Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ze sádrokartonu postavíte příčky i nábytek, ale ochrání i před hlukem

  1:00aktualizováno  1:00
Sádrokartonové a sádrovláknité desky se již trvale zabydlely na stavbách a při rekonstrukcích interiérů. Běžně se s nimi setkáte v roli podhledů, interiérových příček či předstěn. Stále častěji se s nimi můžete setkat i v méně obvyklých rolích.

Sádrokartonová příčka sloužící k oddělení prostoru je oživena nikami. | foto: Knauf

A proč se sádrokarton, který se používá více než sto let, tak úspěšně prosadil až v posledních desetiletích? Nabízí totiž přesně to, co vyžaduje dnešní doba: rychlou, snadnou realizaci suchou cestou, nízké pořizovací náklady, zdravotní nezávadnost i ohleduplnost k životnímu prostředí.

Víte, že...

...sádru zná lidstvo již pět tisíc let?
... pH sádry je stejné lidské pokožky, a tedy jí neškodí?
...sádra obsahuje 20 % vázané krystalické vody, která je v případě požáru schopná absorbovat velké množství energie ohně?
...sádra dokáže absorbovat a opět uvolňovat vlhkost?
...sádrokartonové desky se již nevyrábějí z přírodního sádrovce, ale z energosádrovce, který vzniká jako odpadní produkt při odsiřování komínů v tepelných elektrárnách?

Jeho lehkost jej předurčuje pro rekonstrukci podkroví stejně jako pro bytová jádra panelových domů. Velké uplatnění nachází v dřevostavbách. Příjemný bonus? Sádra reguluje vlhkost vzduchu v uzavřených prostorách, její jemné póry přijímají vlhkost a při jejím snížení ji opět do místnosti vracejí.

Není deska jako deska

Sádrokartonové desky jsou nehořlavé, elektricky a pachově neutrální, pórézní, schopné regulovat klima v interiéru a zdravotně naprosto nezávadné. S těmito vlastnostmi vystačíte při běžných realizacích ze sádrokartonu (bytových příček, podhledů, suchých omítek), v novostavbách i při rekonstrukcích.

Lze si však vybrat z nabídky sádrokartonů s dalšími přidanými vlastnostmi. Například do prostor se zvýšenou vlhkostí se hodí desky opatřené z vnější strany impregnační vrstvou.

Poznáte je podle zelené barvy: jsou vhodné pro koupelny, WC či kuchyně, uplatňují se při rekonstrukcích bytových jader. Nejsou určeny do místností s trvalou vysokou vlhkostí, ale při jednorázovém zaplavení vodou, například při vytopení sousedy, vyschnou bez jakýchkoliv následků. Musíte však dbát o rychlé vysušení, aby nebyly s vodou ve styku delší dobu.

V koupelnách používáme impergnovaný zelený sádrokarton, je možné jej i

V koupelnách používáme impregnovaný zelený sádrokarton, je možné jej i obkládat.

Sádrokartonové desky jsou sice nehořlavé, ale v mnoha aplikacích se vyžadují vyšší nároky na protipožární odolnost. Pro tyto případy jsou určeny desky, jejichž odolnost proti ohni zvyšuje skelné vlákno, poznáte je podle růžové, popřípadě červené barvy.

Rady

Montáž sádrokartonových desek se doporučuje až po osazení oken a uzavření stavby proti povětrnostním vlivům.

Kvůli vyrovnání vlhkosti by desky měly být skladované v místě své montáže minimálně 48 hodin před její realizací.

Protipožární odolnost stejně jako odolnost vůči pronikání vlhkosti dovnitř sádrokartonu je možné zvyšovat speciálními nátěry. V nabídce výrobců sádrokartonu naleznete i desky se zvýšenými nároky na mechanické namáhání či desky akustické.

Nově vyvíjené desky tyto přídavné vlastnosti sdružují, máte tak k dispozici dvě nebo dokonce i tři desky v jedné, například protipožární akustickou desku impregnovanou proti vlhkosti. Vyrábějí se i desky masivnější, které na poklep nezní dutě a dokáží bez speciální konstrukce unést i předměty až do 55 kg, například kuchyňské skříňky.

Sádrokartonové desky mohou být opatřené vrstvou tepelné izolace nebo parozábranou. Je z čeho vybírat, jen musíte pečlivě volit, který typ je nejvhodnější pro dané užití. Nejlépe po poradě s odborníky.

Příčka z desek Knauf Massivbauplatte působí navzdory subtilní konstrukci

Příčka z desek Knauf Massivbauplatte působí navzdory subtilní konstrukci robustním dojmem. Akustické a zároveň dekorativní desky Knauf Cleaneo (na zadní stěně) vyladí dobu dozvuku v místnosti.

Ticho, prosím!

Nízká hmotnost a útlost sádrokartonových konstrukcí vyvolává obavy, že bude příčkou všechno slyšet. Je možná trochu obtížné uvěřit, že by lehká stěna ze sádry a z papíru mohla zvládnout to, co masivní těžká zeď.

Jednoduchá příčka z obyčejného sádrokartonu určitě ne, ale pomocí dvouplášťové příčky vyplněné z 80 % izolací lze dosáhnout srovnatelných, ba lepších hodnot útlumu hluku. U speciálních konstrukcí, které výrobci nabízejí, jsou to dokonce hodnoty požadované pro mezibytové příčky.

A nejen příčky. Sádrokarton můžete využít ke zlepšení neprůzvučnosti zděné stěny: instalací takzvané předstěny neboli konstrukce vyplněné izolací a zakryté sádrokartonovými deskami.

Sádrovláknité podlahy Rigidur se používají v novostavbách, ale jsou ideální i

Sádrovláknité podlahy Rigidur se používají v novostavbách, ale jsou ideální i pro rekonstrukce a sanace, zejména ve střešních nástavbách a půdních vestavbách. Malá hmotnost, nízká výška konstrukce, vysoká mechanická odolnost a dobré akutistické vlastnosti je k tomuto využití přímo předurčují.

Pěkně od podlahy

K dispozici jsou však i akustické sádrokartonové desky, které splní přísné normové požadavky pro zvukovou izolaci uvnitř bytu i při jednovrstvém opláštění. Lze je využít ke zlepšení akustických vlastností dvouplášťových příček, předstěn i podhledů. Ve všech případech je třeba mít na paměti, že na konečné vlastnosti bude mít vliv nejen použitý materiál, ale všechny detaily provedení. Pro obložení stropů jsou určeny děrované akustické desky, které pohlcují zvuk v místnostech s vyšší hlučností.

Desky na bázi sádry je možné využít pro suché podlahy. Na rozdíl od běžně používaných cemento- a dřevotřískových desek jsou objemově stálé a snadněji zpracovatelné. Navíc jsou lehčí, tedy vhodnější pro rekonstrukce, kde hrozí nebezpečí dodatečného staticky neúnosného zatížení.

Suchá podlaha slouží jako roznášecí a vyrovnávací vrstva pod podlahovou krytinu. Pokud je podklad dostatečně rovný, je možné klást desky přímo na separační polyetylenovou fólii nebo na izolační vrstvu z polystyrenu nebo z minerální vlny.

Pro rekonstrukci podkroví je sádrokarton díky své lehkosti a

Pro rekonstrukci podkroví je sádrokarton díky své lehkosti a snadné opracovatelnosti jako stvořený.

Nábytek ze sádry

Při rekonstrukcích bývá obvykle nutné podlahu vyrovnat suchým podsypem. Sádrokarton je možné použít pro podlahové vytápění, okolí trubek je třeba vyplnit vláknitou izolací a výška podsypu nad trubkou musí být minimálně deset milimetrů.

Jedinečné možnosti nabízí sádrokarton při úpravách interiérů. Snadno, a v neposlední řadě i levně, můžeme vybudovat skříně, police či niky. Lze jej kombinovat s klasickým nábytkářským materiálem.

Kreativitě se meze nekladou, nemusíte se omezovat na pravé úhly, dovolit si můžete i oblouky nebo kruhové otvory. A pokud vás omrzí, můžete snadno změnit jejich vzhled jinou výmalbou, tapetami, obkladem a podobně. Nenechte se však téměř nekonečnými možnostmi unést za míru vkusu. Sádrokartonu určitě nesluší, hraje-li si na něco, čím není.

Sádrokartonové konstrukce se nevyhýbají ani oblým tvarům.

Sádrokartonové konstrukce se nevyhýbají ani oblým tvarům.

Těžší sestra

Sádrokartonová deska je vlastně sádra obalená papírem, má objemovou hmotnost od 640 kg/m3. Jiná technologie zpracování sádry nabízí desku homogenní, kde jsou do sádry přimíchána celulózová vlákna. Sádrovláknitá deska je sice těžší, ale díky tomu zároveň tvrdší, pevnější a odolnější proti proražení. I bez dodatečných úprav je protipožární deskou i deskou impregnovanou, tedy vhodnou do vlhkých prostorů.

Použití sádrovláknitých desek je tedy velmi univerzální, o něco hůře se však zpracovávají. Na rozdíl od sádrokartonu je můžete využít i pro nosné příčky, velmi se osvědčují v dřevěných sendvičových konstrukcích, jako desky podlahové a jsou také vhodné do vlhkých prostor.

Více se dočtete v časopise Pěkné bydlení č. 8/2011.

Autor:
Nejčtenější

Villa S’Estaca stojí na západním pobřeží v Puerto Valldemossa. Komplex tvoří...
Michael Douglas prodává své útočiště na Mallorce z 19. století

Villa S’Estaca stojí na západním pobřeží v Puerto Valldemossa. Komplex tvoří sedm nemovitostí s deseti ložnicemi a deseti koupelnami. „Jde o unikátní...  celý článek

Křehkost geometrické industriální stavbě dodávají subtilní prvky kovových...
Sedm rodin na 235 metrech čtverečních. V Japonsku žádný problém

Japonský hudebník Katsuhiro Honda získal starý dům na předměstí Saitama na ostrově Honšú. S pomocí architektonického studia Eureka nemovitost přestavěl na...  celý článek

1
Soused má pocit, že ho sledujeme, postavil kolem plotu zástěny

Před pěti lety jsme koupili zahrádku s chatkou a rozpadlým plotem. Časem jsme se rozhodli, že plot postavíme nový, při stavbě jsme museli ale vysekat roští u...  celý článek

Rastr policového systému probíhá celým bytem.
Ze dvou malých bytů vznikl velký obytný prostor s posuvnými stěnami

Udělat ze dvou menších bytů jeden větší. To bylo přání mladého páru, který měl k dispozici dva byty v horním ustoupeném patru pražského činžovního domu z 20....  celý článek

Kromě „hlavního“ domu si nechala rodina postavit i saunový domek a také dům pro...
Recept na stres z práce? Víkendový dům v lese s výhledem na jezero

Srubový dům si nechal postavit úspěšný helsinský manažer Tuomas na venkově, aby mohl se svoji rodinou trávit volné chvíle v přírodě. Pojal jej pouze jako druhé...  celý článek

Další z rubriky

Kromě „hlavního“ domu si nechala rodina postavit i saunový domek a také dům pro...
Recept na stres z práce? Víkendový dům v lese s výhledem na jezero

Srubový dům si nechal postavit úspěšný helsinský manažer Tuomas na venkově, aby mohl se svoji rodinou trávit volné chvíle v přírodě. Pojal jej pouze jako druhé...  celý článek

Protáhlý obdélníkový tvar, výrazná sedlová střecha a vysoký komín představují...
Architekt si pro sebe postavil dokonalý dům. Vsadil i na ekologii

Architekt Heinz Richardson si pro stavbu svého domu vybral starobylé městečko v hrabství Buckinghamshire na severovýchod od Londýna. V malebném prostředí...  celý článek

Třiatřicetiletý řemeslník pracoval na přeměně šest měsíců.
Starý box na přepravu koní přestavěl na bydlení se záchodem a sprchou

Dean Crago předělal třicet let používaný box na přepravu koní na plnohodnotné bydlení. Třiatřicetiletý řemeslník pracoval na přeměně šest měsíců. Nejvíc práce...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.