Bílkova vila: dům, který si slavný sochař postavil v Praze, je nyní součástí

Bílkova vila: dům, který si slavný sochař postavil v Praze, je nyní součástí Národní galerie. Byl sanován pomocí technologie tlakové injektáže v roce 2008 materiálem Imesta IW 550. | foto: Jiží Samec

Jak se zbavit vlhkého zdiva aneb co dokáže tlaková injektáž

  • 2
Častou příčinou poškození rodinných i bytových domů bývá nadměrná vlhkost zdiva. Spolu se vzlínáním vlhkosti se do konstrukcí dostávají vodorozpustné soli, které jsou přítomné v okolní zemině, a ve spodní stavbě pak hrubě narušují izolační i statické schopnosti konstrukce.

Mezi vodorozpustné soli patří hlavně sírany, dusičnany a chloridy. Tyto soli se usazují v odpařovací zóně omítky a zmenšují průměr pórů stavebních materiálů. Dochází k nárůstu kapilární vzlínavosti a zvýšení schopnosti materiálů hygroskopicky (ze vzdušné vlhkosti) přijímat a vázat vodu. Hydratační a krystalizační tlaky solí vedou k dalšímu poškození stavebních materiálů.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov

Nadměrná vlhkost konstrukcí zvyšuje vlhkost vzduchu v interiéru a snižuje tepelně izolační vlastnosti zdiva, podporuje růst plísní, je i příčinou hniloby dřevěných prvků. Pro odstranění těchto negativních jevů je nezbytné provést sanaci postižených konstrukcí, tj. zabránit pronikání vlhkosti a povrchové úpravy řešit tak, aby bylo omezeno působení vody i solí.

Jak úspěšně řešit problém vlhkosti zdiva? Cesta vede od stanovení příčin přes návrh a realizaci sanačních opatření až k důslednému odstranění problémů. Bohužel se lze často setkat s postupem téměř opačným, který pohltí stejné náklady i úsilí jako kvalitně realizovaná sanační opatření, nevede však k odstranění příčin a k vyřešení problému.

Začněte průzkumem stavby

O způsobu sanace zdiva je vhodné rozhodnout na základě stavebního průzkumu, analyzujícího jednotlivé příčiny poškození. Průzkum musí zhodnotit příčinu zvýšení vlhkosti, obsah solí a stupeň nasycení zdiva vodou. Součástí průzkumu je popis a interpretace odebraných vzorků zdiva a omítek.

Příčin vlhnutí může být více a správné sanační řešení musí se všemi počítat.

Podle výsledku průzkumu se určí postup provádění a návaznost sanačních opatření. Zvolené metody musí být úměrné výsledkům analýzy a v případě památkově chráněných staveb respektovat ochranu historických materiálů. Je-li stavebním průzkumem potvrzena jako příčina poruch vzlínající vlhkost, je nutné vytvořit účinnou bariéru, která bude dlouhodobě účinně bránit pronikání vlhkosti.

Při návrhu sanace je nutné vyřešit i problematiku zasolení zdiva. Opomenutím vlivu solí dochází později k poruchám, jež bývají mylně přisuzovány špatné funkci hydroizolace. Soli rozpustné ve vodě mají totiž schopnost na sebe vázat vzdušnou vlhkost a zasolené stavební materiály se pak projevují v povrchových vrstvách jako vlhké.

Naopak povrchové úpravy zdiva proti solím mají jen krátkodobý účinek, pokud není zdivo zároveň separováno od zdroje vlhkosti a solí.

Pro sanační práce většího rozsahu je vhodné zpracovat projekt, který detailně popisuje způsob provádění izolačních a sanačních prací.

Injektáž silikonovou mikroemulzí

Principem této metody je vnitřní hydrofobizace (dosažení vodoodpudivosti) stavebních hmot. Ve zdivu se napuštěním vrtů injektážní kapalinou vytvoří bariéra proti vzlínající vodě. Mikroemulze na bázi silanů a siloxanů pronikne do pórů zdiva a na jejich povrchu vytvoří chemicky pevně vázanou vodoodpudivou mikrovrstvu, která znemožní kapilární vzlínání vody do zdiva.

Jen správně provedená sanace vám poskytne dostatek času na potěšení z opraveného domu.

Díky velmi malým rozměrům částic mikroemulze a samoemulgaci vodou obsaženou ve zdivu lze při injektáži dosáhnout výborného prosycení zdiva. Metoda není limitována tloušťkou zdiva a je použitelná i v případech sanace vysoce zavlhčeného zdiva, které by muselo být jinak před injektáží předsušováno.

Není však určena proti tlakovému působení vody. Silikonové mikroemulze je možné použít pro zdivo cihelné, kamenné i smíšené. Po ukončení reakce je účinná složka chemicky stabilní, nerozpustná a nezávislá na kolísání vlhkosti pod základy stavby.

Navrtání zdiva

Mikroemulze se injektuje pomocí speciálních čerpadel do vrtů připravených elektrickými vrtačkami. Vrtá se průměrem 10 až 18 mm. Sklon vrtů činí obvykle 5 až 30° (vrty musejí zastihnout nejméně jednu ložnou spáru zdiva). Vrty se provedou do hloubky přibližně 50 mm od protějšího líce zdi, jejich rozteče by měly být 100 až 120 mm.

Osazení vrtů musí být zvoleno tak, aby konce vrtů navazovaly na hydroizolaci v podlahách. Před injektáží je nutné vrty vyčistit stlačeným vzduchem. Různé výškové úrovně dodatečných hydroizolací se propojují svislými řadami vrtů.

Při realizaci bytového komplexu v Brně-Líšni byl jako ochrana hydroizolačního systému použit výrobek Delta-Terraxx od firmy Dörken.

Aby byl objekt dokonale chráněn proti možnému pronikání vlhkosti v budoucnu, lze při stavbě využít plošně drenážní pás.

Vlastní injektáž

Po navrtání se jednotlivé vrty osadí těsnicími prvky (takzvanými pakry), které při injektáži umožní připojení hadice čerpadla a uzavření sousedních vrtů. Tlaková injektáž umožňuje podstatně zkrátit dobu provádění sanačních prací a zároveň dosáhnout rovnoměrného rozložení přípravku ve zdivu. Pracovní tlak a postup injektáže se volí v závislosti na stavu zdiva.

Soudržné kompaktní zdivo lze proinjektovat v jediném pracovním kroku. Pokud je zdivo smíšené nebo narušené trhlinami či dutinami, použije se dvoustupňová injektáž, která výhodně spojí zpevnění a odvlhčení zdiva.

Nejdříve se provede statická tlaková injektáž cementovou směsí, jež vyplní větší dutiny nebo kaverny a stabilizuje tak zdivo, a posléze se ještě do polotuhé malty pod tlakem vstřikuje silikonová mikroemulze.

V zimním období je nutné zajistit vytápění prostor, aby teplota zdiva v napouštěných úsecích chemické clony nebyla nižší než +5 °C.

Související opatření

Vytvořením dodatečné hydroizolace vlhkého zdiva nelze v naprosté většině případů považovat sanaci za ukončenou. Aby bylo zabráněno přímému zatékání vody do zdiva, je nezbytné provést i základní stavební opatření (například vyčištění komínových těles, zaústění dešťových svodů do kanalizace, odvodnění venkovního terénu, opravu zdravotně technických instalací a podobně).

Komplexní sanace musí vyřešit i návaznosti na další hydroizolace, režim větrání prostor a vysoušení zbytkové vlhkosti injektovaného zdiva. Důležité je provést opatření pro snížení účinků vodorozpustných solí přítomných ve zdivu.

Schéma ukazuje možnosti využití systémů Ronn.

Odvodnění kolem domu

Pro výše uvedená opatření je na českém trhu řada výrobků, které pomohou k dosažení optimálního výsledku celkové sanace vlhkého zdiva. Jsou to především těsnicí stěrky, hydrofobizační přísady do maltových směsí (zejména omítek) nebo speciální systémy sanačních omítek.

Řadu prostředků pro kvalitní odvodnění okolí rodinných i bytových domů má ve svém sortimentu například společnost Ronn Water Management. Jde především o odvodňovací žlaby s různou výškou profilu, speciální venkovní rohožky s vanou a spodním odtokem, bodové vpustě, nadzemní i podzemní nádrže na dešťovou vodu, vsakovací bloky a tunely, ale také zatravňovací tvárnice pro příjezd ke garáži či pro účinné vsakování vody ze zahradních cest. Sortiment doplňují ještě univerzální ocelové poklopy, ocelové poklopy pro venkovní zadláždění, sklepní světlíky (takzvané anglické dvorky) a sklepní okna. Kompletní možnosti využití systémů Ronn ukazuje schéma.

Drenáž jako ochrana hydroizolace

Aby byl objekt dokonale chráněn proti možnému pronikání vlhkosti v budoucnu, lze při stavbě využít plošně drenážní pás. Při realizaci bytového komplexu v Brně-Líšni byl jako ochrana hydroizolačního systému použit výrobek Delta-Terraxx od firmy Dörken.

Další velice užitečnou funkcí tohoto pásu je celoplošné drenážování vody od svislých podzemních stěn. Jde o opatření, které šetří hydroizolační systém, neboť drtivou většinu vody odvede dříve, než se k hydroizolaci stačí dostat. Eliminují se tak možné netěsnosti hydroizolačního systému a zároveň se prodlužuje jeho životnost.

Při realizaci bytového komplexu v Brně-Líšni byl jako ochrana hydroizolačního systému použit výrobek Delta-Terraxx od firmy Dörken.

Dalším významným plusem je, že hydroizolační systém je pásem Delta-Terraxx velmi účinně chráněn také před tlakem obsypového materiálu, kterým bude výkop vyplněn. Nespornou výhodou je i skutečnost, že obsypový materiál v takovém případě není nutné měnit: co vytěžíte, tím stavební výkop opětovně vyplníte.

Další zajímavé články se stavební tematikou najdete v časopise Domov.