Stav domu nebyl úplně ideální, protože 70 let stará stavba sloužila nejen jako...

Stav domu nebyl úplně ideální, protože 70 let stará stavba sloužila nejen jako vejminek, ale i jako chlév. | foto: Ivo Žídek

Prarodiče jim věnovali k bydlení vejminek, který sloužil i jako chlév

  • 8
Říká se darovanému koni na zuby nehleď. V případě domu to však neplatí. „Jedna ze stěn domu byla tak nasáklá dobytčím pachem, že jsme se jej zbavili teprve až použitím spousty metráků vápna,“ popisuje čtenář Ivo ve svém příspěvku do naší soutěže o novou střechu.

Psala se polovina 80. let a socialismus se v ČSSR blížil ke svému konci. V tu dobu jsem ve svém městském bytě „kroutil“ už 27. rok. Pracoval jsem jako dřevorubec a příroda mi byla mnohem bližší než hektický městský život.

S radostí jsem využil nabídky svých prarodičů převzít vejminek v nedaleké vesnici. S manželkou jsme se tedy rozhodli, že své děti vychováme blízko přírody a dům se stane základem našeho rodinného života.

Po rekonstrukci se z vejminku stal dvoupodlažní a dvougenerační rodinný dům se dvěma vchody.

Tímto rozhodnutím započala více než tříletá etapa rekonstrukcí, zařizování, shánění, dřiny a úmorného potu původně již sedmdesát let starého domu.

Základem rekonstrukce byl jednoduchý jednopodlažní dům se čtyřmi pokoji, přilehlou garáží a standardní šikmou střechou. Stav nebyl úplně ideální, protože sedmdesátiletá stavba sloužila nejen jako vejminek, ale i jako chlév.

Jedna ze stěn byla tak nasáklá dobytčím pachem, že jsme se jej zbavili teprve až použitím spousty metráků vápna. Vzhledem k využitelnosti prostoru jsme se původní stavbu rozhodli rozšířit a dát jí nové rozměry, které má dodnes. Nejprve jsme strhli starou střechu a celou budovu prodloužili. Dále jsme přistavěli jedno patro.

Takto se z vejminku stal dvoupodlažní a dvougenerační rodinný dům se dvěma vchody. Stavba má dobré umístění, na delší ze stran svítí celý den slunce. Další výhodou je skvěle rozpoložená střecha, která má velkou nosnost.

Jak rostl dům

Náš hrad, jak dům s oblibou nazýváme, má obdélníkový půdorys o rozměrech 20 × 9 metrů, ve štítě pak měří 8 metrů. Je z cihel s brizolitovou omítkou.

Střecha má klasický tvar V o rozměrech 20 × 15 m, použité byly pálené střešní tašky vyrobené v Hranicích na Moravě. V době rekonstrukce byl výběr materiálů velice omezený a pálené tašky z Hranic se těšily velké oblibě. I střechu jsme zvládli především svépomocí, ovšem pod vedením zkušeného klempíře.

Může se hodit

Domy Cholupice

Domy Cholupice - bydlení v příjemné lokalitě na okraji Prahy.

Více na Reality.iDNES.cz.

Původní zateplení půdních prostor tvoří vata s tloušťkou 10 cm. Domnívám se, že v současné době zateplení plní funkci bohužel na méně než 80 procent. Dříve sloužily půdní prostory k uskladnění sena, v současné době zde skladujeme nevyužité věci.

Původně zrekonstruovaná střecha má již 30 let a dostatečně neplní své základní funkce. Musíme měnit popraskané tašky, protože se na nich podepisuje zub času, sluneční žár, vítr, déšť a sníh. Prozatím zatéká jen místy, ale i to je pro správného majitele domu pravý čas k nápravě.

Po rekonstrukci se z vejminku stal dvoupodlažní a dvougenerační rodinný dům se dvěma vchody.

První nedostatky se objevily asi před dvěma lety, kdy jsme po dešti na stropě našli první malé skvrny. Pro majitele domu není asi nic horšího, když vám zatéká, a tak jsem musel na půdu. Zjistil jsem, že zdrojem „propustnosti“ je oplechování kolem komínu, vše jsem vyřešil novým plechem a akrylem.

Nicméně jsem musel vyměnit i první popraskané střešní tašky. Protože mají záruku 25 let, nemá v současné době reklamace opodstatnění. Pokud bych měl dnes budovat novou střechu, určitě bych sáhl do výběru lehkých krytin, které nepotřebují mohutné krovy. Náklady na krovy jsou totiž jednou z těch dražších položek.

Z lehkých krytin mě nejvíce zajímají plastové došky nebo „poplastované“ plechy, které mají i dlouhou životnost. Ke střeše patří i dobrý okapový systém jako nedílná součást pro správný odtok dešťové vody.

Ivo Žídek

Podmínky soutěže Vyhrajte novou střechu

Pro účast v soutěži bylo nutné poslat „příběh“ střechy vašeho domu či chaty, nejpozději do 6. 9. 2015.

Redakce bude postupně zveřejňovat zaslané příspěvky. Vítěze soutěže určí hlasování veřejnosti 28. září. V anketě, kam postoupí deset finalistů, které vybere odborná porota, bude možné hlasovat až do 4. října 2015. Jména tří soutěžících s nejvyššími počty hlasů zveřejní redakce do pěti dnů po skončení hlasování.

Ceny
1. cena: poukázka v hodnotě 50 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci
2. cena: poukázka v hodnotě 30 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci
3. cena: poukázka v hodnotě 10 000 Kč na odběr střešních produktů Ruukki (střešní krytina, okapy, bezpečnostní prvky) v libovolné kombinaci

Podrobná pravidla soutěže naleznete zde.

Ukázka použití střešní krytiny Ruukki
Logo Ruukki
Ukázka použití střešní krytiny Ruukki