Nástěnná klimatizační jednotka

Nástěnná klimatizační jednotka | foto: Daikin

Víte, jak snížit účet za elektřinu na polovinu? Slevu vám zařídí klimatizace!

  • 10
Kdo si pořídí klimatizaci, která nabízí i tepelný režim - neboli topí – může využívat nízký tarif na odběr elektrické energie. A to na všechny spotřebiče včetně osvětlení. Za polovinu běžné sazby tak můžete vařit, mrazit potraviny, prát, sušit prádlo, žehlit i svítit.
Ze strany distributorů elektrické energie nejde o žádnou charitu. Na nízký tarif mají nárok tepelná čerpadla, a protože klimatizace s venkovní jednotkou (splity) fungují na principu vzduch-vzduch, tedy stejně jako některé typy čerpadel, lze u nich snížený tarif využívat také.
Ovšem různě. V České republice jsou zatím tři distributoři elektrické energie. Každý má svá specifika. Největší slevu nabízí Pražská energetika (http://www.pre.cz), svým způsobem má ovšem nejtvrdší podmínky. Sleva je však výrazná – zatímco běžný tarif představuje 4,34 koruny za kWh, tarif D56d (dvoutarifová sazba pro vytápění s tepelným čerpadlem uvedeným do provozu po 1. 4. 2005) je pouze 2,06 koruny! Platí po dobu 22 hodin. Dvouhodinovou výluku má Pražská energetika (oblast Prahy a Roztok) přesně danou – od 6.27 do 7.20 hodin a od 20 do 21 hodin – v té době platí tarif zvýšený, a to 2,42 koruny. Což lze ovšem v porovnání s běžnou sazbou stále hodnotit jako cena "za hubičku“.

Jak funguje topení u klimatizace
Klimatizaci vnímá většina z nás jako letní záležitost – je-li horko, slouží ke snížení teploty v místnosti. Ponechme stranou fakt, že kvalitní výrobky dokáží zachytit i jemné pachové částice nebo unikající formaldehyd.
Klimatizační jednotky s invertovou technologií – jakmile teplota v místnosti dosáhne nastavený stupeň, kompresor začne pracovat v režimu pomalých otáček a udržuje požadovanou teplotu – šetří přibližně 44 procent energie ve srovnání s běžným typem klimatizace. Klimatizace však umí také levně topit.
"Při topení si představte, že dvě třetiny vyprodukovaného tepla jsou zdarma, klimatizace si jej odebere ze vzduchu, uživatel platí jen jednu. Prostě jako u tradičního tepelného čerpadla,“ vysvětluje Zbyněk Dokoupil z firmy Daikin. A ještě za levný tarif!
Samozřejmě můžete namítnout, že klimatizace má především chladit. "Jenže u nových staveb, které mají kvalitní zateplení, s topením pomocí klimatizace vystačíte skoro po celý rok. Dnů, kdy teplota klesne pod -5 či -10 °C, kdy účinnost vytápění pomocí klimatizace klesá, je minimum," tvrdí Tomáš Tuček z firmy LG Electronics. Pro obzvlášť chladné dny nebo hodiny je možné využít přímotopy.

Na co máte nárok
Získat levný tarif není až tak jednoduché. "Energetická legislativa se použitím klimatizací ani dalších spotřebičů mimo vytápění nezabývá, speciální sazba pro chlazení jako taková neexistuje. Posuzujeme proto případy jednotlivě. Pokud zákazník prokáže, že pro vytápění objektu je řádně nainstalován a používán systém vytápění s tepelným čerpadlem, který je součástí topného systému a používá se i v zimě jako základní systém pro vytápění, má nárok na snížený tarif po dobu 22 hodin," vysvětluje Eva Nováková, tisková mluvčí ČEZ, druhého z distributorů elektrické energie (bližší informace najdete na http://www.cez.cz/cs/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektricka-energie/comfort/d-tepelne-cerpadlo.html).

Také ČEZ poskytuje nižší tarif po dobu 22 hodin jako Pražská energetika. Jenže zatímco Pražská energetika vyžaduje, aby klimatizace fungovala jako hlavní zdroj vytápění v každé obytné místnosti (tento fakt může potvrdit například zpráva revizního technika chladírenské firmy, jež klimatizaci instalovala), další distributoři se spokojují s menším zastoupením: "Zhruba 70 procent tepelné ztráty domu či bytu by mělo poskytovat tepelné čerpadlo, třeba i klimatizace," říká Zbyněk Dokoupil z firmy Daikin. Podle něho většina zákazníků ví, jaké výhody jim může přinést vytápění pomocí klimatizace, ale přesto u nových rodinných domů volí tradiční způsob variantu – například plynový kotel. "Teprve za rok či dva přicházejí s potřebou klimatizace a topení pro půdní byt nebo horní podlaží," tvrdí Zbyněk Dokoupil.
"Lidé si musí uvědomit, že nízký tarif se vyplatí tam, kde je také vysoká spotřeba elektrické energie – za vaření, svícení a podobně," tvrdí Karel Fintes z firmy E.ON Energie (www.eon.cz), třetího distributora elektrické energie.

Tato firma nabízí slevu pouze po dobu 20 hodin. Vypínání probíhá po krajích, navíc bývá v různých krajích v různou dobu. Nízký tarif (u sazby D56) je zde 2,15 korun, vysoký 2,64. Běžná sazba se přitom pohybuje kolem 4,34 koruny za kWh – tedy přibližně opět na polovině.

Bližší informace o klimatizacích najdete například na stránkách http://www.cz.lge.com nebo http://www.daikin.cz, tarify najdete na webových stránkách distributorů – www.cez.cz, www.pre.cz a www.eon.cz.