Dům z konce 19. století mladý pár postupně opravuje a doufá, že vše podstatné...

Dům z konce 19. století mladý pár postupně opravuje a doufá, že vše podstatné stihne opravit před příchodem miminka. Stav domu v okamžiku koupě. | foto: Jiří Mudra ml.

Dům v zatáčce by jiné vyděsil, mladý pár tu bojuje o každou cihlu

  • 97
Pustit se do rekonstrukce rozpadajícího se domu, to chce pořádnou dávku odvahy. A optimismu. „Současný stav krytiny je téměř katastrofální. Několikrát ročně procházím půdu a hledám prasklé nebo odštípnuté tašky,“ popsal svou situaci Jirka ve svém příspěvku do naší soutěže o novou střechu.

Náš dům jsme koupili s partnerkou na začátku našeho vztahu v roce 2011. Dům se nachází v klidné vsi v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Krásná příroda je na dosah ruky.

Výhodou je i dobrá dojezdová vzdálenost do dvou blízkých okresních měst. Sousedé jsou zde milí a ochotní, překvapivě je tu i více malých dětí, než někteří do takovéto „díry“ prorokovali.

Občas chybějící část tašky nahradí „specialita“ aneb taška „Moravanka“.

Postupně jsme si dům začali opravovat, jak čas a finance dovolily. Začátky rekonstrukce byly složité, dům byl dlouho zanedbaný a téměř nic není ve vyhovujícím stavu. Musela se znovu zavést voda, vyčistit studna, vysušit a opravit některé zdi, vyspravit střechy, nainstalovat čističku odpadních vod (původně byly splašky zavedeny do sklepa a trativodem cestovaly do sklepa sousedů).

Trvale jsme se nastěhovali až v srpnu 2014 a do letošního roku jsme obývali pouze kuchyni o rozloze 18 m2 a koupelnu. Nyní pracujeme na rekonstrukci kuchyně a obývacího pokoje, jejichž spojením nám vznikne místnost o velikosti téměř 50 m2. Dále opravíme koupelnu a připravíme k obývání patro.

Když chybí nebo přebývá voda

Od začátku jsme řešili především chybějící vodu, po předchozích majitelích nezůstalo nic, jen zarezlé železné trubky a napůl nefunkční vodovodní baterie. Také se začalo s urychlenou opravou obvodové zdi ve chlévě. Ta se vlivem svahu a vody téměř rozpadla. Následovala vodorovná hydroizolace ze svahové strany spolu s potřebným odvodněním.

K domu neexistuje žádná dokumentace, podle odhadů lidí, kteří se v realitách pohybují, byl postavený zřejmě někdy na konci 19. století. Jde o selské stavení, jehož součástí jsou dvě stodoly, součástí jedné z nich je kamenný chlév.

Podle vyprávění předchozí obyvatelky a některých místních starousedlíků bývala v domě pekárna, v prostorách současné koupelny. Po válce v domě ještě nějakou dobu sídlila rodina původních německých majitelů, avšak v tu dobu se sem nastěhovali noví obyvatelé. Společně pak obě rodiny dům sdílely několik týdnů.

Samotný dům je postavený na ploše 165 m2, obyvatelná byla však jen polovina plochy, druhá část sloužila jako chlévy. V přízemí je rozlehlá koupelna, kuchyně a obývací pokoj.

Po polorozpadlých schodech se dostanete do obyvatelného patra. Zde je malá ložnice a rozlehlá místnost, jíž přezdíváme klaustrofobická. Tuto přezdívku si vysloužila díky nízkým stropům z heraklitu, který je vlivem dlouholetého zatékání střechou velmi prověšený.

Oprava střechy a štítu

Kapitolou samotnou jsou střechy. Původně tu byly použité pálené tašky. Nedá se říci, že jsou střechy jednotné, několikrát se „poopravovaly“. Výsledek? Na domě je polovina střechy „letkami“, druhá polovina směsí polorozpadlého čehosi, co připomíná francouzskou „11“.

To nejhorší jsem v roce 2012 nahradil novou krytinou, jde však jen o „hašení požáru“. Střecha je vzhledem ke svému stáří nezateplená, pod ní je jen půda, kterou s radostí využívají k řádění kuny a myši.

Pro dům byla důležitá vodorovná hydroizolace ze svahové strany spolu s potřebným odvodněním.

V patře vznikne po rekonstrukci „klaustrofobické místnosti“ obytný prostor, do nějž z části zasahuje krov. Proto plánujeme zateplení střechy, nejlépe nekrokevní izolací tak, aby se zachovalo co nejvíce vnitřního prostoru.

Současný stav krytiny je téměř katastrofální. Několikrát ročně procházím půdu a hledám prasklé nebo odštípnuté tašky. Vzhledem ke stáří střechy a omezeným financím bych se chtěl vyhnout výměně krovů, které vypadají ještě velmi zachovale. Lehčí krytina, než jsou pálené tašky, je tak logickou volbou.

Samozřejmě nás zajímá i životnost nové krytiny, ve dvou se nám tu žije dobře, ale už brzy budeme tři.

Jiří Mudra ml.

Podmínky soutěže Vyhrajte novou střechu

Pro účast v soutěži bylo nutné poslat „příběh“ střechy vašeho domu či chaty, nejpozději do 6. 9. 2015.

Redakce bude postupně zveřejňovat zaslané příspěvky. Vítěze soutěže určí hlasování veřejnosti 28. září. V anketě, kam postoupí deset finalistů, které vybere odborná porota, bude možné hlasovat až do 4. října 2015. Jména tří soutěžících s nejvyššími počty hlasů zveřejní redakce do pěti dnů po skončení hlasování.

Ceny
1. cena: poukázka v hodnotě 50 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci
2. cena: poukázka v hodnotě 30 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci
3. cena: poukázka v hodnotě 10 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci

Podrobná pravidla soutěže naleznete zde.

Ukázka použití střešní krytiny Ruukki
Logo Ruukki
Ukázka použití střešní krytiny Ruukki