepla, rýma zmizí," vysvětluje lékař.

Jiní alergici mohou klimatizaci naopak ocenit. "Některé přístroje mají filtr, který zachycuje alergeny a čistí vzduch," vysvětluje alergolog a imunolog Radek Klubal. Klimatizace může pomoci i těm, kdo mají zdravotní problémy způsobené horkem.

K montáži klimatizace není třeba stavební povolení. "Povolení je třeba pouze při podstatném zásahu do nosných konstrukcí budovy. V těchto případech montáž konzultujte se stavebním úřadem," radí Pavla Helimanová. Pokud bydlíte ve vlastním bytě, potřebujete souhlas společenství vlastníků.

Vytápění klimatizací
Kromě napevno zabudované klimatizace je možné pořídit si také mobilní zařízení. "Bez stavebních zásahů je postavíte do místnosti a v případě potřeby lehce přemístíte," popisuje Tomáš Roštlapil z firmy Whirlpool. Přístroj pouze zapojíte do elektrické sítě a zajistíte přívod a odvod vzduchu.

Nevýhodou takových zařízení je vyšší hluk. Můžete je však vzít s sebou na chalupu nebo půjčit sousedovi. Také cena je výrazně nižší, ale podstatně menší je i účinnost. "Slouží tedy většinou jako nouzové řešení," vysvětluje Roštlapil.

Kromě chlazení vzduchu mají klimatizace řadu dalších užitečných funkcí. "Lze je použít pro větrání nebo odvlhčování. Většina kvalitních modelů také obsahuje filtry, které čistí vzduch od prachu i bakterií," vyjmenovává Tomáš Roštlapil.

Většina přístrojů dokáže také ohřívat. Vytápění klimatizací lze využít hlavně na jaře a na podzim, kdy je venkovní teplota nad nulou. "V takovém případě dokáže ohřívat vzduch s daleko nižními náklady, než je běžné vytápění elektřinou nebo plynem," dodává Roštlapil.

Pomůže i zastínění
Lucie si nakonec vybrala nástěnnou klimatizaci s elegantním designem za 24 000 korun, montáž a použitý materiál stál 13 000 korun. Je sice dražší než obyčejné typy, ale mnohem méně nápadná.

"Má navíc systém odvlhčování, takže se dá používat i pro úpravu vzduchu bez chlazení, například na jaře, když létají pyly," pochvaluje si Lucie.

Pokud uvažujete o jiném způsobu boje proti horku než o klimatizaci, posuďte kvalitní zastínění. "Logicky i z ekologického hlediska je lepší teplo do bytu nepustit, než ho nákladně vyhánět ven," říká Petr Matoušek z projekční kanceláře Žemlička a Matoušek.

Alternativou ke klimatizaci může být venkovní zastínění. "Například vnitřní žaluzie zastíní, ale průniku tepla do bytu nezabrání," vysvětluje Matoušek. Zda je pro vás lepší než klimatizace, může ovlivnit mnoho faktorů. "Kvůli posouzení se proto obraťte na odborníka," radí Matoušek.

K montáži vnějšího zastínění stejně jako u klimatizace potřebujete souhlas společenství vlastníků. Venkovní roletu pro jedno okno s balkonovými dveřmi je možné pořídit za cenu kolem 7000 korun včetně montáže, markýza stojí od 15 000 korun výše.

Typy klimatizací na trhu, jejich výhody a nevýhody

Poznámka: V přehledu jsou uvedeny ceny jednotlivých přístrojů bez montáže. Cenu ovlivňuje v první řadě výkon přístroje, tedy velikost místnosti, kterou dokáže úspěšně ochladit. Dražší modely mívají více funkcí, jako je vytápění, odvlhčování, regulace otáček nebo časové programování. Mají nižší spotřebu, elektronické ovládání a bývají méně hlučné. Platí se také za značku nebo za výrazný design.

Klimatizace