Jste-li majitelem nemovitosti, nezapomeňte sepsat závěť

Jste-li majitelem nemovitosti, nezapomeňte sepsat závěť

Víte, kdo po vás zdědí byt?

Bydlíte ve vlastním nebo družstevním bytě? Nebo máte nájemní smlouvu? Ačkoliv se o smrti hovoří potichu, sepište závěť, vašim dědicům ušetříte spoustu starostí.

Vlastníte byt? Dědit může i stát
Jestliže jde o byt v osobním vlastnictví, je podle právníků pro určení dědice rozhodující především přání zemřelého. To může vyjádřit závětí. A záleží jen na něm, koho v ní ustanoví dědicem. "Jen nezanechá-li zůstavitel, tedy zemřelý, platnou závěť, dědí dědici ze zákona,“ vysvětluje advokátka Alena Víchová z kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Co to znamená?
Občanský zákoník rozlišuje celkem čtyři skupiny osob, které mohou dědit. "Jedná se v prvé řadě o pozůstalého manžela nebo partnera a děti zůstavitele, případně vzdálenější příbuzné nebo osoby, které se zemřelým žily ve společné domácnosti,“ popisuje advokátka. Nezanechal-li však zůstavitel závěť a nemá-li žádného dědice ze zákona, připadá pozůstalost státu.

Máte-li družstevní byt, sepište určitě závěť
Družstevní byt nevlastníte, váš je jen členský podíl. A kdo jej po vaší smrti získá, záleží na řadě okolností. Nejjednodušší je situace, kdy je družstevní byt ve společném nájmu obou manželů, pak členský podíl logicky po smrti zůstává pozůstalému z dvojice.

"Jestliže však zemře manžel, který právo na družstevní byt nabyl před uzavřením manželství nebo byt nebyl ve společném nájmu manželů, je situace mnohem komplikovanější,“ říká advokátka. Nájemcem bytu se totiž stane ten z dědiců, který nabude členský podíl v bytovém družstvu.

Co to znamená?
Platí, že společné členství v družstvu může vzniknout jen mezi manželi. Je-li tedy dědiců ze zákona více - a ne vždy panují mezi rodiči a dětmi idylické vztahy - je nutné se vždy dohodnout, který z nich bude dědicem členských práv a povinností.

"A jak finančně vypořádá ostatní dědice,“ upozorňuje Petr Illetško z realitní kanceláře AAAByty. CZ. Pokud se nedohodnou, rozhodne o nájmu bytu a vypořádání soud. Těmto problémům se dá předejít sepsáním závěti.

Nájemní smlouvu "zdědí" ten, kdo nemá vlastní byt Jestliže zemře nájemce bytu v domě s majitelem nebo obecního bytu, který byl ve společném nájmu manželů, zůstává v něm nadále jako nájemce druhý z manželů. "V ostatních případech může nájem bytu získat jiná osoba,“ říká Jiří Fajkus z realitní kanceláře Real Spektrum.

Musí však splnit podmínky stanovené zákonem. "Děti, partner, rodiče, sourozenci, zeť nebo snacha se stanou nájemci bytu, jestliže prokážou, že s původním nájemcem žili v den jeho úmrtí ve společné domácnosti a zároveň že nemají vlastní byt," vysvětluje Víchová.

Přísnější podmínky zákon stanoví pro vnuky nájemce a osoby, které pečovaly o společnou domácnost nájemce. "Rovněž nesmějí mít vlastní byt, ale navíc musí prokázat, že se zemřelým žili ve společné domácnosti nejméně tři roky před jeho smrtí," říká advokátka. V případě vnuků však může soud za určitých podmínek tříletou dobu zkrátit.

Když je dědicem dítě
Nemovitost může zdědit i dítě. Co pak? Pětiletý, ale ani patnáctiletý se o ni starat nemůže. "V tomto případě spravují jeho jmění až do nabytí zletilosti rodiče,“ říká advokátka Alena Víchová. Jde-li o sirotka nebo dítě, jehož rodiče nejsou zrovna vzorní, ustanoví soud dítěti opatrovníka, aby byl jeho majetek ochráněn. Tím může být někdo, kdo bude schopný majetek dítěte spravovat. "Nebo orgán sociálněprávní ochrany dětí," dodává advokátka.

,