Slánka a pepřenka ve tvaru ženského aktu © Werkbundarchiv - Museum der Dinge

Slánka a pepřenka ve tvaru ženského aktu © Werkbundarchiv - Museum der Dinge | foto: Armin Herrmann

Ženský akt jako slánka, pantofle s penisem. Vyberte největší kýče

  • 6
Ve vídeňském Muzeu nábytku na výstavě Ošklivé věci (Böse Dinge) neboli Encyklopedie nevkusu se prezentují předměty, které byly odborně klasifikovány jako nevkusné. Proč se vystavují? Smyslem je zkoumat současné designové trendy.

Výstava prezentuje na 500 exponátů. Jsou zde předměty z "Kabinetu hrůz" Gustava Edmunda Pazaurka, který se fenoménu vkusu a nevkusu věnoval řadu let a vypracoval jeho přesnou kategorizaci.

Nechybějí ani exponáty z berlínského Muzea předmětů, ze Zemského muzea ve Württembergu, z Císařské sbírky nábytku a dalších vídeňských muzeí. Návštěvníci je konfrontují s 260 vystavenými současnými objekty a mohou posoudit, zda některý splňuje kritéria klasifikace nevkusu.

USB disky různých tvarů, Čína, 2009, CEC Promotions, Německo © Werkbundarchiv - Museum der Dinge

"Pantofle s penisem" © Werkbundarchiv - Museum der Dinge

V současné době se mnohem obtížněji než před 100 lety určuje, zda předmět je nebo není vkusný, protože hranice není zřetelná. Často se objekt musí posuzovat v kontextu společenských a enviromentálních faktorů.

Pořadatelé dokonce vyzvali návštěvníky, aby přinesli z domova svoje ošklivosti. Každý předmět bude označený štítkem s jménem dárce, aby bylo jasné, kdo přispěl k rozšíření Encyklopedie nevkusu. Poslední den výstavy (16. července 2014) se bude v muzeu konat Trh ošklivostí. Zájemci si na něm mohou koupit některý z předmětů. Výtěžek půjde pro dobročinné účely.

Nevkus začal sbírat v Čechách

Autoři výstavy (Werkbundarchiv - Museum der Dinge Berlíně) vycházejí z díla historika umění Gustava Edmunda Pazaurka (1865 – 1935), jenž se problematikou vkusu a nevkusu dlouhodobě zabýval. Rodem pražský Němec vystudoval na Německé univerzitě v Praze.

Nejprve pracoval v Liberci jako kustod, později jako ředitel tamějšího Severočeského průmyslového muzea. Déle než čtvrtstoletí řídil odbor umění a řemesel v Muzeu užitého umění ve Stuttgartu.

Jako člen Deutscher Werkbund byl přesvědčený, že předměty, které člověka obklopují, ho silně ovlivňují esteticky, eticky i morálně, proto s velkým zápalem vedl boj proti nevkusu a dokonce v roce 1909 založil na svém pracovišti muzeum kýče.

Dětské tenisky s Obamou Portrait Design: Keds, USA, 2009, dar - Zazzle.com, Inc © Werkbundarchiv - Museum der Dinge

Ozdobený mobilní telefon Design: Moeko Ishida, Deco Loco, 2009 © Werkbundarchiv - Muzeum der Dinge

Pazaurek napsal řadu odborných publikací o uměleckém řemesle, zejména sklu a keramice. V roce 1932 odkázal Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze svoji sbírku skla, která se s Lannovou sbírkou stala základem světově proslulé kolekce UPM.

Výstavu Ošklivé věci - encyklopedie špatného vkusu - lze zhlédnout v Muzeu nábytku ve Vídni od 19. února do 6. července 2014.

Výzva pro čtenáře - soutěž o nejstrašnější kýč

Pošlete nám do redakce e-mailem na adresu bydlení@dnes.cz fotografii předmětu (nejlépe na bílém pozadí), který pokládáte za kýč a doplňte obrázek krátkým popisem. Do předmětu zprávy napište "Kýč". Nejlepší "úlovky" odměníme! Fotografie posílejte do 15. března 2014.