Vlhkému kameni pomůže odvětrání

- Vlastnit vlhký dům či chalupu se rovná neštěstí či přírodní katastrofě. Pokud jde o stavbu z cihel, je dost způsobů, jak si s vodou poradit. Často se mluví o takzvaném podříznutí zdi nebo o injektáži chemických roztoků do zdi. Pokud však někdo zjistí, že dům nebo jeho spodní partie jsou z kamene, což je u velmi starých a venkovských domů běžné, může se s těmito nejobvyklejšími metodami většinou rozloučit.
Odborníci upřesňují, že podřezávat lze i kámen, tato metoda je však zhruba dvakrát dražší než u běžného cihlového domu. U kamenného domu není vodorovná spára jako u cihlového, proto se musí použít speciální řetězová diamantová pila, která prořízne spáru pro novou izolaci i do kamene. Je také možné kamennou zeď postupně rozebírat a izolovat, což je velmi pomalé a pracné. Za sanaci metru čtverečního zdi se proto platí až tři tisíce korun, což je zhruba dvojnásobek proti běžným metodám. Podobný problém vzniká i při využití takzvaných infuzních clon, kdy se do cihel navrtá množství otvorů o průměru 16 - 35 milimetrů. Těmi se do zdi vstřikují chemické roztoky na bázi vodního skla, asfaltových živic či různých druhů pryskyřic. Přípravek nasytí zeď tak, že je vodonepropustná, a tím zastaví vzlínání vody zdivem vzhůru. Pokud je však stěna z kamene, nelze většinou tuto metodu použít. Pouze u pórovitých materiálů, jako je například pískovec, je možné využít přípravku Cava Stop na bázi silikonu. Cena za izolaci běžného metru zdi vychází zhruba na tisícikorunu.

Často napoví selský rozum

Dřív než se vůbec začne s jakýmikoliv sanačními pracemi, musí se určit příčina vlhkosti. Mnohdy napoví obyčejný selský rozum. Vlhko se podle odborníků do domu může dostávat několika cestami. Nejčastěji vzlíná základy stěnou vzhůru, do stěny se také občas dostává povrchovou vlhkostí z boku pod úrovní terénu. Třetí nejčastější příčinou bývá špatné vyspádování terénu kolem domu, či dokonce poškozené okapové svody. Právě prohlídka okapů a okolí domu by se měla udělat první, protože podobné opravy jsou nejlevnější.

Odvětrání pomůže z boku

Pokud se například zjistí, že je dům »zakouslý« do svahu, může pomoci odkopání základů a zavedení drenáže pod úrovní základů. Podobné práce lze zvládnout i částečně svépomocí a výše nákladů se odvíjí spíše od zaplacení zemních prací, drenážní plastové trubky lze běžně koupit v prodejnách instalačních materiálů. Trubky vyústí buď do dešťové kanalizace, vodoteče nebo se položí po spádu alespoň pět nebo sedm metrů od domu. Podstatně lepších výsledků se dosáhne, když je drenáž doplněna odvětráním. Boční zeď se »obloží« speciální fólií tvarovanou podobně jako plato od vajíček (používá se i vlnitý eternit silný alespoň pět milimetrů). Tak se jednak zeď oddělí od boční vody, jednak vznikne vzduchová mezera opatřená i nasáváním a komínem (viz schéma).

Původ a projevy vlhkosti

* Vzlínající voda - konstantní okraj vlhkostní mapy nebo jemná skvrna šířící se od podlahy, ve styku se suchou plochou se omítka rozpadá

* Volně pronikající voda skvrny po dešti, jsou nepra videlné a výrazné


Vzlínající voda se an domě zviditelnila stálým okrajem solné mapy.