Liebeigové nechali postavit i libereckou Výšinu ve stylu středověkých hradů s...

Liebeigové nechali postavit i libereckou Výšinu ve stylu středověkých hradů s věží. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberecká výšina vstala z mrtvých. Nabídne hospodu, masáže i saunu

  • 4
Jeden z nejproslulejších výletních cílů Libereckého kraje je po desetiletích úpadku a chátrání opravený. Zámeček s restaurací Liberecká výšina, který nechal před víc než stoletím postavit velkotovárník Liebieg, přivítá první hosty na začátku února.

Výšinu za pomoci evropských peněz opravil za 63 milionů soukromý investor. Budova vedle rozhledny se rozrostla o další patro a je v ní sedm pokojů pro hosty s osmnácti lůžky. Stavba pak nabídne kromě ptačího pohledu na Liberec z 25 metrů vysoké pětiboké věže domácí kuchyni, ale i novinky.

Firma PLP Invest, která se rozhodla Výšinu proměnit na místo vábící turisty, jde totiž s dobou. Lidé tu najdou wellness centrum, kam si mohou zajít třeba na masáž nebo do sauny.

Stavebníci se však snažili být historii co nejvěrnější a do budovy ve stylu historismu z roku 1901, kterou nechal postavit liberecký velkotovárník Heinrich Liebieg, vrátili některé dávné prvky.

"Vrátili jsme na Výšinu dřevěný most, který jsme udělali podle dobové fotografie z roku otevření rozhledny. Znovu se také vykopal příkop pod ním," řekl zhotovitel stavby Jan Imlauf.

Zajímavostí je i to, že na věži zůstaly kameny ze zbořeného kostela sv. Sebalda z Norimberku, které nechal textilní magnát Liebieg do Liberce přivézt. "Na věži je opravená střecha, podlaha na vyhlídce, jsou tu nové omítky a okna," dodává Imlauf.

Liberecký patriot Marek Řeháček, autor řady knih o místní historii a zajímavostech, neskrývá radost. "Jsem hrozně rád. Ani celá řada lidí, kteří se o Výšinu zajímají, vůbec nečekala, že k její obnově někdy dojde. Navíc ještě do podoby, která kopíruje tu původní," usmívá se.

Podle něj už má snad Výšina špatné časy definitivně za sebou. "Krom dalších věcí jí uškodila také ne úplně povedená rekonstrukce, kterou tam udělaly Restaurace Liberec v podobě toho šedivého břízolitu v šedesátých letech," zamýšlí se. Co Výšině k jejímu znovuzrození přeje? "Teď už jenom záleží na tom, aby na Výšinu chodili lidi na jídlo a na pivo a udrželo se to."

Výšině ublížila přestavba v šedesátých letech

Až do roku 1966 měla rozhledna svoji původní podobu, pak se na jejím vzhledu podepsali komunističtí stavitelé, kteří zasáhli necitlivě do architektury celého hrádečku. Výšina chátrala od poloviny 90. let. Město se ji pokoušelo prodat, ale neúspěšně. Od roku 1999 byla zavřená a hrad se stal pustým a zanedbaným.

Znovu nadechovat se začala Výšina v roce 2007, kdy investoři získali stavební povolení na zavedení inženýrských sítí. Celková oprava se ale vzhledem k finanční náročnosti odkládala. Pak ale přišla dotace z evropských fondů a před dvěma lety začala rekonstrukce.

Teď už je veliký návrat oblíbené rozhledny dokonán a první únorovou sobotu se může slavit. "Slavnostní otevření 2. února se ponese v duchu úpířího bálu pro děti. To bude odpoledne a pak večer pro dospělé zahraje kapela a následná diskotéka pojede až do rána," přiblížil Imlauf. Otevřena bude samozřejmě i vyhlídková věž.