Na vytápění v zimě vystačí jen pár polínek do krbu.

Na vytápění v zimě vystačí jen pár polínek do krbu. | foto: E.ON Česká republika

Dům, který se otáčí a může zmizet v zemi, stavěl majitel 20 let

  • 27
Bohumil Lhota budoval svůj otáčivý dům desítky let. Teď za něj získal "ekologického Oscara" v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR v kategorii Kutil. Stal se i absolutním vítězem soutěže.

Projekt ekologického domu do extrémních podmínek, který zvítězil, je raritou na celém světě. Stojí uprostřed kruhového bazénu zapuštěného do betonových základů. Díky důmyslnému mechanismu lze místnosti domu natáčet o 180 stupňů do jednotlivých světových stran.

Dům Bohumila Lhoty se tak doslova otáčí za sluncem. Navíc je možné jej schovat až dva metry pod zem, takže se v zimě nemusí jeho obyvatelé obávat mrazů. Do bazénu se napouští voda prohřívaná střešními solárními panely.

Jak se otáčet za sluncem

Bohumil Lhota stavěl dům řadu let, začal s ním už v roce 1981, dokončil jej přibližně před deseti lety, ale v budování stále pokračuje.

Navrhl jej jako samostatný, v podstatě izolovaný objekt v prostředí řídké zástavby rodinných domů v severní části katastru Velké Hamry na jižním svahu Černostudničního hřebene.

Celkové řešení domu přizpůsobil svažitému terénu, kde podél nejnižší části pozemku vede státní silnice, jinak je obklopen pastvinami a poli s rozptýlenou zelení navazující na blízký les.

Uprostřed ohromného kruhového bazénu, zapuštěného do betonových základů domu, stojí válec, který celým domem hýbe. Pohyb domu je možný kolem své osy a vertikálně pomocí šroubového zvedáku. Lze tak libovolně natáčet jednotlivé místnosti do světových stran, třeba podle pohybu slunce. Nebo zda se chcete právě dívat na Kozákov, či na Černou horu.

Do bazénu se napouští voda prohřívaná střešními solárními panely, takže má neustále teplotu příjemnou na koupání.

Je však možné dům i schovat až dva metry pod úroveň země, takže v zimě postačí k vytápění pár polínek. Půda totiž domu poskytuje skvělou tepelnou izolaci. Něco takového se ale hodí nejen kvůli mrazu a jiným silným teplotním výkyvům, ale i mnoha dalším extrémním situacím či podmínkám.

Lze se tak bránit třeba silnému znečištění ovzduší. Vertikální posun obytné části nabízí dokonce možnost kompletně ji přesunout, třeba pomocí helikoptéry, a usadit ji na jiném místě.

Život začíná v bazénu

Do bazénu se napouští voda prohřívaná střešními solárními panely, takže má stále teplotu příjemnou na koupání. V jeho blízkosti se také daří rostlinám, které kolem něj vyrůstají přímo ze země.

V tomto prostoru se totiž udržuje stálé příjemné klima, pohybující se mezi osmnácti a dvaceti stupni.

Jsou zde umístěny také prostorné voliéry, v nichž lze chovat ptactvo a přenést si tak přímo do domácího prostředí kus skutečné přírody.

Do tohoto přízemního prostoru vede vstup z horní pohyblivé části, dále letní vstup přímo zvenčí a zimní přes hospodářskou část, která těsně přiléhá k objektu a je též kryta vrstvou zeminy.

Bohumil Lhota je ve svém domě spokojený.

Ta je k domu přistavěna a je zde samozřejmě možnost po celém jeho obvodu přistavět další, třeba pro chovatelské, botanické či skladové účely.

Světlo díky makrolonu

Patro nad bazénem navrhl autor jako obytné. Všechny stěny díky plastovému materiálu makrolon propouštějí světlo, okna v nich jsou navíc velká, v kovových rámech, takže dům získává teplo ze slunečního záření.

Kruhový půdorys má průměr devět metrů. Podlaha je z bytelných dřevěných fošen. Všechny části prostoru jsou plně funkční, jedna přechází plynule do druhé. Úložné prostory ukryl Bohumil LHota do dřevěných přepážek mezi jednotlivými částmi prostoru. Vše tak působí vzdušně a prostorně, zároveň ale útulně.

Po točitých schodech je možné vystoupat do nejvyššího patra, kde každého musí uchvátit výhled do krajiny. Tu lze pohodlně pozorovat i vleže, protože kolem dokola je jen průhledná kopule. Kvůli kopuli tu bývá docela horko.

Po kruhovém schodišti lze vystoupat do horního podlaží.
Po kruhovém schodišti lze vystoupat do horního podlaží.

Po kruhovém schodišti lze vystoupat do horního podlaží.

Bohumil Lhota s úsměvem říká, že nejideálnější je ochladit se dole ve vodě a poté se jít příjemně vyhřát sem. Se svým domem je opravdu bytostně spjatý.
Zvenčí z něj však moc neuvidíte, leda vstupní dveře, světlovody a horní kovovou část, ale to nesmí být dům zasunutý dovnitř.

Stavbě a postupnému zdokonalování domu věnoval dnes čtyřiasedmdesátiletý autor velkou část svého života a rozhodně toho nelituje. Navíc dokázal těm, kteří jej od stavby odrazovali, že při dostatečné snaze a vytrvalosti lze takového výsledku dosáhnout.

Nejvyšší podlaží má výhled do krajiny jako rozhledna.

Veškeré úložné prostory jsou skryty do dřevěných přepážek.

Šetření energií

Letos se do soutěže zapojilo celkem 165 soutěžících, kteří zaslali své projekty do sedmi kategorií. Hlavním posláním soutěže je národní i mezinárodní zviditelnění energeticky úsporných projektů.

Soutěž

Iniciátorem soutěže Energy Globe Award ČR v České republice je energetická společnost E.ON. O soutěži se často mluví jako udílení ekologických Oscarů. I letos se projekty šetřící energii ucházely o prvenství v sedmi kategoriích: Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil.

O absolutním vítězi rozhodla veřejnost hlasováním na internetu a také diváci v sále během finálového večera. Absolutní prvenství v letošním ročníku patří Bohumilu Lhotovi s jeho unikátním otáčivým domem. Jako hlavní získal cenu od generálního partnera ŠKODA AUTO Česká republika, automobil ŠKODA Citigo CNG Green tec a také malou plničku CNG Compact MJ05 od společnosti MOTOR JIKOV Group.

Unikátem mezi cenami byla jediná pračka, která si na sebe vydělá. Pračka umí rozpoznat přechod na nízký tarif elektřiny a tím vám šetří peníze. Gorenje, powered by E.ON W01 EON/LT vznikla partnerstvím energetické společností E.ON a Gorenje.

Finálové projekty jednotlivých kategorií:

Kategorie Země
1. místo: Ostrovní dům/Ing. Arch. Pavel Fojt (Praha)
Kategorie Oheň
1. místo: Nemocnice Nové Město na Moravě – energetické úspory se zárukou/ AB Facility a.s. (Praha)

Kategorie Voda
1. místo: Projekt vodního hospodářství – Horská chata Kleť/JUDr. Ladislav Faktor (České Budějovice)

Kategorie Vzduch
1. místo: Ekologicky vstřícné hotelnictví; společenská odpovědnost a ekologie začíná prvně u člověka/Hotel Adria (Praha)

Kategorie Mládež
1. místo: Komplexní projekt úspor spojený se soutěží o energeticky nejúspornější základní školu v Praze 13/ENESA a.s. (Praha)

Kategorie Obec
1. místo: Exkurzní centrum kogenerační výroby/Tepelné hospodářství Trhové Sviny, spol. s.r.o. (Trhové Sviny)

Kategorie Kutil
1. místo: Ekologický dům do extrémních podmínek/Bohumil Lhota (Zásada)