Architekt Marek Štěpán navrhl a začal stavět takzvané freedomky. Firma Domestav pak jeho nápad zkopírovala. | foto: www.freedomky.cz

Vymyslel mobilní dům. Teď se architekt o svůj nápad soudí

  • 10
Nízké pořizovací náklady, ekologický provoz a nezávislost na inženýrských sítích. Tak představuje architekt Marek Štěpán takzvané Freedomky, které začal loni na podzim vyrábět. Předtím oslovil firmu Domestav s nabídkou spolupráce. Ta ho odmítla, později ale přišla s podobnou stavbou.

S nabídkou domů, které lze snadno přemístit a majitel nepotřebuje žádné stavební povolení, přišla nedávno na trh i firma Domestav. Štěpán proto na tuto společnost podal žalobu a o svá autorská a patentová práva chce bojovat. "Když jsme rozbíhali výrobu Freedomků pro další zájemce, jednali jsme i s firmou Domestav. Spolupráci odmítli, protože dělají nábytek," popsal Štěpán.

Freedomek vs. Mobilhouse

Freedomek má velikost 28 nebo 42 metrů čtverečních. Není potřeba stavební povolení. Mají vlastní fotovoltaickou elektrárnu i čističku odpadních vod.

Mobilehouse je nízkoenergetický mobilní dům. Může mít velikost necelých deset, 20, 24 nebo 44,5 metrů čtverečních. Není potřeba stavební povolení.

Překvapilo ho proto, že za pár měsíců představila firma na stavebním veletrhu produkt Freehouse, který byl zvnějšku i zevnitř velmi podobný freedomkům.

Soud firmě zakázal domky vyrábět

Jednatel Domestavu Milan Špavor odmítl, že by firma okopírovala Štěpánův nápad. K celé věci se ale odmítl dál vyjádřit.

"Kromě podoby domků převzal Domestav i jejich název. Pomohl si pouze překladem druhé části slova do angličtiny. Na Freedomky se ale vztahují ochranné známky, které jsou platné i v Evropské unii," vysvětlila patentová zástupkyně Blanka Brodská.

Začátkem června proto vydal pražský městský soud opatření, podle kterého nesmí firma Domestav Freehouse propagovat, vystavovat ani vyrábět.

Na smontování Freedomku stačí tři měsíce

Kauza tím ale nekončí. Firma Domestav sice změnila název výrobku na Mobilehouse a upravila některé drobnosti v interiéru, ale vnější podoba staveb zůstala stejná.

Mobilhouse firmy Domestav je zevnitř i zvnějšku velmi podobný Freedomku.

"Čin byl už dokonán a freehouse se prodával. Budeme požadovat omluvu, finanční odškodnění a změnu exteriérů mobilhouse," uvedl architektův advokát Petr Dokládal. Podle Brodské neskončí soudní spor dříve než za rok.

"Pokud Domestav nezastaví výrobu, tak škoda bude narůstat," upozornila patentová zástupkyně.

Se zemí spojují Freedomky pouze ocelové patky. Uvnitř se nachází obývací místnost s kuchyňským koutem a kamny, koupelna se záchodem a ložnice. Celá výroba i s instalací domku netrvá déle než tři měsíce a cena se pohybuje kolem milionu korun podle velikosti a vybavení Freedomku. Nezávislost objektu je zajištěna fotovoltaickou elektrárnou, solárním ohřevem vody a čističkou.