Velkoformátové obklady prostor sjednotí a zvětší.

Velkoformátové obklady prostor sjednotí a zvětší. | foto: RAKO

Vybíráme obklady a dlažbu: jak na to?

Novou koupelnu, kuchyni, či podlahy si pořizujeme v životě jen párkrát, mnozí dokonce jen jedenkrát. Velmi snadno se tedy můžeme "spálit". A to i při tak zdánlivě jednoduché věci, jako je nákup keramických obkladů a dlažeb.

I takový výběr nové dlažby do vstupní haly nebo na terasu či obkladů do koupelny poměrně zásadním způsobem ovlivní kvalitu našeho bydlení nejen v nejbližším období, ale v řadě případů i na celá desetiletí.

Jen málo věcí v bytě či domě má totiž takovou trvanlivost, že si svoje vlastnosti a estetickou hodnotu dokáže zachovat po celé generace. Proto se vyplatí zachovat si chladnou hlavu a před vlastním nákupem si tento krok důkladně promyslet.

Jiná dlažba se hodí do chodby, jiná do kuchyně a jiná na venkovní terasu nebo kolem bazénu. Podobně obklady do koupelny budou odlišné od těch, které by se hodily třeba na stěnu za krbem.

Rozdíl bude nejen v designu, ale například i povrchu. Pro venkovní použití musí být navíc keramika mrazuvzdorná. A to jsou jen ty základní věci. Co všechno je tedy dobré brát v potaz?

Vybíráme obklady a dlažbu

Charakter obkládaného prostoru
Hlavními kritérii jsou požadovaný design, rozměry prostoru, určení obkladů do vnějších či vnitřních prostor.
"Dobře si proto promyslete, jakým výsledným dojmem by měl prostor působit," radí bytová designérka Andrea Ondrejová z Liberce.

"Například velkoformátové obklady prostor sjednotí a zvětší, naopak drobná mozaika mu dodá zvláštní atmosféru, často přímo vtip až hravost." Navíc umožní obkládat i kulaté hrany.

Možnost prohlídky realizací a vzorků
Představu již máte. Jen časopisy a katalogy ale nestačí. V reálu totiž mohou působit obklady a dlažby zcela jinak. Nakupování bez prověření jejich skutečného vzhledu alespoň na vzorcích je velice ošidné a mnohdy může skončit velkým zklamáním.

Vybírejte si proto solidní firmy, které umožňují prohlédnout si vybírané obklady minimálně ve formě fyzických vzorků nebo ještě lépe přímo v podobě vzorových realizací.

Vybíráme obklady a dlažbu

Možnost pozdějšího dokoupení
Dobře si také propočítejte množství keramiky, které budete potřebovat. "K tomu je třeba vždy počítat s deseti- až patnáctiprocentní rezervou," upozorňuje Jana Šlefrová ze společnosti Lasselsberger, pod niž patří i nejznámější česká značka RAKO.

Vždy raději nakupujte tam, kde budete moci materiál dodatečně dokoupit i po delší době. Může totiž klidně nastat situace, kdy budete muset do obkladů "sáhnout" a rezerva třeba nebude stačit. Je tedy lepší vyhnout se nákupům v "akcích", které mají omezenou platnost a dále již není možné zboží koupit.

Obchodní podmínky, servis a poradenství
Nezapomeňte se přeptat ani na základní obchodní podmínky. Vždy chtějte znát minimálně cenu, termín dodání, délku záruky, možnosti a pravidla případné reklamace. Seriozní prodejce vám bez problémů tyto informace poskytne.

Důležitý je rovněž servis. Měl by zahrnovat dopravu zakoupeného zboží, zajištění grafického návrhu plánované realizace, poradenství v technických otázkách týkajících se obkládání, nabídku lepidel, spárovacích tmelů a dalších materiálů potřebných pro obkládání.

Vybíráme obklady a dlažbu

Barva střepu
Prodejce je prověřený, v obkladech a dlažbách máme jasno. Design ale není vše. U vybraných sérií si zkontrolujte ještě další věci. V prvé řadě barevnost hmoty, ze které je střep obkladu vyroben. Obecně platí, že bílý střep je známkou kvality a sázkou na jistotu.

Nasákavost materiálu
Velmi důležitý parametr, který zásadním způsobem ovlivňuje mrazuvzdornost výrobků, je nasákavost. "Například u obkladaček do koupelen není mrazuvzdornost požadována a může proto dosáhnout více než deseti procent," vysvětluje Jana Šlefrová.

"Stoupající mrazuvzdornost dlaždic závisí na jejich klesající nasákavosti." Pro venkovní prostředí proto vybírejte nasákavost co nejmenší, ideálně 0,1 až 0,3 procent.

Odolnost proti opotřebení - otěruvzdornost
U dlažby je podle místa použití rozhodující ještě další vlastnost, a tou je odolnost proti opotřebení neboli otěruvzdornost.

"Glazované dlaždice jsou podle toho rozlišené do stupnice PEI 1−5 od nejnižší odolnosti po nejvyšší odolnost proti otěru," popisuje Šlefrová.

Pro běžné domácí prostory kuchyní, koupelen a chodeb stačí stupeň 3, zatímco veřejné prostory vyžadují otěruvzdornost 4−5 stupně.

Vybíráme obklady a dlažbu

Protiskluznost
Další vlastností, na kterou je při výběru dlažby důležité brát zřetel, je protiskluznost. Dlažby glazované speciálními protiskluznými glazurami a reliéfy nám zajistí větší bezpečí v prostorách, kde hrozí zvýšené nebezpečí uklouznutí, ať již při chůzi naboso nebo v obuvi.

Jinými slovy patří do koupelny, sprchy, sauny či kolem bazénu, kde chodíme bosí, ale také na schody, do vstupních hal, do chodeb nebo na terasy a balkony, kde se pohybujeme v obuvi.

"Protiskluzné výrobky pro prostory, kde chodíme bosou nohou, jsou označovány písmeny A, B, C," říká Jana Šlefrová. "A udává základní zvýšenou protiskluznost a C nejvyšší dosažitelnou protiskluznost pro bezpečnou chůzi bosou nohou."

Na místech, kde chodíme převážně obutí, je vhodné kombinovat různé typy reliéfů spolu s vhodnými protiskluznými glazurami.

"Protiskluznost na místech s chůzí v obuvi se člení do skupin R9 až R13, přičemž hodnota R9 je nejnižší zvýšená protiskluznost a R13 ukazuje naopak na nejvyšší hodnotu," doplňuje Šlefrová.

Pro použití do bytu stačí vybrat dlažbu z kategorie R9 nebo R10, pro kterou je v katalozích firem použit piktogram boty na šikmé ploše. Kde se doma často chodí bosou nohou, vyberte dlažbu s protiskluzností A nebo B.

Vybíráme obklady a dlažbu

Barevný odstín, rozměr (kalibr)
Z estetického hlediska je zase důležitý barevní odstín. "Pro jeden prostor - místnost, koupelnu, podlahu - je dobré použít materiál stejného odstínu a rozměru," říká Andrea Ondrejová.

A jak si toto můžete zajistit? Jednoduše. Každý výrobce značí na obalu svých výrobků číselným nebo znakovým kódem jejich přesný barevný odstín a rozměr. "Pokud tedy kolísání barev v jedné sérii není přímo záměrem výrobce. I to je totiž jeden z moderních trendů, především pro koupelny,“ dává tip Ondrejová.

Obklady a dlažby s touto vlastností jsou označeny symbolem V1−V4, přičemž V1 značí minimální rozdíly a V4 již velké nahodilé odchylky. "U dlažeb označených V3 a V4 je každý kus jiný svým barevným tónem, případně reliéfem,“ dodává Jana Šlefrová.
 
S použitím tohoto efektu se tak každý obkládaný prostor stává originálem. Ale pozor! U jakékoli bytové keramiky s přirozeným kolísáním odstínu je potřeba při pokládce současně odebírat dlaždice z pěti kartonů zakoupeného materiálu. Tím docílíte správného, přirozeného a zajímavého vyznění v jedné ploše. Dlažby s kolísavým odstínem plně rozvinou své kouzlo zejména ve větších prostorech.

 
Obklady a dlažby s kolísavým odstínem jsou ideální do větších prostor.
,