Zásadně volíme dlažbu mrazuvzdornou, otěruvzdornou a protiskluznou. | foto: archiv Dům a zahrada

Vyberte si vkusnou a zároveň funkční dlažbu

  • 4
Dlažba by měla splňovat řadu vlastností. Měla by být praktická a funkční, dlouho vydržet a okolo vašeho domu vypadat dobře. Neměli bychom také zapomenout, že správně vybraná dlažba ušetří nejen starosti, ale mnohdy i nemalé finanční prostředky, které bychom museli vynaložit na její opravy.

Než budeme pokládat první dlaždici, přemýšlejme o funkci venkovní dlažby. Trvanlivá by totiž měla být třeba v užitkové zahradě, kde nemusíme dbát na její dekorativní vzhled, jinou dlažbu položíme na místa nadměrně zatěžovaná (například před vjezdem do garáže), kde musíme zajistit větší rozložení váhy na menších stavebních prvcích s odpovídajícím profilem, a esteticky přijatelný povrch budeme zase chtít na místech, kde chceme trávit chvíle volna a odpočinku.

Venkovní dlažbou dáváme domu rám
Aniž bychom si to možná při realizaci jedné z posledních stavebních fází nového bydlení - pokládky venkovní dlažby - uvědomovali, venkovní dlažbou dodáváme novému domu rám.

Aby byl dům touto finální úpravou těsně a citlivě spojen se zahradními úpravami, je nutné popřemýšlet o nejvhodnější variantě dlažby, která bude spolu s domem a okolím vytvářet harmonii celku. Řešení? Vertikální linie domu se musí vzájemně barevně, prostorově i materiálově doplňovat s horizontální rovinou dlažby.

Rozhodně se při realizaci chodníku k domovním dveřím nebo cestě k zahradnímu altánu neomezujme jen na zámkovou dlažbu, která je u nás stále velmi oblíbená. I když je její cena v porovnání s ostatní dlažbou příznivější, její vzhled mnohdy nakonec architektonické hodnotě domu uškodí, zejména pokud materiál použitý v podezdívce nevhodně kontrastuje s betonovými dlaždicemi.

Vyberte si vkusnou a zároveň funkční dlažbu

Vycházejme tedy vždy z architektonického pojetí domu a jeho okolí, a to nejen toho nejbližšího (k domu v kraji věhlasném těžbou pískovce se nesnažme za každou cenu přilepit břidlicovou dlažbu). Přestože se sladění všech prvků nepodaří vždy a všude, na výsledku by mělo být patrné, že jsme se o to maximálně snažili.

Nikdo a nic nás totiž v našem počínání neomluví, existuje-li na trhu tak široká nabídka, jakou prodejci stavebních prvků nabízejí  - glazovanou dlažbu, dlažbu s "cihlovým" designem, zámkovou, kamennou, cihelnou či dřevěnou dlažbu a mnoho dalších.

Kolik stojí a jakou vybrat
Před konečným nákupem venkovní dlažby je vhodné si nakreslit obrázek (čtete dobře - obrázek) například v měřítku 1:50 zachycující konečné rozložení dlažby kolem domu včetně terasy.

Nejenže vám pomůže spočítat potřebné množství jednotlivých dlažebných prvků, ale je také dobrou pomůckou k tomu, abychom dobře odhadli přiměřenou velikost vydlážděné plochy. Nákres vám pomůže uvědomit si prostor kolem stavby z jiné perspektivy a navede vás rovněž ke správné skladbě materiálů pro konkrétní místa.

Investujte do správného materiálu
V katalogu, na stavebním veletrhu nebo přímo u prodejce si venkovní dlažbu vybereme podle toho, jak vypadá, jak je silná a kolik bude stát peněz. V případě keramických dlažeb je třeba zajímat se také o parametry, které pouhým okem neposoudíme a na nichž záleží v podstatě životnost a bezpečnost nakupované dlažby.

Vyberte si vkusnou a zároveň funkční dlažbu

Zásadně proto volíme dlažbu mrazuvzdornou, otěruvzdornou a protiskluznou, i když její pořizovací cena nás možná trochu zabolí. Své finanční prostředky však investujeme do materiálu, který bude beze zbytku plnit funkci venkovní dlažby, odolá nepříznivým klimatickým podmínkám, pomůže při vytváření harmonického celku domu a okolí, přispěje ke komfortu bydlení a v neposlední řadě zajistí bezpečné užívání.

Na internetu nenajdete všechno
Definice, klasifikace, charakteristiky a označování keramických obkladových prvků obsahuje technická norma ČSN EN 14411. Pokud vám teď v mysli naskočila myšlenka, že se stačí podívat na internet a zjistit, co norma stanoví, jste na omylu. Zveřejnění obsahu normy je totiž protiprávní a na internetu lze najít pouze odkazy na placené služby.

Přesto je dobré vědět, že mrazuvzdornost úzce souvisí s nasákavostí - mrazuvzdorná dlažba má nasákavost do tří procent, u slinutých dlažeb, které jsou vhodné pro extrémní venkovní podmínky, bývá do půl procenta - jsou tedy nejvhodnější. O mrazuvzdorném materiálu nás v katalogu výrobce informuje symbol vločky.

Parametr, který udává odolnost dlažby proti opotřebení a poškrábání (nejen chůzí, ale i pískem, kamením a podobně), bývá označen PEI. Vypovídá o odolnosti materiálu při zkoušce rotačním kovovým prstencem otáčejícím se na povrchu dlaždice. Výsledná hodnota PEI udává, kolik otáček prstence vydrží glazura bez poškození. Například stupeň PEI 5 znamená, že materiál vydrží 12 000 otáček.

Vyberte si vkusnou a zároveň funkční dlažbu

Pro exteriérové dlažby je minimální hodnota PEI 4 (čím je stupeň PEI vyšší, tím je dlažba odolnější). U dlažby je neméně důležitou vlastností její protiskluznost, která zajišťuje uživatelům bezpečný pohyb. Pro pokládku venkovní keramické dlažby vybírejme tu, která vykazuje hodnoty minimálně R9 (bývá udána pod symbolem boty na šikmé ploše).

Důležitý je správný technologický postup
Stejně jako jste byli důslední při realizaci vašeho domova za zdmi domu, dbejte na dodržení správného technologického postupu i při pokládce venkovní dlažby. I ta je totiž vizitkou vašeho domu, a to nejen na první pohled, ale i na první šlápnutí.

Konečný efekt sice bývá téměř vždy dobrý, ale pokud místní kutilové podcení například přípravu podloží, budete muset za pár měsíců při přecházení z garáže do domu třeba skákat přes kaluže. Odborníci na pokládku venkovní dlažby se proto téměř vždy vyplatí.

Pak si můžete být téměř jisti, že každý krok po venkovní dlažbě bude bezpečný, dlažba jich vydrží nepočítaně a mráz ani déšť vašemu chodníku k domovu neuškodí.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 2/2008.