Šedohnědé odstíny podlah patří v současné době k nejmódnějším.

Šedohnědé odstíny podlah patří v současné době k nejmódnějším. | foto: KPP

Vinylové podlahy jako trend: vydrží vodu, teplo i děti

  • 50
Vinylové podlahy jsou novým favoritem v pohladových krytinách. Vinyl začíná porážet jak plovoucí laminátové, tak dřevěné podlahy. Od obou si totiž vzal to nejlepší: snadnou pokládku i údržbu, pružnost, odolnost i širokou škálu dekorů.

Při vyslovení zkratky PVC neboli polyvinylchlorid se řadě z nás vybaví krytiny, jimiž prosluly byty v panelových domech: nepřitažlivé dekory, které si hrály na mramor či parkety. Měly k nim však asi tak daleko jako okresní přebor k Lize mistrů, nudné dekory kazily navíc široké svary, jež se objevovaly po každých 130 cm.

Jenže dnes si lze vybírat z měkčeného PVC v rolích nebo z lamel či čtverců z tvrzeného vinylu v různých formátech. A hlavně nabídka současných dekorů vinylu kopíruje přesně módní trendy, a to včetně dnes tolik žádaného vzhledu opotřebeného nebo recyklovaného dřeva. V nabídce však nechybí ani "kámen", "dlažba" či "korek".

Drážky zvýrazňující formát prken posilují u vinylové podlahy Livyn požadovaný vzhled dřevěného dekoru.

Dnešní PVC neboli vinyl tak představuje materiál odolný vůči oděru i vodě, pružný, rozměrově stálý, v porovnání s laminátem pocitově teplejší, nenáročný na údržbu, se snadnou pokládkou.

Navíc "tichý", takže pobíhající děti neobtěžují sousedy. Zejména pokud je základem podlahy dřevěná deska opatřená na spodní straně izolační vrstvou korku, kterou nabídl jako podzimní novinku tuzemský výrobce Fatra. Vrchní část tvoří odolná designová vinylová vrstva.

Tenká imitace, která potěší snadnou pokládkou

Mezi poslední novinky na trhu patří vinylové podlahy Livyn od Quick-Stepu. Napodobují dokonale staré dřevo i s jeho nedokonalostmi, drobnými prasklinkami, suky či "zářezy" po pile. To vše však s tloušťkou pouhých dvou až čtyř milimetrů, takže stavební výška místnosti se zvýší jen nepatrně, což je důležité zejména při rekonstrukcích.

Na výběr jsou lamely o rozměrech 1393 × 185 mm při tloušťce 2 mm nebo 2,5 mm nebo 1386 × 178 mm při tloušťce 4 mm. Cena se pohybuje od 575 Kč za m2 a výše. Lze je pokládat jako plovoucí nebo lepené. Tam, kde jsou děti, bývá vhodnější druhá varianta, lepené podlahy totiž bývají tišší.

"Pokládka vinylových podlahách Livyn je snadná, ale je třeba dodržet teplotu, ta by měla být kolem 18 až 25 °C. Pokud to je možné, instalujte podlahu rovnoběžně se směrem, kterým světlo vstupuje do místnosti," upozorňuje Slávka Černá ze společnosti Quick Step.

Pro pokládku všech vinylových podlah, nejen Livynu, je důležitý dokonale rovný podklad, rovný, čistý, bez přítomnosti mastnot či chemických látek. Měl by být také pevný, stabilní a suchý. Stará lepidla musí pryč!

I zde je nutné dodržet "staré dobré pravidlo" podlahářské o nerovnostech: pokud je nerovnost podkladu vyšší než dva milimetry na dvoumetrové lati, musí se vyrovnat vhodnou nivelační hmotou. Důležité je také dodržet obsah vlhkosti podkladu, ten musí být nižší než 2,5 % cM (cementový potěr) nebo 0,5 % cM (anhydrit).

Podlahy Livyn se vyrábějí v široké škále 15 dekorů, z nichž si každý může vybrat podle svého vlastního vkusu.

Dekory dřeva vinylových podlah působí velmi autenticky, proto jsou vhodné i do kuchyní nebo koupelen, kde si majitel bytu přál dřevo a bojí se vlhkosti. "Tyto podlahy jsou stoprocentně odolné vůči vodě," tvrdí Slávka Černá.

Na co si dát pozor

"U vinylových krytin je jednou z nejdůležitějších vlastností, kterou je při výběru podlahy třeba sledovat, rozpínání. Někteří výrobci vinylových dílců, například firma Windmöller Flooring, používá jako příměs skelná vlákna, aby se zvýšila stabilita a odolnost vůči rozpínání," vysvětluje Milan Mrkáček ze společnosti KPP.

Doporučuje proto při výběru krytiny pečlivě pročíst technické listy a volit provedení s co možná nejnižší roztažností.  "Lze použít i fixační podložku ComforTEC, která stabilitu krytiny zvýší a zaručuje komfort při užívání. U lepených vinylových dílců je důležité používat speciální lepidla s vlákny, která rovněž roztažnost materiálu omezují," radí zkušený odborník Milan Mrkáček.

V koupelnách velmi úspěšně supluje dřevěné podlahy. Nevadí mu podlahové topení.

Podcenit teplotu při uložení vynilových podlah se také nevyplácí. "Vinylové podlahy nesmějí přemrznout, mráz u vinylu narušuje jeho molekulární skladbu a vinyl nenávratně zkřehne a ztratí svou odolnost. Před samotnou pokládkou by krytina měla být uskladněna v horizontální poloze v místnosti, kde se bude pokládat, a to nejméně 24 hodin při již zmiňované teplotě kolem 18°C," radí Milan Mrkáček.

Vinylovým podlahám sice teplo nevadí, v případě takzvaného suchého lepení, což je třetí způsob pokládky, kdy jsou dílce opatřeny na rubu fixní vrstvou, však může být i zrádné. Milan Mrkáček varuje před tímto typem lamel tam, kam hodně svítí slunce nebo v případě podlahového topení. Pak by se mohl vinyl roztahovat a stahovat, výsledkem bývají nežádoucí spáry.

Ovšem použít je třeba do šaten či jinak špatně větratelných místností může být docela praktické: při lepení nevznikají žádné škodlivé výpary.

Výběr dekorů je u vinylu prakticky neomezený.

Výhody vinylových podlah

Vinylové podlahy jsou také rezistentní proti nečistotám. "Povrch kryje totiž PU fólie, která nepropustí kávu ani ovocné šťávy," tvrdí Slávka Černá ze společnosti Quick Step.

Vinylové podlahy jsou rozměrově stálé, ve srovnání s krytinami z masivního dřeva nesesychají, dilatační spáru několik milimetrů u stěn je však nutné dodržet. Díky dobré pružnosti a tvrdosti vinylu se nemusíte bát, když vám spadne v kuchyni na podlahu hrnec či vidlička.

U krytin z PVC se můžete setkat s tříděním na krytiny heterogenní a homogenní. Homogenní PVC se vyznačuje stejnou strukturou či provedením v celé své tloušťce. "Základem heterogenních vinylových krytin bývá pryžový nosič s naneseným dekorem, který je zalitý vrstvou vinylu. Pro zajištění opravdu vysoké odolnosti je povrch krytiny vytvrzen ochrannou PU vrstvou," popisuje Mrkáček.

Měkčené neboli homogenní PVC s vyšší třídou zátěže v rolích lze pořídit už kolem 350 korun za čtvereční metr, mívá antistatická, elektrostatické i protiskluzové úpravy povrchu a odolnost vůči působení slunečního záření.

Vinylu nevadí voda, je příjemný, protože měkkým nášlapem šetří šlachy a klouby.

 S cenou však stoupá i kvalita. Tuzemská Fatra nabízí vinylové plovoucí podlahy FatraClick se zárukou deset let. "Díky spodní vrstvě přírodního korku zajišťují nízkou úroveň hluku," zdůrazňuje Lubomír Benák z interiérového centra Anděl park. Dílce jsou vhodné i pro podlahové vytápění, spojují se bez lepení, pouhým seskládáním a "zakliknutím" do sebe. Cena se ovšem pohybuje kolem 840 korun.

Ještě více zaplatíte za podlahy z kolekce DESIGNline Connect Laguna či Bacana s označením Stars, tam už je cena kolem 1 400 Kč a výše. Jenže vysoká odolnost, nízká rozpínavost a snadná pokládka včetně designových dekorů svou cenu má.