Vytlačí linoleum plovoucí podlahy?

Téměř každý z nás ví, co je to plovoucí podlaha. Mnohem méně z nás ovšem vyhledává jiné varianty pokrytí podlahy, což je možná na škodu. Doba přinesla nové možnosti a jednou z nich je přírodní varianta linolea - Marmoleum. Poskytuje téměř neomezené možnosti kombinací a tvorby vlastních vzorů.

Řada z nás si pod pojmem linoleum představí podlahu v klasickém panelákovém bytě z doby minulé, kdy v kuchyních a ostatních místnostech snad ani jiný druh podlahové krytiny neexistoval.

I v této oblasti se dosáhlo mnoha změn. Linoleum má mnoho podob a jednou z nich je přírodní varianta Marmoleum.

Linoleum slaví návrat

Na českém trhu je již 10 let, a přesto o něm mnoho lidí neví. Marmoleum je linoleum vyrobené tradiční technologií z čistých přírodních surovin jako jsou: přírodní olej, přírodní pryskyřice, vápenec a pigmenty na jutovém základě.

Doba pokročila natolik, že je možné některé druhy Marmolea dokonce pokládat bez potřeby lepení. Poskytuje navíc téměř neomezené možnosti kombinací a tvorby vlastních vzorů.

Vytápěná podlaha - žádný problém!

Marmoleum jako takové je především vysoce odolné a praktické. Hodí se dokonce i do míst, kde se používají kolečkové židle. Je odolné vůči vzniku skvrn, změnám odstínu barev a zároveň poskytuje možnost použít teplovodní podlahové vytápění.

Každá místnost chce své

Výběr vzoru vám usnadní pár praktických rad. Všeobecně platí, že do malých nebo dlouhých a úzkých místností se nehodí tmavší barvy. Totéž platí pro výrazné vzory. Je to z toho důvodu, že prostor opticky zmenšují.

Můžete však zvolit pruhy nebo vzory přetínající místnost po úhlopříčce. Do obývacího pokoje a do ložnice se zase lépe hodí tmavší (teplejší) odstíny. Chladné odstíny skvěle sluší kuchyním.

O nábytku obecně platí, že čím více je ho v místnosti a čím méně podlahy je vidět, tím více je namístě zvolit jednoduchý vzor. Vhodným výběrem vzoru můžeme docílit velmi zajímavých a originálních efektů.

Kam všude se hodí

Zvažujete-li, kam všude se Marmoleum dá umístit, tak vězte, že do většiny prostor a dokonce i tam, kde se předpokládá zvýšená zátěž. Naopak není příliš vhodné jej dát do místností s vysokou relativní vlhkostí jako jsou koupelny, sauny apod. 

Je třeba ještě zmínit, že u některých druhů marmolea se během poslední fáze výroby (sušení) napouští speciální emulzí, díky které se může odstín po vyjmutí z obalu zdát lehce nažloutlý. Výrobci uvádí, že zmíněný nádech zmizí zhruba do 24 hodin po vystavení podlahoviny dennímu či umělému světlu.

Jak je to s údržbou

Marmoleum  má silnou ochrannou vrstvu. Právě díky ní jsou čištění a následná údržba velmi jednoduché. Nejlépe se udržuje za sucha, kdy se skvrny a mastnota odstraní pomocí neutrálního čistícího prostředku, a to vlhkým mopem nebo kusem látky.

K čištění je možné použít i speciální přípravky Marmoleum cleaner (pro čištění) a Marmoleum polish (pro obnovení ochranné vrstvy) s mokrým mopem. Výrobci doporučují po instalaci ošetření speciálními přípravky. Vyvarovat byste se ale měli nadměrného používání vody při údržbě. 

Marmoleum se vyrábí z přírodních materiálů, takže až doslouží, je možné je spálit, uložit na skládku odpadu nebo kompostovat.