Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Víte, jak jsou špinavé vaše PENÍZE?

Nedrž tu korunu v puse, je na ní spousta bacilů, miliony lidí ji měly v rukách, varoval Jindra Hojer Červenáčka.
Nedrž tu korunu v puse, je na ní spousta bacilů, miliony lidí ji měly v rukách, varoval Jindra Hojer Červenáčka. Rychlé šípy pak poslaly korunu v sáčku s notýskem po republice - každý, ke komu se dostala, měl udělat záznam - za tři měsíce prošla celkem rukama 206 lidí. Mirek Dušín proto stanovil. Peníze nebudeme nikdy brát do úst!

Ze známého komiksového příběhu samozřejmě neplyne věrohodná informace o nebezpečnosti peněz z pohledu šíření nemocí. Teoreticky jsou však bankovky a mince obíhající mezi lidmi ideálním "dopravním prostředkem" pro choroby. Ruce, jimiž procházejí, jsou obaleny bakteriemi.

Malý test

V laboratoři při Státním zdravotním ústavu provedli pro MF DNES malou zkoušku. Setřeli špínu ze pětisetkorunové bankovky a dvacetikorunové mince. Po 48 hodinách se v inkubátoru začaly bakterie množit. Na bankovkách na ploše 2 cm2 bylo 50 kolonií mikrobů (jedna kolonie může mít miliardy jedinců). "Tato hustota je běžná i u ostatních předmětů kolem nás," uvádí doktorka Věra Melicherčíková. Peníze tedy samy o sobě nejsou Pandořinou skřínkou s nemocemi. Jejich oběh mezi lidmi z nich však dělá možné přenosové médium, s jehož pomocí mohou mikroby překonat desítky i stovky kilometrů. Mikrobiologové na Kalifornské univerzitě v San Francisku provedli v roce 1998 analýzu mikrokultur na penězích stažených z více než desítky míst ve městě telefonních budek, kaváren, restaurací, pekáren, rychlého občerstvení, pošt, řeznictví a dalších objektů, kde lidé platí hotově. A co zjistili? - 18 procent mincí a sedm procent bankovek fungovalo jako dopravní prostředek pro bakterie, které mohou u člověka vyvolat nemoci - hlavně průjmy a otravy z jídla (například bakterie E. coli přežívá na mincích 7 až 11 dnů, podobné je to u salmonelózy, asi 9 dní). Většina lidí takový bakteriální "útok" přežije, avšak pro nemocné s narušenou imunitou (pacienty s AIDS nebo léčené chemoterapií či lidi závislé na dialýze) mohou být bakterie na penězích nebezpečné. Výrobci peněz se proto snaží riziko přenosu nemocí přes bankovky snížit.

Peníze s ochranou

"Poslední větší průzkum z pohledu hygieny peněz se u nás dělal před patnácti lety," říká ředitel finanční sekce České národní banky Leopold Surga. Podobné je to i v zahraničí - například v USA zkoumali svá platidla v roce 1973 a pak pro srovnání na konci devadesátých let. Ze závěrů vyplynulo, že dolar je čistší, a tedy "zdravější". Československé bankovky v minulosti obsahovaly formaldehyd, který se po zahřátí ve stopovém množství uvolňoval na povrchu papíru a hubil mikroorganismy. Výrobci bankovek však od této metody ustupují, protože formaldehyd nesnáší lidský organismus dobře (ve stopovém množství není škodlivý a používá se i v kosmetice). Nyní tiskárny sazí na lepší povrchové vlastnosti bankovek, který se méně špiní, a tím i brání množení mikrobů. Také některé inkousty používané pro tisk peněz hubí bacily. Novinkou je pak nahrazování směsi bavlny a lnu při výrobě speciálního papíru polymery. V Bangladéši například na přelomu roku s úspěchem zavedli první bankovky vyrobené na bázi polymerů, které nahradily bavlněný papír. Polymery lépe odolávají vlhkému a teplému počasí, které je pro šíření nemocí příhodné. Například australská plastová pětidolarovka vydrží 40 měsíců, zatímco klasická papírová údajně jen půl roku. Přitom hladký polymerový povrch není tvořen vlákny jako v případě papírů, a špína (tedy i mikroby) se na jeho povrchu hůře zachytává. Zcela překvapivě tak podle časopisu Discovery vědci před několika lety za nejšpinavější měnu označili japonské jeny. Firma Hitachi proto dodala na trh pračky peněz, které peníze během desetiny sekundy zahřejí na 392 stupňů Celsia.

Umývat a zase umývat

Přestože se začínají prosazovat "hi-tech" peníze a kreditní karty, hygienici zdůrazňují, že nejlepší obranou zůstane i do budoucna obyčejné umývání rukou i po manipulaci s penězi. Dalším bodem sebeobrany by mělo být také tabuizování nosu, kterého se většina lidí během dne mimovolně dotýká nebo se v něm i dloube. Nos je přitom ideálním místem pro množení bakterií. Rizikovost peněz z hygienického hlediska se také zvyšuje s rychlým občerstvením, kdy lidé platí hotově za něco malého, co často okamžitě snědí. Nejhorší je to však tam, kde prodavači, kteří potraviny pro zákazníky připravují, zároveň manipulují s penězi. Cesta bakterií mezi penězi, rukama a jídlem je v takovém případě otevřena dokořán. A na to Mirek Dušín zapomněl.

V obležení bakterií

Mikrobiologové na Univerzitě v Georgii spočítali přibližné množství bakterií na Zemi. Výsledek poskytl ohromující číslo - pětku následovanou třiceti nulami. Kdyby byly bakterie velké jako desetník, pak by vytvořily naskládány na sebe sloupek vysoký trilion světelných let. Bakterie, jednobuněčné organismy bez jádra, jsou ve skutečnosti mnohem menší - několik tisícin milimetru. V podvědomí je spojujeme hlavně s přenosem nemocí. Přitom všechny bakterie kolující v organismech živočichů dohromady (včetně lidí) tvoří jen jedno procento z celkového množství. A jen některé z nich představují hrozbu pro naše zdraví. Přesto někdy stačí jediný mikrob, který se stihne během 24 hodin v příhodných podmínkách rozmnožit na populaci s téměř třemi biliony "jedinci".

Autor:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...