Vinotéka může být v každé kuchyni | foto: Baumatic

Vinotéky v kuchyni. Doma ji může mít každý

  • 5
Stále více Čechů přichází na chuť vínu. Dobrému vínu. I když jsme samozřejmě stále pozadu za Španěly či Francouzi, mnozí lidé si chtějí kvalitní víno skutečně vychutnat. A to bez správného skladování nejde. Ideální je samozřejmě vinný sklípek. Ten pravý, podzemní si pochopitelně může pořídit jen někdo. Ovšem ten "umělý" – chladicí box na víno – si může domů pořídit prakticky kdokoli.

Domácí kabinet vám dá jistotu, že vaše dobré, kvalitní víno bude mít vždy tu správnou teplotu. A nejen to. Zaručí vám, že víno nepřijde ani po dlouhém skladování o své vlastnosti, že se "nezkazí". Podle čeho vybrat domácí vinotéku?

Vínu při dlouhém "čekání na vypití" škodí především špatná teplota, nízká či vysoká vlhkost, různé pachy a velké vibrace. Kvalitní vinotékový box dokáže vaše vína ochránit před všemi těmito nebezpečími.

"Chladničku" na víno si můžete pořídit už za pár tisíc korun, ale pokud chcete, aby vaše vinné poklady byly skutečně jako v pelíšku, budete si muset připlatit. Kvalitní kabinet vyjde na desítky tisíc.

Ochrana před pachy
Levné typy skříní na víno obvykle dokáží udržovat pouze jednu konstantní teplotu. S tím si někteří milovníci vína vystačí. Mají záruku, že jejich oblíbená značka od oblíbeného vinaře vydrží i v suchém panelákovém bytě dlouhé měsíce, aniž by skladování na něm bylo poznat.

Vinotéka může být v každé kuchyni

Ty nejkvalitnější vinotéky pro skutečné fajnšmekry mají speciální boxy pro dosažení různých teplot, a ještě ukazují teplotu na displeji. Mívají i filtr s aktivním uhlíkem, přes nějž cirkuluje vzduch, od kterého se oddělují nežádoucí pachy.

Speciální skleněná dvířka nepropustí UV záření, které může mít vliv na takzvanou degradaci vína. To obyčejné vinotéky také nedokáží.

Kvalitní vinotéka udrží stálou vlhkost na úrovni 70 až 80 procent. Správná vlhkost vzduchu je důležitá k tomu, aby nevysychal korek, který obsah lahve chrání před vším nežádoucím.

Dvě teploty vína
Některé boxy mají i zvláštní oddělení, kam se víno uloží před jeho pitím, aby ze skladovací teploty přešlo na konzumační.

Ideální teplota pro skladování je kolem 12 stupňů Celsia, což je i vhodná teplota pro některé druhy vína. Ovšem některá vína se mají podávat vychlazená v jiných úrovních, proto v některých boxech bývá zóna na temperování.

Správná teplota vína

Červené víno: 15 – 18°C
Růžové, bílé víno: 7 – 12°C
Perlivé víno: 8 – 10°C
Likérové víno: 6 – 8°C
Šumivé víno: 5 – 7°C

Obecně platí, že chladicí skříně na víno by neměly stát v místnostech, kde teplota překračuje 22 stupňů Celsia, nebo je naopak nižší než 10 stupňů.

"V horní části vinotéky by měla být uložena červená vína, uprostřed bílá a ve spodní části perlivá vína," radí prodejce vína Kamil Hořejší.

Jak se vám líbí?
Kromě technických předností a vychytávek ovšem při výběru domácí vinotéky hraje podstatnou roli i to, jak se vám ten který box na víno líbí anebo kam ho chcete dát.

V zásadě existují dva základní typy vinných skříní: volně stojící, anebo vestavné. A pak jsou samozřejmě různě velké a rozličného provedení, s různým designem. Obchody nabízejí dostatečné množství, aby si každý mohl vybrat takový box, který se mu líbí a zároveň zapadá do prostoru, kde je umístěn v kuchyni či obýváku.

Vaše domácí vinotéka vám musí vyhovovat i takzvaně uživatelsky. To znamená, že musí být dostatečně velká, aby se do ní vešly všechny vaše zásoby. Musí být uspořádána tak, aby se vám s lahvemi dobře manipulovalo a nehrozilo nebezpečí, že si ty nejlepší kousky rozbijete.