Vinný sklep U Modráka, Vrbovec, Česko, Jan Hora, Barbora Hora, ORA

Vinný sklep U Modráka, Vrbovec, Česko, Jan Hora, Barbora Hora, ORA | foto: Grand Prix Architektů

Nejkrásnější vinařství. Kvalitní víno vyžaduje skvělou architekturu

  • 11
Ať má rozmáchlé křivky, nebo je technicistní či minimalistická, svou krásou podtrhuje vinná architektura chuť nápojů. Dává najevo, že dnešní vinařství kromě tradic stojí i na moderních technologiích.

1. Vinařství Marqués de Riscal

Kde: Elciego, Španělsko
Autor: Frank O. Gehry
Popis: Dekonstruktivistický kanadsko-americký architekt do jedné z nejstarších vinic v oblasti Rioja v roce 2006 harmonicky zasadil rozmáchlý postmoderní hotel. Inspirací pro vinaře bylo nedávno předtím postavené Guggenheimovo muzeum v Bilbau. Předního světového architekta získali tak, že mu věnovali víno ročníku jeho narození, 1929. Fasáda je pokrytá titanem v růžovém, zlatém a stříbrném odstínu.

2. Vinařství Vik

Kde: Millahue, Chile
Autor: Smiljan Radić
Popis: Budovu vinařství z roku 2014 chilský architekt navrhl tak, aby co nejméně zasáhla do krajiny s Andami v pozadí. Zároveň jí spolu se svou manželkou Marcelou Coreaovou vtiskl originální vzhled na pomezí architektury a umění. Inovativní a ekologická budova s parametry udržitelného stavebnictví má střechu potaženou průsvitnou textilií. Přestože je celá výroba umístěná pod zemí, což uvnitř udržuje přirozenou stálou teplotu, textilie do interiéru přivádí sluneční světlo.

3. Vinný sklep U Modráka

Kde: Vrbovec, Česko
Autoři: Jan Hora, Barbora Hora, ORA
Popis: Čestné uznání v kategorii rekonstrukcí v soutěži Grand Prix Architektů v roce 2013 získal sklep, jehož původní charakter architekti zachovali a dále rozvinuli. Sklepu se kdysi říkalo U Modráka podle barvy, kterou míval bývalý majitel, když zevnitř vycházel. Proto autoři natřeli dveře namodro. Fasádu nabílili tradičně vápnem. Pokleslou klenbu museli znovu vystavět, střechu zakryli trávou.

4. Vinařství Škrobák

Kde: Čejkovice, Česko
Autoři: I. D. Arch
Popis: Už tři pokolení rodiny Škrobákových hospodaří na vinicích v jihomoravských Čejkovicích. Poslední generace se zhlédla v moderní architektuře běžné v rakouských vinařstvích a ve spojení vína a gastronomie. Stavbu, v jejímž suterénu probíhají všechny fáze výroby vína, proměnili v místo spojující víno a jídlo z místních surovin. Hotový je interiér degustačních prostor, chystá se rekonstrukce stavby zvenčí.

5. Vinný sklep Konice

Kde: Konice u Znojma, Česko
Autor: Tomáš Dvořák, Tomáš Dvořák architekti
Popis: Budovu, která sloužila jako lisovna, architekt přebudoval na společenskou místnost se sociálním zázemím. Bílé tělo stavby spočívá na kamenném soklu vystavěném ze spadlé opěrné zdi. Všechna okna a dveře jsou navržené podle pravidel zlatého řezu. Projekt letos získal hlavní cenu v české soutěži Brick Award a čestné uznání za interiér v Grand Prix Architektů.

Vinný sklep Konice, Konice u Znojma, Česko, Tomáš Dvořák, Tomáš Dvořák architekti

6. Vinařská škola Krems

Kde: Křemže, Rakousko
Autoři: Christian Mang, Mang Architekten
Popis: Pro své školicí centrum a moderně vybavený sklep si vinařská škola nechala postavit novou budovu, do níž se vešla i kancelář vinařského úřadu, laboratoř či prodejna vína. Se soklem z masivního betonu kontrastuje horní část fasády obložená hliníkovou krytinou. Plech odráží sluneční světlo i barvy okolní krajiny a odkazuje i na moderní výrobu ušlechtilého vína v oblasti Wachau-Winzer.

7. Vinařství Bietighöfer

Kde: Mühlhofen, Billigheim-Ingenheim, Německo
Autoři: burkhard architekten
Popis: Lisovna a vinotéka se vešly do stavby jednoduchých kubických tvarů z lehkého pohledového betonu s fasádou částečně krytou rezavějícím cortenovým plechem. Beton zůstal viditelný i na vnitřních stěnách a na stropě se světlíkem. Vinařství se nachází v německé oblasti Falc.

Vinařství dům Sonberk, Popice, Česko, Josef Pleskot, Jiří Trčka, Isabela Grosseová, Andrej Škripeň, AP Atelier

8. Vinařství dům Sonberk

Kde: Popice, Česko
Autoři: Josef Pleskot, Jiří Trčka, Isabela Grosseová, Andrej Škripeň, AP Atelier
Popis: Budova obklopená vinicemi s historií sahající do 13. století je mírně zapuštěná do svahu s panoramatickým výhledem na pálavské kopce z příjezdové cesty, z terasy nad monumentálním schodištěm i z prosklené jižní stěny. Na stavbě architekti kombinovali dřevo a minimalistický beton, z dálkových pohledů je výrazná i vlnitá střecha, která umožňuje měkkou modelaci světla, příznivé proudění vzduchu a efektní viditelné vedení vody.

9. Hotel Viura

Kde: Vinná oblast (Rioja) Alavesa, Španělsko
Autoři: Designhouse
Popis: Klid venkova, dostatek kvalitního vína a dekonstruktivistickou architekturu. To vše nabízí Hotel Viura. Vypadá trochu jako po zemětřesení. Nebo jako kdyby se architekti při navrhování opili, tančili flamenco a nedokázali stěny nakreslit rovně. Nepravidelná struktura je však typickým znakem dekonstruktivistické architektury. Boutique hotel je obklopený vinicemi. Venkovský klid v srdci středověké vesničky Villabuena de Álava umocňuje přímé sousedství hotelu s kostelem.