Rok 2015: stávající stav po rekonstrukci

Rok 2015: stávající stav po rekonstrukci | foto: Petra Valentová

Z kurníku si vytvořili úžasný relaxační domek. Český kutil boduje

  • 56
„Kde by jiní rozhodli o zbourání kurníku a dílny v jednom, tatínek dokázal opravit základy, betonovou podlahu, zdi i mnoho dalšího, co se při rekonstrukci nečekaně ́vyvrbilo ́,“ píše čtenářka Petra ve svém příspěvku do naší soutěže o novou střechu.

Čtenářské soutěže na iDNES.cz čtu pravidelně, protože i my s manželem jsme věční kutilové a seznam věcí, které chceme vybudovat, zrekonstruovat či alespoň upravit, nebere konce. Soutěž Vyhrajte novou střechu nás nemohla nechat chladnými, protože je nám jak šitá na míru.

Zahradní domeček, který si zasluhuje novou střechu, původně vůbec nebyl zahradní domeček. Stavěl jej můj tatínek koncem šedesátých let, původně to byla z větší části dílna/kůlna, menší část měla účel ještě prozaičtější, byl zde kurník pro slepice, bez kterých se dříve člověk na vsi neobešel.

Domeček stojí v prostorné zahradě (stav před rekonstrukcí).

Zdi jsou vyzděné z plynosilikátů, na krov byly použity trámy z jiného zbouraného domku a na každou půlku sedlové střechy se tehdy použil jiný profil (jak jinak, než již použitého) vlnitého eternitu.

Domeček stojí na zahradě rodinného domu, který také svépomocí postavili moji rodiče i s prarodiči. Postupem let či spíše desetiletí se domeček i s půdou, dříve plnou sena pro králíky, plnil nejrůznějším odloženým harampádím a věcmi, které „by se ještě někdy mohly hodit“.

Jak šel čas s domečkem

S manželem jsme se prvních 15 let po nastěhování věnovali stavebním úpravám a kompletní rekonstrukci samotného rodinného domu, takže dílna/kurník (již prázdný) dál chátrala. Opravy rodinného domu jsme loni (prozatím) završili kompletní výměnou střešní krytiny (pouhých 14 let staré asfaltové šindele se kompletně rozpadly), což byla finančně velmi náročná investice.

Poté konečně došlo také na opravu tehdy ještě kůlny, jejíž stavebně-technický stav se povážlivě zhoršil kvůli popraskaným základům a zdem. Situaci nepomohla ani střecha, na níž se celá léta výborně dařilo mechu. Při deštích nasával vodu a střešní krytina tak neúměrně zatěžovala letitý krov a zdi, ty začaly i s popraskanými základy ujíždět do stran.

Tady se ukázalo, že český kutil (v tomto případě můj tatínek) má nejen vynalézavou hlavu, ale i šikovné ruce, a kde by jiní rozhodli o zbourání domečku, on dokázal opravit základy, betonovou podlahu, zdi a mnoho dalšího, co se při rekonstrukci i často nečekaně „vyvrbilo“.

Může se hodit

Vilky Buštěhrad

Vilky Buštěhrad - moderní bydlení v klidné lokalitě na okraji Prahy.

Více na Rality.iDNES.cz.

Domeček dostal nové poslání: menší část plní funkci dílny, ve větší části jsme vybudovali relaxační místnost, kde našlo uplatnění i leckteré původní „harampádí“, jako například stará komoda se zrcadlem, rádio Philips, psací stůl či kamínka Kabor, ve kterých dříve topívala má babička.

Díky nim se v „domečku“, jak mu nyní něžně říkáme, dá vytvořit pohoda i za chmurných a chladných dní. Naopak za letních veder nabízí domeček díky zastínění stromy příjemný chládek. Posuvné dveře umožňují otevřít celou jednu stěnu, možnosti posezení a relaxace jsou tím téměř neomezené. Odehrávají se zde rodinné oslavy i setkávání s přáteli.

Mech a větve vykonaly své

Střecha je na několika místech provizorně vyspravená lepenkou, krov vyžaduje lehkou krytinu.

Z původně mnoha bolavých míst na našem domečku, tedy snad kromě nátěru omítky, zůstává jediným bodem azbestová střecha, ze které se musí pravidelně odstraňovat mech (což je vzhledem k azbestu činnost vyloženě zdraví ohrožující), aby se zamezilo dalšímu prohýbání konstrukce krovu.

Padající větve z okolních bříz místy eternit prorazily, díry jsou provizorně zakryty lepenkou, ale zatékání se nedá zcela zabránit. Krov s nepříliš velkou nosností si přímo říká o krytinu z lehkého materiálu, kterou chceme z estetického hlediska vybrat tak, aby se vzhledově co nejvíce přiblížila krytině na rodinném domě.

Po výměně střešní krytiny bude také možno nainstalovat nové okapy a dořešit svod dešťové vody do nádrží na zalévání zahrady, což se zejména v horkém a suchém létě, jaké bylo letos, ukázalo jako bezpodmínečně nutné.

Petra Valentová

Rok 2015: Vyspravené základy a omítnuté zdi, vyměněná okna, nové posuvné dveře do zahrady

Podmínky soutěže Vyhrajte novou střechu

Pro účast v soutěži bylo nutné poslat „příběh“ střechy vašeho domu či chaty, nejpozději do 6. 9. 2015.

Redakce bude postupně zveřejňovat zaslané příspěvky. Vítěze soutěže určí hlasování veřejnosti 28. září. V anketě, kam postoupí deset finalistů, které vybere odborná porota, bude možné hlasovat až do 4. října 2015. Jména tří soutěžících s nejvyššími počty hlasů zveřejní redakce do pěti dnů po skončení hlasování.

Ceny
1. cena: poukázka v hodnotě 50 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci
2. cena: poukázka v hodnotě 30 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci
3. cena: poukázka v hodnotě 10 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci

Podrobná pravidla soutěže naleznete zde.

Krytina Ruukki Classic na způsob falce je oblíbená také u nás (šumavská chalupa...
Logo Ruukki
Ukázka použití střešní krytiny Ruukki