Česko čeká velká výměna kotlů. Staré se nebudou smět používat

Výměna se týká všech domácností, které topí tuhými palivy, tedy převážně uhlím a dřevem. Netýká se malých krbů, krbových kamen či klasických kamen třeba na chalupě.

Staré neekologické kotle budou muset jít do deseti let do šrotu. | foto: Profimedia.cz

Statisíce domácností v České republice čeká změna v oblasti vytápění. U celkem 640 tisíc bytů a domů, které v tuzemsku topí tuhými palivy (uhlí, dřevo), činí průměrný věk kotlů 20 až 25 let, přičemž 70 až 80 procent z celkového počtu tvoří emisně nevyhovující zařízení.

Ministerstvo životního prostředí na tuto skutečnost reagovalo a připravilo novelu zákona na ochranu ovzduší, kterou nedávno schválila Sněmovna a tento měsíc posuzoval Senát.

Podle jejího znění budou muset staré neekologické kotle do deseti let do šrotu a už za dva roky nebude možné tyto nevyhovující zdroje tepla ani koupit. Kterých spalovacích zařízení se to bude týkat? Kdy je nahradit, čím a za kolik? A jak bude stát domácí kotelny kontrolovat, zda se v nich netopí neekologicky?

Jen ústřední vytápění

Nový zákon se bude týkat jen určitých topných zařízení. "Půjde o všechny kotle a krbová kamna s teplovodní vložkou o tepelném příkonu 10–300 kW na pevná paliva, tedy uhlí, koks, uhelné brikety a dřevo," říká sekretář Asociace podniků topenářské techniky Josef Žďárský.

Jaké sankce hrozí za porušení zákazu?

  • Pokuta 20 tisíc za to, když provozovatel kotle nepředloží po 1. 1. 2017 revizi svého kotle.
  • Pokuta 50 tisíc od 1. 9. 2022, pokud se při revizi prokáže to, že kotel nesplňuje parametry alespoň 3. třídy.
  • Pokuta 50 tisíc za to, pokud bude provozovatel v kotli používat paliva, která jsou zakázána (především uhelné kaly).

To znamená, že se bude jednat jen o zařízení připojené k teplovodní soustavě ústředního vytápění. Bát se tedy nemusí majitelé obyčejných kamen typu Petra či krbů na chalupě, kteří jimi vytápějí jen jednu či dvě místnosti.

Kotle napojené na soustavu radiátorů budou muset po roce 2014 splňovat minimálně takzvanou 3. emisní třídu. Tou neprojde zhruba půl milionu starých topných zařízení. Neznamená to ale, že za dva roky bude muset půl milionu lidí odvézt svůj kotel do kovošrotu.

Povinnost splnit normu bude totiž uložena až do 10 let od vstupu zákona v platnost. Jestliže bude podle očekávání schválen letos v září, k výměně kotlů bude docházet postupně až do podzimu 2022. Je tedy dostatek času zjistit parametry svého kotle a připravit se na změnu.

Jak poznat nevyhovující kotel?

Je to spalovací zařízení, které má větší výkon než 10 kilowattů a podle technické dokumentace spadá do první nebo druhé emisní třídy.

"Pokud nebude příkon spalovacího zařízení uveden na štítku daného zařízení, lze ho spočítat z výrobcem uváděného tepelného výkonu a jemu odpovídající účinnosti. Provozovatel si může tuto skutečnost případně ověřit u odborně způsobilé osoby či výrobce daného zařízení," říká Michaela Jendeková z ministerstva životního prostředí.

Druhým kritériem je typ přikládání. V nových podmínkách budou moci fungovat jen tepelná zařízení s takzvaným automatickým přikládáním, jejichž výrobce zaručí, že na rošt nebude moci dostat neschválené palivo typu PET lahví. Kotle s ručním přikládáním z trhu zmizí.

Nové kotle jsou třikrát dražší

Výběr bude z hlediska emisních limitů jednoduchý. Od roku 2014 bude prodejcům povoleno prodávat pouze kotle 3. třídy a vyšší. "Znamená to, že do dvou let bude platit zákaz prodeje asi 75 procent dnes prodávaných kotlů," říká ředitel výrobce kotlů Benekov Leopold Benda. "Od 1. ledna 2018 bude navíc povoleno prodávat pouze kotle ze 4. třídy a vyšší. Jiný kotel prostě nebude možné koupit."

Jaké kotle kupovat

Již v současnosti se nevyplatí kupovat kotle z 1. nebo 2. emisní třídy, protože za 10 let bude za jejich používání pokuta, takže jsou to kotle použitelné maximálně 10 let. Nutné je kupovat kotle minimálně 3. třídy.

  • Cena běžného uhelného kotle 1. a 2. třídy: 20–25 tisíc korun.
  • Cena zplyňovacího kotle na kusové dřevo 3. a 4. třídy: od 35 tisíc Kč.
  • Ceny automatických kotlů na pelety nebo na uhlí 3. a 4. třídy: od 60 tisíc Kč.

Kdo například dosud topil dřevěnými poleny a bude v tom chtít pokračovat, bude si muset pořídit takzvaný zplynovací kotel minimálně 3. třídy. "Nezplynovací kotle na polena s ručním přikládáním už nebudou mít šanci vyhovět emisním limitům," varuje Vladimír Stupavský. Za modernější a ekonomičtější topení ale bude třeba zaplatit.

"Ceny nových kotlů se samočinnou dodávkou paliva budou 2,5 až třikrát vyšší než stávajících nových kotlů na uhlí," říká sekretář Asociace podniků topenářské techniky Josef Žďárský.

Současná cena běžného kotle 1. nebo 2. třídy se pohybuje mezi 20 až 25 tisíci korunami. "Cena za zplynovací kotle na dřevo se bude pohybovat od 35 tisíc korun výše. Cena automatických kotlů na pelety nebo na uhlí bude od 60 tisíc korun výše," upřesňuje Leopold Benda. Moderní kotle jsou ale ekonomičtější a měly by vrátit část nákladů v rámci provozních úspor.

Dotace: zatím jen severní Morava

Výměny kotlů postihnou desítky tisíc sociálně slabších domácností, které nebudou mít prostředky na nákup nového zařízení. "Je zřejmé, že situaci nepůjde řešit bez dotací, ale zda budou a v jaké výši, není zatím známo," potvrzuje Josef Žďárský.

Více informací nemá ani Vladimír Stupavský z České pelety. "Dlouhodobě se jedná o vytvoření takzvané Zelené banky, která bude občanům půjčovat na pořízení nových technologií. U těchto dotací ale dnes není dostatek informací o tom, co a jak by mohlo být do budoucna podporováno. Není jisté, že nějaké dotace na nové kotle vůbec budou," uvádí.

Co na to ministerstvo životního prostředí? Dotace možné jsou, ale zatím jen na severní Moravě. V tomto programu činila podpora 60 000 korun na kotel. "Je plánováno navýšení celkových dotací na výši 100 milionů korun. Když budou k dispozici další peníze, bude program rozšířen i na další kraje. Dále se připravuje program, který naváže na již ukončený program Zelená úsporám, ale přesné podmínky dosud nebyly stanoveny," napsala nám Michaela Jendeková.

Revize zajistí obecní úřad

Nová legislativa přinese další změnu – za čtyři roky začnou povinné pravidelné revize kotlů na tuhá paliva. Opět se to týká jen centrálního vytápění. "První kontrola technického stavu musí být provedena nejpozději do 31. prosince 2016. Revize bude provádět odborně způsobilá osoba proškolená výrobcem kontrolovaných zařízení," říká Petr Kučera z ministerstva životního prostředí. Pokud si revizi neuděláte nebo ji odmítnete obecnímu úřadu předložit, hrozí vám pokuta až 50 000 korun.

Autoři:
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Znáte bydlení nejslavnějších hvězd? Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...