Větráky už Čechům nestačí. Stále více lidí ochlazuje svůj domov klimatizací.

Větráky už Čechům nestačí. Stále více lidí ochlazuje svůj domov klimatizací. | foto: Profimedia.cz

Vyberte si klimatizaci. Nejriskantnější je nákup v hypermarketu

  • 11
Větráky už Čechům nestačí. Stále více lidí ochlazuje svůj domov klimatizací. Ne každý však volí vhodný způsob. Poradíme vám, jaké zařízení si vybrat.
              O VENTILÁTORECH ČTĚTE ZDE

Vedro jako v peci. Jít ven nepomůže, protože je tam větší horko než doma. Nejlépe je v klimatizovaném supermarketu, kam jste zašli pro pár lahví vody nebo piva. Přitom stejně příjemně můžete mít i v bytě.

1. Východisko z nouze mobilní přístroj
Nejlevnější typ klimatizace, dá se pořídit už za sedm tisíc korun. Je to však spíše nouzové řešení.
Kam se hodí: Pro malé byty, chalupy, dočasně kamkoliv.
Výhody: Přenosný přístroj lze postavit u okna nebo zdi s otvorem, v dosahu zásuvky. Můžete ho používat střídavě v různých místnostech, nebo ho vzít s sebou na chatu.
Nevýhody: Přístroj má poměrně širokou hadici vzduchovodu, která se nejčastěji vystrkuje z okna – pak ovšem ztrácí účinnost. Vhodnější je okno s otvorem pro hadici nebo otvor ve zdi. Jenže tím se celá koupě prodražuje a s klimatizací už nemůžete snadno hýbat. Přístroje nejsou příliš účinné, jsou i hlučnější a ještě se musí až několikrát denně vylévat nádobka s kondenzovanou vodou.
Alternativa: Novinkou na trhu je dělená, a tudíž tišší mobilní klimatizace. Skládá se ze dvou jednotek – vnitřní a vnější, spojených tenčím pružným potrubím, jímž koluje chladicí kapalina. Přístroje jsou dražší, stojí nejméně 20 tisíc korun.

2. Riskantní nákup - hypermarket
Letáky hypermarketů jsou plné nabídek levných nástěnných klimatizací, ceny začínají na devíti tisících korun. Nástěnnou klimatizaci tvoří vnitřní jednotka, která se věší na stěnu asi dva metry vysoko, a vnější, umístěná na fasádě nebo balkonu. Jednotky spojuje pevné potrubí.
Kam se hodí: Pro menší byty nebo pro jednu místnost.
Výhody: Za cenu jen o něco málo vyšší než u mobilních přístrojů získáte účinnější a o něco tišší klimatizaci.
Nevýhody: Levné klimatizace jsou poruchovější, hlučnější a náročnější na spotřebu elektřiny. Mřížky na přední straně se navíc musí pravidelně čistit. Hodně hlučná bývá i venkovní jednotka. U nástěnné klimatizace musíte počítat s dalšími několika tisíci korun za montáž. I velmi levný přístroj s instalací tak může vyjít až na 20 tisíc korun.

3. Levnější standard jedna místnost
Nástěnnou klimatizaci s jednou vnitřní jednotkou, zvanou split, je lepší koupit u specializovaného prodejce nebo montážní firmy. Cena značkových zařízení začíná na 13 tisících korun, včetně montáže kolem 25 tisíc korun.
Kam se hodí: Pro menší byty nebo jednu místnost.
Výhody: Značkové klimatizace jsou tišší než ty levné, mají nízkou spotřebu elektřiny a delší životnost. Při otevřených dveřích se ochladí i více místností.
Nevýhody: Při použití jedné vnitřní jednotky na více místností by měl výkon odpovídat prostoru celého bytu. V tom případě však bude příliš chladit, takže v její blízkosti bude vanout výrazně chladnější vzduch. Dvojnásobný výkon zvedne cenu přístroje zhruba o třetinu.
Alternativa: Méně nápadná než nástěnná jednotka je klimatizace podstropní nebo parapetní. Ceny začínají na 24 tisících korun.

4. Ideální řešení klimatizovaný byt
Nejkomfortnější ochlazení získáte pomocí klimatizace multi-split – jedna vnější jednotka je napojená na několik vnitřních, nejčastěji nástěnných. Ceny méně kvalitních přístrojů se dvěma vnitřními jednotkami začínají na 26 tisících korun, u kvalitních je to 35 tisíc a více. Každá další vnitřní jednotka znamená přibližně 15 tisíc korun navíc. Klimatizace třípokojového bytu včetně montáže tak vyjde na 70 až 100 tisíc.
Kam se hodí: Pro větší byty, rodinné domy.
Výhody: Ve srovnání s chlazením celého bytu pouze jedním přístrojem není v jednom pokoji chladněji než v ostatních.
Nevýhody: Někdy může být problém rozvést potrubí po celém bytě. Nutnost většího výkonu venkovní jednotky zvyšuje i hlučnost.

5. Luxusní nadstandard dražší design
Komu se nelíbí mít na zdi běžnou klimatizaci, na trhu najde i přístroje v luxusnějším provedení, především značky LG a Sinclair. Ceny zařízení pro jednu místnost začínají na 19 tisících korun.
Kam se hodí: Pro malé i větší byty, rodinné domy.
Výhody: Můžete si pořídit panely, které vypadají jako obraz nebo část nábytku. Případně zařízení, které svůj účel nezastírá, avšak dá bytu supermoderní styl.
Nevýhody: Vysoká cena. Někdo také nemusí považovat za vkusné, aby klimatizace napodobovala obraz nebo lakované dřevo.

6. Nevzhledná alternativa chlazení v okně
Přístroje, které se dají vsadit do některých oken nebo zabudovat do zdi, se prodávají za ceny od 16 tisíc korun. Kam se hodí: Do malých místností, skladů potravin, dílen, chat.
Výhody: Snadná instalace, zabírá navíc málo místa.
Nevýhody: Dá se instalovat jen do některých typů oken, ubírá světlo. Nevypadá příliš hezky a výběr přístrojů je i proto malý.

7. Pod vysoké stropy kazety v podhledech
Dá se použít jen ve větších místnostech s vysokým stropem, montuje se do pohledů. Používá se podobně jako nástěnná, jen s tím rozdílem, že vzduch proudí shora. Jeden přístroj stojí od 40 tisíc korun výše.
Kam se hodí: Do bytů či domů s vyššími stropy.
Výhody: Nenápadné umístění a vysoký výkon. Kromě foukání dolů lze přístroj potrubím propojit s vedlejšími výduchy.
Nevýhody: Kazetová klimatizace patří k dražším a nehodí se do malých prostor. Někomu může vadit vanutí vzduchu přímo shora.

Co ještě umí klimatizace
Vytápění
– levné topení na jaře a na podzim
Inverter – zařízení, které reaguje na změny venkovní teploty snižováním nebo zvyšováním výkonu, místo aby se úplně vypínalo jako levnější přístroje, čímž ušetří až 40 procent energie
Ventilátor – cirkulace vzduchu bez úpravy teploty
Prostorové proudění vzduchu – mění se směr
Programování – možnost volit zapnutí a vypnutí v určitou hodinu, případně chod programovat na 24 hodin dopředu.
Rychlé chlazení – rychleji dosáhne požadované teploty Automatické čištění – přístroj se sám čistí a vysouší
Tichý chod – funkce užitečná na spaní


Zajímejte se o výkon přístroje
Klidnější mohou být ti, kdo klimatizaci odmítali kvůli škodlivosti životnímu prostředí. Ještě vloni se v mnoha přístrojích používalo chladivo s freony, které po uvolnění do atmosféry způsobují ztenčování ozonové vrstvy. Nyní se již používá ekologické chladivo, které freony neobsahuje.

Někomu neprospívá, jinému svědčí
S klimatizací je třeba zacházet opatrně, jinak roste nebezpečí zdravotních problémů. "Rizikem je příliš velký rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř budovy," varuje alergolog Radek Klubal. Rozdíl by měl být maximálně pět stupňů.

Zvažte také umístění přístroje. Vzduch by neměl foukat přímo na vás a měl by v místnosti vytvářet jednotnou tepelnou zónu.

Někteří lidé mohou mít z klimatizace problémy při jakémkoliv nastavení. "U přecitlivělých jedinců stačí průvan, a mají stejné příznaky jako v zimě. Spustí se jim rýma, kašel nebo začnou slzet. Mají přecitlivělou sliznici nosohltanu a dutin kvůli nedoléčenému chronickému zánětu," vysvětluje dále lékař. Tito lidé by si klimatizaci neměli vůbec pořizovat.

Mnoha lidem může být naopak zdravotně prospěšná. "Klimatizaci by měli používat lidé s chronickými dýchacími obtížemi, kardiaci i alergici," vyjmenovává Radek Klubal. Kvalitní a dobře nastavená klimatizace odfiltruje prach a další alergeny, správnou vlhkostí a teplotou vzduchu znemožňuje množení roztočů, plísní a bakterií. Je však třeba pravidelně čistit filtry a na konci životnosti je vyměňovat.

Rada MF DNES
Do ložnice si kupte tu nejméně hlučnou klimatizaci, nebo ji umístěte do vedlejší místnosti a spěte s otevřenými dveřmi. I ten nejtišší přístroj vás jinak může budit.

,