Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dům z odpadu od Reynoldse vyroste v Troji. Záleží pouze na magistrátu

  1:00
Bydlet se dá v domě z plechovek od piva, PET lahví, starých pneumatik či igelitových tašek. Českou veřejnost o tom chce přesvědčit slavný architekt Michael Reynolds, přezdívaný též architekt odpadu. V plánu je postavení jeho domu z odpadu i v pražské botanické zahradě v Troji. Rozhodne o tom magistrát.
Americký architekt Michael Reynolds s návštěvníky během zahájení své výstavy v...

Americký architekt Michael Reynolds s návštěvníky během zahájení své výstavy v Galerii Jaroslava Fragnera | foto: Jiří Straka

V prostorách Galerie Jaroslava Fragnera v Praze se do 10. června návštěvníci dozví, jak vznikají energeticky soběstačná obydlí s co nejmenším dopadem na životní prostředí. Autor převratných architektonických technologií a stavebních postupů Michael Reynolds se osobně zúčastnil zahájení výstavy. Prezentace bude následně putovat po Čechách a Moravě a odsud do dalších evropských zemí.

Stavitel takzvaných zemělodí, jak Reynoldsovy kreace pokřtila jeho manželka Chris, je zastáncem trvale udržitelného bydlení. Jeho stavby tuto filozofii dokonale zhmotňují. Provozní náklady na chod zemělodí a jejich energetická náročnost jsou prakticky nulové a poskytují kompletní vybavení, jež je potřeba k životu. Jsou i variantou pro případ, že by na Zemi došlo k vyčerpání neobnovitelných zdrojů energie.

Výstava o domech z odpadu

Kromě výstavy prací Michaela Reynoldse se mohou návštěvníci Galerie Jaroslava Fragnera těšit na projekce krátkých vzdělávacích filmů a videí z humanitárních projektů jeho ateliéru, jež budou u nás uvedena vůbec poprvé. Na výstavě se kromě Galerie Jaroslava Fragnera podílí také občanské sdružení Zeměloď.

"Jsme potěšeni, že můžeme Michaela Reynoldse opět přivítat. Považujeme za důležité seznámit veřejnost s jeho novátorskými myšlenkami, které mají obrovský globální potenciál. Je výborné, že přijal pozvání uvést svou výstavu osobně. Zároveň doufáme, že dojde na realizaci zemělodi i v pražské Botanické zahradě, o kterou magistrát projevil zájem v loňském roce," říká Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera.

Za Prahou vyroste zeměloď

V návaznosti na výstavu se od 7.–25. května pořádá za účasti Michaela Reynoldse mezinárodní stavitelská dílna. Jejím výsledkem bude stavba první modelové zemělodi, a to jak v České republice, tak i ve střední a východní Evropě.

Zároveň během stavby vznikne dokumentární film. Zeměloď, kterou účastníci dílny postaví, bude spolu s pozemkem sloužit veřejnosti jako informační a vzdělávací centrum soběstačného bydlení, které mohou navštěvovat studenti, školy nebo rodiče s dětmi. Záštitu nad projektem převzalo americké velvyslanectví v Praze.

Pozemek leží jižní od Prahy a má rozlohu 23 500 metrů čtverečních. Tvůrce myšlenky EarthShip Michael Reynolds pozemek během svého pobytu v Česku v roce 2011 navštívil a byl místem okouzlen natolik, že ho určil jako evropské centrum zemělodě.

Expozice výstavy Michaela Reynoldse: Udržitelná samostatnost pro každého v Galerii Jaroslava Fragnera

Michael Reynolds za své stavby musel bojovat s úřady

Již téměř čtyři desítky let staví Michael Reynolds svá levná obydlí ve vysokohorské poušti Nového Mexika, v posledních letech ale i v dalších koutech naší planety. Tyto stavby disponují vlastním zdrojem energie (vítr, slunce), vody (filtrovaná a později recyklovaná dešťová voda), tepla (tepelná hmota) a vlastní kanalizací (na způsob kořenové jímky).

Prototypy jsou maximálně šetrné k přírodě a dají se postavit prakticky kdekoliv, kde lze mít nezastíněnou jižní stranu. Nejvhodnějším materiálem pro stavbu zemělodí jsou lahve, plechovky od piva, PET lahve nebo pneumatiky, dobře poslouží také igelitové sáčky či kelímky od jogurtů, obaly od džusů, plech z aut či lepenka.

Michael Reynolds/Udržitelná samostatnost pro každého

Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské náměstí 5a, Praha 1

5. 5. – 10. 6. 2012

Otevřeno úterý až neděle od 11–19 hodin

Tuto skvěle fungující formu alternativního bydlení, navíc s puncem originality a designového provedení, Michael Reynolds neustále inovuje.

I navzdory nepopiratelným kladům jeho nápadů a myšlenek se však autor musel na území USA před lety utkat s byrokratickými překážkami. Za jeho vize mu dokonce byla v Novém Mexiku na několik let odňata licence architekta.

Reynolds však nepřestal věřit v budoucnost konceptu udržitelného rozvoje bydlení a rozhodl se společně se svým týmem pomáhat na vlastní náklady v oblastech postižených přírodními katastrofami.

Naučil stavět své zemělodě místní obyvatele například v hurikánem postiženém Hondurasu (1999) či Mexiku (2005), na Andamanech, kde byli v roce 2005 místní nuceni potýkat se s následky tsunami, nebo na Haiti, které před dvěma lety zpustošilo zemětřesení.

Americký architekt Michael Reynolds experimentoval 30 let, až vyvinul energeticky soběstačný dům postavený z odpadů.

Reynoldsovy zásluhy na humanitárním poli se nakonec staly pro americké úřady dostatečně přesvědčivým důvodem, aby mu byla navrácena profesní licence. Dokonce se mu podařilo prosadit změnu stavebního zákona a jako první na světě dostal povolení ke stavbě testovací základny udržitelného bydlení ve vysokohorské poušti v Novém Mexiku.

Zde vedle tří starších staveb postupně vzniká patnáct nových zemělodí. V současné době staví Reynolds své zemělodě i na státní zakázku v oblastech jako New York City či na území Austrálie.

Zeměloď bude možná stát i v Troji

"Architekt odpadu" není v České republice poprvé. První návštěva se uskutečnila přesně před rokem v rámci jeho prvního evropského přednáškového turné, kdy zájemcům představil svou vizi osobně.

Během tiskové konference, která se tehdy u příležitosti Reynoldsovy návštěvy uskutečnila, požádal pražský magistrát architekta o zeměloď v Praze-Troji. Pokud magistrát v rozpočtu na rok 2012 schválí náklady na stavbu, bude první pražská zeměloď stát v Botanické zahradě.

Na podzim 2011 v Praze rovněž proběhl s Michaelem Reynoldsem první on-line kurz biotektury pro začátečníky, kterého se zúčastnili studenti z celé republiky. Mnozí ho znají také prostřednictvím dokumentárního filmu s názvem Architekt odpadu, který byl u nás poprvé promítán v roce 2008 v rámci MFF Karlovy Vary a později díky společnosti Aerofilms vstoupil do širší distribuce.

Autorem snímku je britský režisér Oliver Hodge, jehož životní příběh architekta velmi zaujal. Vedle celé řady světových trofejí získal snímek i dvě ocenění Ekofilmu 2009, a to hlavní cenu a cenu diváků (viz článek Architekt odpadu buduje neuvěřitelné stavby. Jeho příběh vychází na DVD).

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Dům bez pergoly vypadal jako kšiltovka bez kšiltu, směje se fotograf Třeštík

23. dubna 2024

Cílem bylo, aby se v rodinném, na pohled neokázalém domě bydlelo stejně komfortně jako v pražském...

Rodiče nikdy nic nevyhodili. Potomek sedmdesátkový dům úspěšně pronajímá

23. dubna 2024

Nostalgičtí turisté si mohou užít bydlení v 70. letech minulého století. Stačí se ubytovat v...

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Zelená hora je po proměně. Hroby jsou pryč a po 200 letech se vrátili andělé

22. dubna 2024

To není chyba, ani nedokončená práce, ale záměr. Část ambitu kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...