S čerpáním vody raději nespěchejte. Počkejte, až podzemní voda klesne na původní hladinu.

S čerpáním vody raději nespěchejte. Počkejte, až podzemní voda klesne na původní hladinu. | foto: Profimedia.cz

Vlhkost po povodni vysušte tepelnými šoky

Velká voda se prohnala okolo, ale už je pryč a dům zůstal stát. Teď vás čeká poprat se s následky. "Po povodni se paradoxně hůře chovají domy, které měly dobré hydroizolace, než ty, které je měly mizerné. Voda totiž nemá kam odtékat a pomaleji se vrací do země," upozorňuje Michael Balík, odborník na odvlhčování staveb.

Pokud je to jen trochu možné, na posouzení domu si přizvěte stavbaře, elektrikáře či jiného experta. Před čerpáním vody vypněte elektřinu. Pokud nemáte čerpadlo, obraťte se na místní samosprávu, hasiče nebo humanitární organizace.

TEPELNÉ ŠOKY

"K rychlejšímu vysušení doporučuji tepelné šoky. V místnosti obložte stěny, okna i dveře igelitem a hodně v ní zatopte. Pak ji rychle vyvětrejte. To několikrát opakujte," radí Michael Balík, odborník na odvlhčování staveb.

S čerpáním vody raději nespěchejte. Počkejte, až podzemní voda klesne na původní hladinu. Použijete-li hodně výkonné čerpadlo, tlak vody z okolí by mohl poškodit konstrukci domu. Vodě pomozte přirozeně odtéct - třeba vykopanými kanálky.

Výši hladiny podzemní vody zjistíte, když si vykopete sondu vedle domu, třeba metr pod úroveň základů. Jestliže víte, že při zakládání domu v této hloubce podzemní voda nebyla a nyní dosahuje až po základy, s čerpáním počkejte, až klesne.


Do rodinného domu dva vysoušeče

Než začnete vysoušet, odstraňte z domu všechny možné zdroje vlhkosti. Mokré zařízení vyhoďte, nebo při nižším poškození důkladně omyjte, vydezinfikujte a přemístěte do sucha. Ze stěn seškrábejte vícevrstvé malby, olejové nátěry a tapety. Sejměte kryty elektrických zařízení a zásuvek.

Do rodinného domu jsou ideální dva vysoušeče, doplňte je zdroji sálavého tepla - infrazářiči, halogenovými topidly či kamny na propan-butan. I když dům může být za pár týdnů k nastěhování, úplné vysušení může trvat až tři roky.

"K rychlejšímu vysušení doporučuji tepelné šoky. V místnosti obložte stěny, okna i dveře igelitem a hodně v ní zatopte. Pak ji rychle vyvětrejte. To několikrát opakujte," radí Michael Balík. Místnosti střídejte, vysoušeče směřujte na všechny stěny.

Čtěte ve středu v MF DNES

Jak si poradit s vlhkostí v domě? Je nutné osekat omítky, nebo ne? Co dělat s tepelnými izolacemi? To se dočtete v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 1. července.

.