Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ideální jsou okna z mrtvého dřeva. Přesto stále vedou plastová

  1:00aktualizováno  1:00
Okna paří k nejrizikovějším částem domu. V zimě tudy většinou uniká nejvíce tepla, propouštějí také hluk zvenčí. Řešením u starých a nevyhovujících oken tak bývá nejčastěji výměna.

V originálním Slunečním domě nedaleko Vídně tvoří okna a prosklení 42 % jeho plochy. Přesto se řadí mezi energeticky aktivní stavby. | foto:  Velux

Omezit prosklenou plochu není dobré řešení. Snížením prosklené plochy se redukuje i množství světla přicházejícího do bytu a poklesne úroveň přirozeného větrání. Doporučení říká, že zasklená plocha by měla odpovídat asi 10 až 15 procentům podlahové plochy místnosti. Bez ohledu na to, z jakého materiálu okna pořizujete.

Když jde také o krásu

Okna a jejich rámy, ačkoli tvoří jen nepatrnou část domu, ovlivní jak vzhled stavby zvenku, tak interiér uvnitř. Do historických budov a staveb s výrazným zastoupením dřeva se určitě budou víc hodit okna s dřevěnými rámy, u moderních a funkcionalistických domů najdou své uplatnění okna plastová nebo hliníková.

Hliníkové posuvné systémy usnadní přístup na terasu či zimní zahradu.

Hliníkové posuvné systémy usnadní přístup na terasu či zimní zahradu. Samozřejmostí je bezpečnost a snadné ovládání a nízký koeficient prostupu tepla Uw od 0,8 W/m2K.

Rozdíl ve vzhledu mezi nimi může být nepatrný. Mezi nejžádanější barvy plastových profilů patří v současnosti neutrální, tedy bílá, šedá a stříbrná, velmi módní je imitace hliníku. Na výběr však máte třicet až čtyřicet odstínů, včetně pastelových barev jako jsou žlutá, zelená, modrá nebo třeba fialová.

U nás stále mezi plastovými okny vládnou ta, jež imitují dřevo. Je však třeba připomenout, že se mění i okna dřevěná, moderní technologie totiž odstraňují jejich největší nevýhodu, že se musejí natírat a vlivem povětrnostních změn se kroutí a pracují. Nic z toho už neplatí!

Na prvním místě zůstávají okna plastová

Dlouhá životnost, téměř nulová údržba, výborné tepelně izolační vlastnosti, variabilita, ale i cena. To všechno jsou pozitivní vlastnosti plastových oken, kvůli kterým se mnozí zbavují dřevěných a sahají po tomto umělém materiálu.

Fotogalerie

I když s cenou je to diskutabilní, mezi plastovými okny totiž najdete jak velmi levné (těm byste se měli raději vyhnout, protože zřejmě nebudou splňovat vlastnosti, které od nich očekáváte), tak na druhé straně i dražší, ale zato velmi kvalitní okna, která splňují i ty nejpřísnější požadavky a lze je použít třeba v energeticky pasivních domech.

"Za standard se dnes považují plastová okna s pětikomorovým okenním profilem, stavební hloubkou sedmdesát jedna milimetrů a koeficientem Uf 1,2 W/m2 K, která nabízejí výborný poměr mezi kvalitou a cenou," říká Radek Slabák ze společnosti Inoutic.

Pokud si ovšem připlatíte anebo plánujete stavbu pasivního domu, můžete si pořídit certifikovaná okna pro tyto stavby. "Ta tvoří špičkové šestikomorové profily s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi a se stavební hloubkou osmdesát čtyři milimetrů. Jejich koeficient prostupnosti tepla je 0,95 W/m2 K," dodává Slabák.

Systém Eforte získal jako jediný standardní okenní systém certifikaci pro

Systém Eforte získal jako jediný standardní okenní systém certifikaci pro pasivní stavby. Bez přídavných izolačních prvků dosahuje jedinečné hodnoty součinitele prostupu tepla rámem Uf = 0,95 W/m2K.

Rozdíl v úsporách tak může být až několik desítek procent. Plastové profily jsou totiž čím dál dokonalejší.

"Například použitím speciálního kompozitního materiálu obsahujícího skelná vlákna vznikne ultrastabilní rám, který dovoluje vyrobit okno bez použití ocelových výztuh a spolu s kvalitním zasklením dosáhnout jedinečné hodnoty. U celého okna až 0,62 W/m2 K," říká Miroslav Culka ze společnosti Dafe-plast a dodává: "Absence ocelové výztuhy má pak ještě jeden velmi pozitivní dopad, podporuje totiž u oken maximální neprůzvučnost."

Při stavbě tohoto domu byly použity různé typy dřevěných oken, v přízemí jsou

Při stavbě tohoto domu byly použity různé typy dřevěných oken: v přízemí francouzská okna, patro tvoří kombinace otevíratelných a fixních oken spolu s rohovým zasklením.

I okna dřevěná mohou být bezúdržbová

Sto let i víc slouží některá dřevěná okna v historických stavbách, a to je i důvod, proč mnozí majitelé domů nedají na tento přírodní materiál dopustit. Přesto, že oproti oknům plastovým či hliníkovým od nich vyžadují (přesněji řečeno vyžadovaly) pravidelnou údržbu, aby si zachovaly svou krásu. Také dřevěná okna už lze totiž označit jako bezúdržbová. Ovšem musíte se poohlédnout po těch, jejichž dřevo je tepelně upravené a nese označení thermowood.

"Takové dřevo prošlo řízenou úpravou v horkém a vlhkém prostředí při teplotách vyšších než dvě stě stupňů a pozitivně ovlivnilo a zlepšilo nejen jeho trvanlivost, ale i další fyzikální a mechanické vlastnosti. Vlastně se z něj stane mrtvé dřevo, které už nepřijímá vlhkost ze svého okolí, proto už nepracuje a nekroutí se," vysvětluje Tomáš Čeloud ze společnosti Slavona.

Navíc jsou tato okna už od výrobce napuštěna zpravidla olejem, proto se stávají bezúdržbovými. Záleží však na tom, co od nich očekáváte, je to totiž podobné jako s teakovým nábytkem. Pokud vám nebude vadit, nebo si dokonce přejete, aby okna získala našedlou patinu, štětec kupovat nemusíte. Jestliže chcete, aby si zachovala svou původní barvu, doporučuje se vzít jednou za rok či dva olej a štětec a rámy přetřít.

Hliníkové profily Schüco CMC 50 v barevném provedení byly použity na zasklení

Hliníkové profily Schüco CMC 50 v barevném provedení byly použity na zasklení této zimní zahrady.

Varianta třetí: hliník

Lehká, mimořádně konstrukčně přesná, zachovávající si svůj tvar a v podstatě nezničitelná, taková jsou okna s rámy z hliníku. V 80. letech minulého století bylo dokonce až 60 procent dvojitě zasklených oken z tohoto materiálu. Pak jim začala konkurovat okna plastová.

Přesto má hliník své místo ve světě oken stále. Díky pevnosti, tuhosti a nízké hmotnosti hliníku lze vyrábět ohromné velké prosklené plochy bez nutnosti přerušení vyztuženími a příčkami.

"Hliník je odolný vůči povětrnostním vlivům, změnám teplot i vůči chemickému působení, a tak ani po letech užívání není třeba hliníková okna ošetřovat a povrchově udržovat," říká Pavel Byrt ze společnosti Schüco International KG. Ve spojení s trojitým zasklením a konstrukční hloubkou 90 mm může mít hliníkové okno standardních rozměrů hodnotu Uw jen 0,8 W/m2 K.

O oblibě hliníku svědčí i to, že s ním pracují i výrobci jiných oken, kteří na okna dřevěná či plastová používají opláštění z tohoto materiálu. A jaké je k tomu vedou důvody? Vznikne okno, které je zvenku prakticky nezničitelné a zároveň je velmi in!

Okna s exkluzivní povrchovou úpravou Titanium Plus nabízejí řešení, jak

Systém Eforte získal jako jediný standardní okenní systém certifikaci pro pasivní stavby. Bez přídavných izolačních prvků dosahuje jedinečné hodnoty součinitele prostupu tepla rámem Uf = 0,95 W/m2K.

Co je to U?

U – s tímto písmenem se při výběru a nákupu nových oken setkáte hned několikrát. A rozhodně se vyplatí na něj dát, protože hodně napoví o tom, jak kvalitní a úporný výrobek si kupujete.

Součinitel prostupu tepla U stanoví jakost okna z hlediska úspor tepla. Číselně určuje množství tepla ve wattech, které projde plochou okna 1 m2 při rozdílu teplot prostředí 1°C, které odděluje. Tedy například oknem se součinitelem prostupu tepla 1,0 W/m2 K o ploše 1 m2, zabudovaném v obývacím pokoji, kde máme teplotu vzduchu 20 °C a venku je v zimě minus 10 °C, projde množství tepla 30 W. V odborné terminologii to znamená, že okno má tepelnou ztrátu 30 W.

Při nákupu oken se setkáte se třemi "druhy" U. První doplňuje malé f a tato hodnota ukazuje na vlastnosti rámu, v druhém případě je g, číslo vyjadřuje úspornost skla.

Pro uživatele je nejdůležitější U s dvojitým w, které se týká celého okna, jeho hodnota by se měla pohybovat kolem čísla 1. Všeobecně platí, že čím je číslo nižší, tím lépe.

Okna za plíseň nemohou

Vyměnili jste si okna a od té doby máte doma plíseň? Tak zní velmi často nářky mnohých lidí, kteří se zbavili starých netěsnících oken a místo nich koupili nová, zpravidla plastová. Ovšem okna za plíseň nemohou! Na vině je majitel sám, který neumí větrat.

Stará okna totiž netěsnila, a tak mezerami volně proudil vzduch a také unikalo teplo. Proto nebylo třeba v některých místnostech otvírat okna i několik dnů. Ale výměnou oken se byt změnil v neprodyšnou komoru.

A to si majitelé často neuvědomují a i nadále na větrání zapomínají. Uvnitř se potom hromadí vzdušná vlhkost, která je prvním předpokladem pro vznik plísní. 
Nejlepším způsobem větrání je intenzivní, rychlé větrání, tedy otevření okna. Vzduch v místnosti se vymění, ale stěny, které drží naakumulované teplo, se nestačí ochladit. Proto se po zavření okna teplota v místnosti zase rychle ohřeje.

Protože výrobci vědí, že zákazníky zřejmě nepředělají, začali okna vybavovat samovětracími systémy, případně mikroventilací, která sama zařizuje přirozenou výměnu vzduchu uvnitř bytu, ale s určitými ztrátami tepla.

U obytných místností by se měla podle hygienických předpisů vyměnit za hodinu polovina objemu vzduchu dané místnosti. Snadno se vám tak podaří udržovat ideální podmínky v bytě, tedy vlhkost pod 50 procent a teplotu mezi 20 a 22 °C.

Další články k tématu "stavba" najdete v časopise Domov.

Autor:
Nejčtenější

Malý pařížský byt proměnila Carla Lopezová a Margaux Meza z pařížského...
Proměna za milion korun. Z nemožné špeluňky je bydlení k nakousnutí

Mladý pár si v Paříži koupil byt velký 36 metrů čtverečních, do kterého dvacet let nikdo neinvestoval. Zanedbanou špeluňku si vzaly do parády dvě...  celý článek

Rozlehlý a luxusně zařízený West Creek Ranch na hranicích Utahu a Colorada je...
Přepychový ranč s observatoří je na prodej za 3,4 miliardy korun

Rozlehlý a luxusně zařízený West Creek Ranch na hranicích Utahu a Colorada je na prodej za 149 milionů dolarů, v přepočtu 3,4 miliardy korun. Autorem...  celý článek

Koupelna po rekonstrukci: sprchový kout s odtokem do stěny, velké umyvadlo s...
Když si majitel sám zrekonstruuje koupelnu, dohlédne si na kvalitu

Kámen patří k nejstarším přírodním materiálům spojeným s koupelí, v interiéru působí luxusně. Tmavě šedý keramický obklad s kamenným designem, k nerozeznání od...  celý článek

1
Problém v domě. Předseda SVJ chce dluhy neplatičů uhradit z fondu oprav

Na shromáždění majitelů bytů vystoupil předseda společenství vlastníků jednotek (SVJ) podporovaný dvěma členy výboru s návrhem, aby dluhy neplatičů, byly...  celý článek

Ponorka. Budka pro sýkorky koňadry, sýkorky lužní i sýkorky babky....
Garsonek ve městě není nikdy dost. Ani těch pro ptáky

Oceňované koncepty Matúše Opálky svědčí nejen o jeho talentu, ale také o empatickém přístupu k lidem a prostředí. Jak říká: designem chce lidem ulehčit i...  celý článek

Další z rubriky

1
Soused přivrtal na náš dům dětské hřiště. Skluzavky odmítá odstranit

Na pozemku máme postavenou a řádně kolaudovanou zděnou technickou budovu. Soused si ze zadní strany této stavby, bez našeho vědomí, navrtal konstrukce dětského...  celý článek

Koncepce hmot dala vzniknout klidnému soukromému dvoru, kde se může odehrávat...
Pozemku v satelitu se zbavil. U borového lesa si postavil moderní tvrz

Dřevostavba za Prahou v sobě snoubí tradiční představu o bydlení na vesnici s novodobým komfortem a estetikou. Dům stojící u borového lesa je ze dřeva a...  celý článek

Fasáda domu je dřevěná, protože se parcela nachází na hranici borového lesa.
Každý objekt, který navrhujeme, má jiný charakter, tvrdí architekti

Podívejte se na domy, které navrhují architekti ze studia Sféra. První je rodinný dům obložený dřevem. Upoutá nejen propojením interiéru s exteriérem, ale i...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.