Stavení už zvenčí varuje, že bez výrazné rekonstrukce se noví majitelé opravdu...

Stavení už zvenčí varuje, že bez výrazné rekonstrukce se noví majitelé opravdu neobejdou. | foto: Michaela Najmanová

Kouzelná chaloupka zatím vypadá jako dům hrůzy, ale mladý pár jí věří

  • 28
Odvážlivci, romantici, nebo hazardéři? Koupit dům v dezolátním stavu se jen tak někdo neodváží. Jediný klad na stavu domu je to, že si vše předěláme podle našeho vkusu a nebude nás mrzet, že musíme něco zbourat, píše Michaela v dalším příspěvku do soutěže o novou střechu.

Náš domek jsme před rokem vydražili ve veřejné dražbě. Tu jsme objevili na internetu jen pár dnů před jejím konáním, takže jsme neměli moc šancí se s domem seznámit. Ale podle fotografií to bylo přesně to, co jsme si přáli pro společné bydlení.

Partner se tam byl před dražbou na asi dvacetiminutové prohlídce s realitním makléřem, ze které se toho moc vykoukat nedalo. Takže by se dalo říci, že jsme jednali jen na základě našeho vnitřního hlasu, a domek koupili.

Vrstvy polystyrenu sloužily k utěsnění oken.

První návštěva byla plná rozporuplných pocitů, které chvílemi hraničily i s pláčem. Nádherná poloroubená chaloupka na obrovském pozemku se po odemknutí vchodových dveří změnila v dům hrůzy.

Předchozí majitelé tam údajně žili devět let, ale nám stačilo domem projít a bylo jasné, že o okamžitém nastěhování nemůže být řeč. Na cokoli se sáhlo, cokoliv se odkrylo, to bylo k opravě či k celkovému předělání. Předchozí majitel sto let starou budovu spíš látal než opravoval.

Dlažba v chodbě byla položena na původních cihlách bez izolace, takže se v ní sráží vlhkost. Po odkopání dlaždic a první vrstvy betonu v kuchyni se odkryla dlažba původní na další betonové vrstvě a tak podobně. Nemluvě o tom, že domek byl už rok neobývaný, takže si jej vzali sršni a myši.

Původní střešní okna byla „utěsněna“ vrstvou polystyrenu (bez jakékoli izolace či jiné zábrany proti vodě), takže voda protékala do prostorů mezi bedněním a polystyrenem. V půdních prostorách byl (a stále ještě je) postaven lavor jako obrana proti prasklé střešní tašce.

Jediný klad na stavu domu (a jeho momentálním dispozičním „neřešení“) je to, že si vše od podlah až po střechu předěláme podle našeho vkusu a potřeby a nebude nás mrzet, že musíme něco zbourat.Víme, že snazší by bylo stávající dům zbourat a postavit zcela nový, ale rozhodli jsme se pro rekonstrukci.

Vysněná střecha

Může se hodit

Lidická Alej

Lidická Alej - komfortní bydlení vhodné jak pro mladý pár, tak i pro početnější rodinu s dětmi.

Více na Reality.iDNES.cz.

Vše zatím děláme s partnerem za pomoci rodiny a přátel. Začali jsme podlahami a příští rok na jaře bychom chtěli zvládnout střechu. Bude doplněná o nové konstrukce včetně štítů, celkovou rekonstrukci v současné době domlouváme se specializovanou firmou. Současná krytina je starý známý eternit.

Zatím je „komplet“ nezatepleno (po strhání všech polystyrénových desek jsme na čistém bednění). Prostor přímo pod střechou sloužil jako půda, tedy klasický sklad na nepotřebné věci, ale my máme v plánu místnosti ve štítech otevřít až pod hřeben (v budoucnu ložnice a pokojík), abychom zvětšili a prosvětlili prostory.

Kolem je nádherná příroda Jizerských hor.

Největšími problémy naší střechy jsou zatékání, špatný (a ošklivý) materiál krytiny, a to, že je komplet nezateplená. To byl stav, do kterého jsme přišli.

Letos na jaře jsme byli „okouknout terén“ na veletrhu střech v Praze. Jasným favoritem se staly falcované střechy, které nenaruší ráz krajiny v podhůří Jizerských hor a navíc se i k našemu domku hodí.

Než si před zahradu zatlučeme schránku, bude to ještě běh na dlouhou trať, ale zatím vše děláme s láskou a radostí a už se moc těšíme, až si tam prvně řekneme „dobré ráno“.

Po odkopání dlaždic a první vrstvy betonu v kuchyni se odkryla další dlažba i beton.

Základ podlah a topení už mladý pár zvládl.

Podmínky soutěže Vyhrajte novou střechu

Pro účast v soutěži bylo nutné poslat „příběh“ střechy vašeho domu či chaty, nejpozději do 6. 9. 2015.

Redakce bude postupně zveřejňovat zaslané příspěvky. Vítěze soutěže určí hlasování veřejnosti 28. září. V anketě, kam postoupí deset finalistů, které vybere odborná porota, bude možné hlasovat až do 4. října 2015. Jména tří soutěžících s nejvyššími počty hlasů zveřejní redakce do pěti dnů po skončení hlasování.

Ceny
1. cena: poukázka v hodnotě 50 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci
2. cena: poukázka v hodnotě 30 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci
3. cena: poukázka v hodnotě 10 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci

Podrobná pravidla soutěže naleznete zde.

Ukázka použití střešní krytiny Ruukki
Logo Ruukki
Ukázka použití střešní krytiny Ruukki