Hospodářské budovy zaujímají plochu 184 metrů čtverečních.

Hospodářské budovy zaujímají plochu 184 metrů čtverečních. | foto: Eva Václavková

Chalupu koupila pro syna, teď ji musí opravovat sama. Bere to s nadhledem

  • 19
Paní Eva je prostě pohodářka. Nic ji nezkazí náladu, ani chalupa se spoustou problémů. „Všude číhá práce. Ale jak se říká, práce neuteče,“ říká životní optimistka ve svém příspěvku do naší soutěže o novou střechu.

Moje chalupa je zvenku trochu divná, ale podlehla jsem její vnitřní kráse. Jde o jednopatrové vesnické stavení s obytnou plochou 92 m2, hospodářské stavení má 184 m2 a zahrádka 352 m2.

V přízemí dominuje křížová klenba, v poschodí, kam vedou staré, dřevěné točité schody, mě uchvátily výklenky ve zdi. Z těchto prostor se vstupuje i na půdu.

Stáří chalupy se mi nepodařilo vypátrat, ale místní pamětnice, které je přibližně 80 let, si ji pamatuje jako stavení, kde v přízemí bydleli hospodáři a patro se pronajímalo měšťákům. Kdosi z místních zmínil, že snad měla být postavena v roce 1870.

Kupovala jsem ji v srpnu 2011 pro syna a jeho přítelkyni, ale bohužel se rozešli a syn přestal mít o chalupu zájem. Začala jsem ji tedy rekonstruovat sama a zatím mi slouží k relaxaci a psychickému odpočinku.

Když se zadaří, tak si zde budu užívat důchodového věku. Zatím na chalupu jezdíme s přítelem, kříženečkem Cokínkem a rotwajlerkou Rituškou, až zde budeme na stálo, smečku určitě rozšíříme.

K výstavbě tohoto stavení použil stavitel materiály dostupné v té době: lomový kámen, cihly, dřevo a tašku pálenou. Hlavní předností je ticho, nikdo mi nedupe nad hlavou, netříská dveřmi, na zahrádce mě mohou sledovat jenom ptáci, brouci nebo slepýši. A hlavně jsem zde šťastná.

Nedostatky? Všude číhá práce. Ale jak se říká, práce neuteče. Každý rok se zadaří něco zrekonstruovat a co se nestihne, převede se do plánů na příští rok.

Historii ovlivnit nelze

První majitel stavěl, předpokládám, svépomocí, možná za přispění místních řemeslníků. Stávající střešní krytina je od neznámého výrobce ještě po předchozím majiteli, takže mi nebylo dáno na výběr. Záruční dobu tedy neznám, a pokud se vyskytl nějaký problém při montáži, tak se jej už nedozvím.

A ještě jedna zajímavost, stavba stojí na takzvané mokřině na pražcích. Proto jsme se také nejvíce potýkali s vlhkem. Příčina však již byla odstraněna.

Střecha je z pálených tašek, sedlová jak nad obytnými, tak nad hospodářskými prostory. Hřebenáče jsou lepené na maltu, chybí doplňkové tašky (protisněhové, odvětrávací či krajové ...) i údržbové či ochranné prvky (výlezy, pásy proti ptákům, větrací pásy, mřížky, hromosvodová taška...). Vadí mi, že rozbité tašky jsou nahrazeny jinými nefunkčními taškami, že mám špatně provedený okapový systém a chybí tu i podstřešní fólie.

První nedostatky se tak objevily při rekonstrukci komínu. Protože se některé tašky rozbily, potýkali jsme se následně se zatékáním okolo nadstřešní části. Problém jsme vyřešili ne zrovna pro oko vzhledným způsobem.

Podmínky soutěže Vyhrajte novou střechu

Pro účast v soutěži bylo nutné poslat „příběh“ střechy vašeho domu či chaty, nejpozději do 6. 9. 2015.

Redakce bude postupně zveřejňovat zaslané příspěvky. Vítěze soutěže určí hlasování veřejnosti 28. září. V anketě, kam postoupí deset finalistů, které vybere odborná porota, bude možné hlasovat až do 4. října 2015. Jména tří soutěžících s nejvyššími počty hlasů zveřejní redakce do pěti dnů po skončení hlasování.

Ceny
1. cena: poukázka v hodnotě 50 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci
2. cena: poukázka v hodnotě 30 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci
3. cena: poukázka v hodnotě 10 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci

Podrobná pravidla soutěže naleznete zde.

Krytina Ruukki Classic na způsob falce je oblíbená také u nás (šumavská chalupa...
Logo Ruukki
Ukázka použití střešní krytiny Ruukki