Vířivka je ideálním místem pro pořádání domácí party

Vířivka je ideálním místem pro pořádání domácí party | foto: USSPA

Vodní masáže po domácku

Účinek domácích hydroterapeutických zařízení na organismus je velmi příznivý. Hydromasážní a perličkové vany či bazény mohou sloužit k relaxaci po fyzicky a psychicky namáhavé práci, ale také jako podpůrná léčba nemocí pohybového ústrojí.

Jak na to
Při výběru masážní vany je zapotřebí se rozhodnout jednak pro typ a tvar vany, jednak pro masážní systém (hydromasáž, vzduchová masáž nebo jejich kombinace).

Rozmístění a počet trysek bývají u různých van často podobné. Nejčastěji se používá 10 až 16 aerotrysek na dně vany (uspořádané jsou podélně, ve dvou rovnoběžných řadách) a 6 až 10 hydromasážních trysek na bocích vany (2 na nohy, 2 až 4 na boky a 2 až 4 nasměrované na záda).

Aerotrysky na dně vany se někdy nahrazují rotačními tryskami, které vytvářejí krouživý proud vody tlakované vzduchem.

Masážní systémy se ovládají mechanicky nebo elektronicky (volí se tlak vody a způsob masáže).

Elektronické ovládání ale umožňuje využívat složitější hydromasážní programy (různé druhy masáže se spojují do cílených programů, například relaxační, tonizující, proti celulitidě...).

Tyto programy lze doplnit i dalšími efekty. Vanu lze osadit i barevným osvětlením, takzvanou chromoterapií, systém také umí zajistit postupné dohřívání vody tak, aby zůstala stejně teplá i při delším pobytu ve vaně (pro případ, kdy někdo při relaxaci plánuje prostudovat kompletní dílo Aloise Jiráska).

Hydromasážní a perličkové vany

Toto jsou nadstavby, které se mohou hodit, podstatnou otázkou, na kterou by se každý při nákupu měl ptát, je, jak se řeší čištění vany.

Nejlevnější modely totiž nebývají vybaveny automatickým čištěním, vysoušením a desinfekcí masážního systému, tedy složitého soustrojí ukrytého za stěnami vany.

Mezi další otázky patří hlučnost. Není možné relaxovat tam, kde se místo pohody vnímá spíš hluk a vibrace čerpadel.

Skoro všechna koupelnová studia, která stojí o zákazníky ochotné investovat do drahé hydromasážní vany, mívají vystavené funkční modely, kde si každý může vyzkoušet v praxi, jak se s masážní vanou pracuje, jak je hlučná.

V opačném případě hrozí, že uživatel masáž vyzkouší jednou nebo dvakrát a nakonec na její používání rezignuje.

Zjistí, že práce spojené s užívání, ale i následným čištěním je víc, než co od koupě očekával.

Hydromasážní a perličkové vany

I na terase
Zvláštní variantu masážní vany představuje speciální bazének, kterému se obecně říká spa, vířivka nebo whirlpool.

Je určený pro celoroční použití. Mívá různý rozměr a kapacitu, specifické členění vnitřního prostoru, variabilní počet a rozmístění křesílek, laviček nebo lehátek, z nichž každé má danou konfiguraci trysek pro masáž jednotlivých partií těla.

Nejtypičtějšími znaky spa je dřevěný kabinet, do kterého je spa usazena, a takzvaný termokryt, který chrání hladinu a zamezuje energetickým ztrátám.

Na rozdíl od hydromasážní vany bývá ve spa stále napuštěná voda (jako v bazénu), která se průběžně dohřívá na požadovanou teplotu, přičemž optimální teplota pro hydroterapii je 37 °C až 39 °C.

Před užitím se spa zapne tak, aby se voda dohřála na požadovanou teplotu, čistotu vody zajišťuje filtrace jako v klasickém bazénu, je možné ji doplnit i ozonizací.

Do vířivky se vejde najednou tři až osm osob (vířivky mají objem vody od 600 do       1 800 litrů), neslouží tedy k osobní hygieně.

Hydromasážní a perličkové vany

Má nezávislý ohřev vody cirkulující uzavřeným okruhem s dokonalou filtrací. Při zachování základních hygienických pravidel vydrží voda bez výměny i několik měsíců.

Výhodou whirlpoolu je fakt, že kvůli pohodě a současné masáži není třeba vypravit se ven do bazénového centra, nabízí potěšení přímo doma, přitom nabízí stejnou pohodu a uvolnění jako hydromasážní vana.

Navíc se přidává ještě jeden činitel, který se v jistém smyslu podobá užívání si sauny. Ve vířivce lze organizovat i posezení s přáteli, bublinky je možné konzumovat nejen prostřednictvím vody, ale i vnitřně..

V domácnostech nastavených na podobný způsob relaxace se stane vítaným bodem pro přátelské setkávání.

Kam s ním?
Nabízí se základní otázka: kam s whirlpoolem? Do exteriéru, či interiéru? Přestože jsou spa koncipovány pro celoroční používání v exteriéru, stále oblíbenější jsou i instalace v interiéru.

Lze obojí, ale odborníci (pokud to místo dovolí) doporučují umístiti spa ven. Vzhledem k tomu, že každý bazének je vybavený krytem, nehrozí zašpinění vody padajícím listím a ve vyhřáté vodě je příjemné si užít i v zimním období.

Hydromasážní a perličkové vany

Nejdůležitější je umístit spa tak, aby umožňovala hezký výhled při koupeli, aby byla ve snadno dostupné části domu nebo zahrady a aby umožňovala komfort v každém ročním období.

S umístěním vířivky souvisí také způsob užívání. Sportovci budou především využívat spa k regeneraci sil a uvolnění namožených svalů po zátěži, ti pak zvolí umístění v domácí posilovně, kde mimo tréninkových mučidel mají třeba i saunu.

Obecně se ale doporučuje využití spa jako prostředek relaxace a spojit pobyt ve vodě s pohledem do zeleně, přírody někde v poklidné části zahrady, na terase kryté proti zvědavým pohledům sousedů.

Perleťové hrátky
Vířivé bazény se vyrábějí z vylepšeného plastu endurolu, mají pěnovou izolaci skořepiny, vinylový kryt, čerpadlo, ohřívač, filtry, trysky a další doplňky a vymoženosti.

Podle množství a schopností celého zařízení se mění i cena (od 150 do 800 tisíc korun).

Hydromasážní a perličkové vany

Jak vlastně taková vířivka funguje?
Čerpadlo přivádí vodu z vany do výtlačného potrubí, které ji pod tlakem posílá do trysek. Kvůli snadnému přístupu k agregátům je lepší stavět vanu do prostoru bez obezdění.
Nejčastěji se používají krycí panely, u obezděných spa se zhotovují dostatečně velká dvířka či odnímatelné panely.

Volit lze jak zabarvení akrylátové skořepiny, tak termokrytu i dřevěného kabinetu, v němž vana sedí.
Barva skořepiny pak opticky zbarví napouštěnou vodu, takže lenošit lze v tyrkysově modré, perleťi či v nádechu metalických odstínů.

Vodní a vzduchová masáž
V hydromasážních zařízeních se používají dva způsoby masáže, které zabezpečují různé masážní systémy - vodní a vzduchový.

Zatímco vodní masáž má spíše hloubkový charakter, uvolňuje svaly a klouby, vzduchová masáž působí spíše povrchově na kožní receptory.

Vodní masáž
Vodní masáž (hydromasáž nebo whirlpool) je založena na cirkulaci vody. Tělo masíruje proud vody smíšený se vzduchem, který proudí z trysek na stěnách vany. Provzdušněný proud teplé vody přehřívá a uvolňuje svalstvo, čímž se zlepšuje prokrvení a urychlují se metabolické procesy.

Spolupůsobení teplé koupele a masáže posiluje krevní oběh, zlepšuje kožní tonus, regeneruje a zpevňuje svalstvo a stimuluje imunitní systém. Dosahuje se maximální relaxace celého organismu.

Vzduchová masáž
Na rozdíl od hydromasáže vzduchová masáž (perlička, airpool nebo airmasáž) využívá předehřátý stlačený vzduch (s teplotou obvykle 35-40 °C, u některých výrobců dokonce 52–55 °C), který v podobě proudů jemných bublinek vychází z trysek na dně vany a přenáší uvolňující vibrace do celého těla.

Slouží především na duševní uvolnění a relaxaci (pravidelné používání dokonce dokáže odstranit problémy s neurózami a nespavostí), příznivě však působí i při bolestech kloubů a revmatických potížích - kromě zlepšeného prokrvení účinkem tepla má léčivý účinek i jemná masáž.

Více se dočtete v časopise Living Koupelna 4/2007.