Stačila chvilka a sousedům v bytě pod Markem tekla ze stropu voda.

Stačila chvilka a sousedům v bytě pod Markem tekla ze stropu voda. | foto: Bytecheck

Ze stropu tekla voda proudem. Sousedé na mě řvali, ať s tím něco dělám

  • 54
Marek bydlí v Ostravě v podkrovním bytě, s kterým již zažil řadu trápení. O jeho problémech se špatnou střešní izolací jsme psali v lednu 2015, kdy mu v bytě řádila plíseň. Neštěstí ale nechodí nikdy samo a za čas se objevila další velmi nepříjemná závada.

Marek koupil byt v nástavbě cihlového domu z 50. let minulého století. Měl sice nově zateplenou střechu, ale místy tak nedostatečně, že v zimě začaly bujet plísně a po oknech stékala voda, až poškozovala podlahu.

Prodávající a stavební firma zjistila hlavní problém, ve střeše chyběly pásy tepelné izolace. Ty jsou již dnes na svém místě a původní majitel náklady na tuto opravu uhradil. Jenže problém je mnohem složitější.

Nedostatečná tloušťka izolace v celé střeše a zřejmě odfláknutý návrh otopného systému zapříčinily, že byt v tuhých mrazech stále nejde vytopit. Marek se do této nutné druhé opravy střechy zatím nepustil. Prodávající totiž odmítá již cokoliv dalšího zaplatit.

V článku Koupil půdní byt a teď jde k soudu kvůli rosení oken a ošklivé plísni jsme psali, že Marek požene případ k soudu, ale zatím se tak nestalo. „Po všech těch konzultacích s advokátem mě přešla chuť. Správní poplatky, procesní náležitosti, na to nemám čas,“ přiznává Marek. Názor změnil, když se vrátil ze zimní dovolené.

Sousedům tekla ze stropu voda

„Když jsem se po čtrnácti dnech vrátil z dovolené v Asii, čekalo mě překvapení. Tedy ne úplně hned, ale po několika hodinách,“ říká Marek. Vše začalo po mytí v koupelně.

„Najednou, ještě polonahý, slyším zvonění sousedů, kteří celí zběsilí křičeli, že jim ze stropu teče proudem voda a ať s tím něco okamžitě dělám. Zastavil jsem vypouštění vany a sousedům jsem pomáhal s rozmísťováním kýblů, které chytaly vodu, také jsem se pustil do vytírání.“ Kvůli této noční historce bylo jasné, že se bude muset vybourat celá podlaha v nově zrekonstruované koupelně.

Před odjezdem na dovolenou Marek vypnul termostat vytápění. Samozřejmě jde z pohledu laika o logický krok, když se chystáte na delší dobu odjet. Jenže byt se vinou nedostatečné izolace střechy a nezateplených stěn rychle ochladil zřejmě až k hranici 10°C. Noční teploty venku dosahovaly až minus 7°C a to udělalo své.

„Rozborem videa z kamerové prohlídky potrubí koupelny jsme zjistili, že napojení nové kanalizace bytu na domovní litinový rozvod není provedeno správně a povolilo,“ říká David Sýkora, inspektor firmy Bytecheck.

Pozor na prochladnutí zdiva

Při odjezdu na delší dovolenou v zimních měsících dbejte na to, aby v bytě či rodinném domě neklesala teplota pod 15°C. Můžete nastavit termostat na pozici „temperování“ nebo požádat své známé, aby někdy v bytě zapnuli vytápění. Při vypnutém topení hrozí rychlé prochladnutí zdiva a pokles teploty v bytě.

Litinová trubka, která je zasekána do obvodové zdi, měla velmi nešetrným způsobem vysekaný otvor pro nové plastové potrubí pro WC, vanu a umyvadlo. Vlivem teplotní roztažnosti materiálů se spoj utrhl a začal masivně protékat, když se zatížil.

Zjistilo se také, že potrubí bylo vinou krkolomné instalace bez doporučených spádů rychle ucpané usazenými kaly, a proto stále plné vody. Z fotky rekonstrukce bytu a instalace potrubí, kterou jsme získali od bývalého majitele bytu, je vidět, jak je potrubí nevhodně provedeno.

Marek nechal potrubí vyčistit. Řádná oprava spoje by si ale vyžádala vybourání betonové podlahy, do které jsou všechny trubky zalité. Práce se sbíječkou by ale poškodila potrubí topení a vody. “Zatím nic neprosakuje. Tak uvidím. Člověk ale trne, kdy se to stane znovu,“ přiznává Marek.

Do opravy se mu nechce, protože vybourání koupelny není jednoduché. Nelze například sehnat původní šarži dlažby a po novém vydláždění nemusí barvy sedět, byť by šlo o stejnou značku i typ výrobku.

Marek nyní zvažuje soudní řízení kvůli druhé části nutné opravy izolace střechy a navíc i problému s odpady. Stále ale váhá. Pokud byt prodá, odpovědnosti se jen tak nezbaví a riskuje, že i za několik let po prodeji se na něj obrátí nový vlastník s požadavkem náhrady škody. Bude muset prokázat, že vada byla v místě přítomna už v době prodeje. A to jde bez vybourání podlahy koupelny velmi těžko.

Reality pod lupou

Koupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést při realitních transakcích? Jednejte zodpovědně a sledujte náš seriál Reality pod lupou.

Projekt chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát a také jak důležitá je prevence. Svůj boj s bytem či rodinným domem nám zašlete ZDE.

Seriál je společným projektem rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí.