Takzvané dveře do mokra z řady Elegant Pur mají  povrch z vysoce odolného HPL

Takzvané dveře do mokra z řady Elegant Pur mají povrch z vysoce odolného HPL laminátu. | foto: Sapeli

Před vlhkem v koupelně chrání dveře hliník, nábytek speciální folie

  • 3
Voda a vlhko nábytku ani dveřím nesvědčí, jenže v koupelně jim zabránit nelze. Řešení? Speciální úpravy dveří a také kvalitní provedení MDF desek na skříňky.

Pokroucené a různě oprýskané koupelnové dveře zejména ve spodní části svědčí o nedostatečném odvětrání  (vlhku se občas nelze vyhnout ani v koupelně s oknem), ale také špatné volbě materiálů.

Odborníci proto doporučují dvě možnosti pro výběr dveří: na prvním místě výrobek s takzvanou klima úpravou nebo jako druhou variantu dveře "do mokra", kde se používá laminát na povrchu a speciální složení uvnitř.

Dveře Alegro od Sapeli jsou v provedení dýha (třešeň a javor), v úpravě klima.

Co dokáže hliník

Stále častěji používané dýhované dveře bývají citlivé na vlhkost, které se v koupelně občas nevyhnete. Řešením jsou tak dveřní křídla s klima úpravou.

"Jejich vnitřní konstrukce je posílená o hliníkovou folii, která zajistí, aby se dveřní křídlo s přírodním materiálem na základě rozdílné vlhkosti před a za dveřmi nijak nezkroutilo. Navíc na první pohled na nich tuto úpravu vůbec nepoznáte a dveře do koupelny jsou vzhledově zcela stejné jako třeba dveře do obývacího pokoje," vysvětluje David Vítek ze společnosti Sapeli.

Těm, kteří si domů pořídili bazén nebo mají opravdu problém s odvětráním koupelny, doporučuje takzvané dveře do mokra.

"Jejich vnitřní materiál na bázi polyuretanu a laminátu má dobré tepelně-izolační vlastnosti a nijak nereaguje na vlhkost. Navíc jejich povrch je ve vysoce odolném HPL laminátu. Samozřejmostí jsou i speciální zárubně, které dveřní komplet doplňují," uvádí David Vítek.

A upozorňuje, že speciální úpravy lze použít i na dveře posuvné, které zejména v panelákových bytech šetří místo. Přitom právě zde (i s ohledem na omezené prostorové možnosti) a problémy s centrálním odsáváním jsou dveře v klima úpravě velmi praktické. Toto provedení nelze použít pouze v případě prosklení.

Posuvné dveře do stavebního pouzdra Tenga jsou v provedení ořechové dýhy.

Speciální dveře Elegant pur do vlhka doplňují i speciální zárubně.

Když nábytek trpí

Koupelnový nábytek denně absolvuje test odolnosti: musí vydržet střídání teplot, vlhkost a často i přímý kontakt s vodou. Tyto nepříznivé vlivy mohou nekvalitní koupelnové skříňky rychle znehodnotit.

Na prvním místě je proto třeba volit pouze nábytek určený do koupelen. Důležitá je kvalita povrchová úprava. Velmi dobře odolává vlhkosti MDF foliovaná deska (jemná, středně zhuštěná dřevovláknitá deska) nebo MDF deska lakovaná polyuretanovými laky. A nikoli jedinou vrstvou!

Přesto pokud se dostane voda přímo na desky skříněk nebo jejich dvířka, je vhodné je například po ukončení mytí osušit. Trend umyvadel na desku přinesl i větší zastoupení skleněných desek (případně i přírodního či umělého kamene), sklo se používá i na čílka zásuvek koupelnových skříněk.

Koupelnový nábytek Q Maq má foliovaná dvířka (dekor bříza). Závěsné provedení usnadňuje úklid a chrání nábytek před vlhkostí.

Aby skříňky nebyly ohroženy případnou vlhkostí od podlahy (hlavně jako důsledek razantního vytírání), je ideální použít závěsné provedení nebo je postavit na kovové nožky. Koupelna musí mít samozřejmě dobrý odvětrávací i vytápěcí systém.

Dřevo nahrazují folie

"Dnes jsou hodně žádané dekory dřeva, ale není nutné volit masiv. Nabídky povrchových foliovaných úprav existují v současné době velmi bohaté, značné zastoupení v nich mají právě nejrůznější dřevodekory, a to jak barvou, tak strukturou, které jsou k nepoznání od přírodního masivu, ovšem s lepšími vlastnostmi," říká Martin Dusík z firmy Trachea, největšího výrobce nábytkových dvířek a dekorativních panelů na českém trhu.

Dřevodekory nábytku lze sjednotit i s povrchem dveří. Vzhledem, ale i na pohmat dokáží velmi dobře imitovat právě dřevo. Podcenit se však nesmí ani korpusy.

U levných zahraničních výrobků do koupelen (a hlavně kuchyní) se můžete setkat s tím, že tloušťka desek z lamina použitých na korpusy nedosahuje ani deseti milimetrů, v zadní části nábytku nejsou ani zakončené hranami, takže se do nich může snadno dostat vlhkost. Takové zpracování je jedním z vysvětlení, proč se nabízejí za nižší cenu.

Koupelnová dvířka Trachea kombinují folie v lesku a s dekorem dřeva.

Tuzemští výrobci používají často naopak nové technologické postupy, například 3D vakuo lisování. Jde o postup, kdy se za pomocí vakua zalisovává dekorační folie do povrchu MDF desky.

"Tento postup zajišťuje její dokonalé přilnutí, bezchybně hladký povrch a hlavně, při vakuovém zalisování folie obtáhne dvířka ze všech stran, proto 3D. Vznikne tak pouze jediný spoj, a to na zadní straně dvířek. Oproti tomu standardní výroba folii zalisuje pouze do přední a zadní strany dvířek, boky jsou zcela holé a musejí se dodatečně oblepit takzvanými ABS hranami. V případě 3D produkce se znásobí odolnost dvířek, eliminuje se tak na minimum kontakt základového materiálu s vlhkem," popisuje Martin Dusík.

A připomíná, že zárukou kvality koupelnového nábytku by měly být certifikáty, kterými výrobce na základě odborně provedeného testování deklaruje kvalitu svého výrobku. "Koupelnový nábytek má mít zejména certifikát o vodotěsnosti," upozorňuje Martin Dusík ze společnosti Trachea.

Detail závky Myjoys Aquila - na výsuvy dává výrobce doživotní záruku, čílka jsou z tvrzeného skla. LED pásek je efektní detail, navíc usnadňuje přehled o obsahu zásuvky.

U koupelnového nábytku závisí také na kvalitě výsuvů, protože i jim může vlhkost bránit bezproblémovému používání. Třeba značka koupelnového nábytku Myjoys nabízí na výsuvy doživotní garanci kvality.

A jak najít kvalitního výrobce koupelnového nábytku? "Pokud při listování brožurkou koupelnového nábytku narazíte na zmínku o certifikátu ISO, jste u dobrého výrobce. ISO představuje mezinárodní organizaci zabývající se tvorbou norem. Zaručuje, že uvedená společnost uplatňuje a dodržuje příslušné normy a její výroba splňuje ty nejpřísnější kritéria," radí Zdeněk Blažek ze společnosti Dřevojas.


Témata: ISO, MDF, Testování