Moderní architektonicky zajímavá dvoupodlažní budova se zapuštěným suterénem...

Moderní architektonicky zajímavá dvoupodlažní budova se zapuštěným suterénem upoutá na první pohled vstupní fasádou, prosklenými plochami, velkým balkonem i přesahem střechy. | foto: Aleš Jungman

Vila v Průhonicích, která bere dech. A sbírá ceny za architekturu

  • 129
Původním záměrem investora bylo dům z počátku 90. let přestavět, ale během přípravy konceptu se od této myšlenky upustilo. Vznikla zcela nová moderní budova inspirovaná původní stavbou.

Reprezentativní vila, u níž se prosadil minimalistický charakter, čisté linie a efektivní spojení obývaného prostoru s přírodou, stojí v Průhonicích u Prahy.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.

V zástavbě domů z devadesátých let minulého století působí poněkud excentricky. Moderní dvoupodlažní budova se zapuštěným suterénem upoutá na první pohled vstupní fasádou, prosklenými plochami, velkým balkonem i přesahem střechy.

Pozemek je orientovaný svou jižní stranou do ulice. Zde navrhli architekti vizuální bariéru, která zaručuje obyvatelům domu naprosté soukromí: v jihovýchodní části pozemku plní tuto funkci prostorná garáž, jejíž střecha s konzolemi vytváří krytý průchod od vstupní branky k hlavnímu vchodu do domu.

Severní fasáda garáže je prosklená, což poskytuje nebývalý zážitek při příjezdu autem. Zároveň se tím opticky prohlubuje prostor mezi domem a garáží.

Velkorysý prosluněný prostor

U hlavního vstupu do domu upoutají pozornost velké světlé kvádry, ve kterých je integrována venkovní kuchyně a sklad zahradního nábytku.

Prostorná hala s vestavěnými skříněmi po stranách prochází napříč domem, ukončuje ji průhled na severní část zahrady.

V přízemí je rozlehlý společný obývací prostor, herna a samostatné apartmá pro hosty. „Použitím bezrámového zasklení a velkých posuvných portálů bylo zajištěno maximální propojení se zahradou a terasou, která probíhá po celé délce domu,“ říká na úvod architekt Radek Teichman, jeden z autorů projektu.

Dispozice přízemí je opravdu velkorysá, velký důraz byl kladen na volný otevřený prostor a přirozené světlo. Prosklené plochy mají své magické kouzlo a letnímu přehřívání domu by měly zamezit dostatečné přesahy jednotlivých pater a střechy.

Severní fasádu člení mozaika čtvercových oken pečlivě rozmístěných na základě dispozičního členění interiéru. Skleněné panely na fasádách doplňují obklady z cementovláknitých desek.

Vizuální bariérou v jihovýchodní části pozemku je prostorná garáž, jejíž střecha s konzolemi vytváří krytý průchod od vstupní branky k hlavnímu vchodu do domu.

Schodišťová hala propojuje obě nadzemní podlaží se suterénem s místnostmi pro relaxaci a pro technologické zázemí domu. Suterén se otevírá do anglického dvorku, který slouží především k odpočinku po saunování. Horní podlaží je rozděleno na dvě nezávislé zóny.

Dvoupodlažní dům má celkem pět ložnic, přičemž hlavní ložnice má přidruženou šatnu, koupelnu a pracovnu, v zóně pro děti jsou tři pokoje se společnou šatnou a dvěma koupelnami.

Působivý je nejenom interiér

„Návrh interiéru vznikal v souběhu s projektem domu a byl pečlivě propracován v úzké spolupráci s klientem. Výsledkem je kombinace materiálů vysokého standardu,“ podotýká architekt.

V obytných místnostech převažuje podlahová krytina z běleného dubu, obklady a dlažby koupelen jsou provedeny v carrarském mramoru, vestavěný nábytek z lakovaných MDF desek je akcentovaný voskovanou dýhou wengé.

V obytných místnostech převažuje podlahová krytina z běleného dubu, stěny jsou obložené lakovanými MDF deskami a deskami s dýhou wengé.

Využívá se pohledové kvality betonových stropů, ve schodišťové hale byly použité skleněné panely. Vila je vybavena inteligentním systémem elektroinstalace, který umožňuje kompletní ovládání domu z mobilních zařízení i ze stacionárních dotykových panelů rozmístěných po domě. Majitelům tak umožňuje pohodlnou kontrolu nad osvětlením, zastíněním, ovládáním audia-videa, vytápěním a zabezpečením domu.

Působivé je také napojení na zahradu rozdělené do několika funkčních zón. Po obvodu pozemku tvoří výsadba odclonění od nežádoucích pohledů a zajišťuje dostatečné soukromí, a to především v jižní části, kde se přes rozlehlou terasu do zahrady otevírá celé přízemí. Terasu lemuje dekorativní vodní plocha s výtvarně pojatým chrličem.

Zajímavé prostorové řešení nabízí také kuchyň s vysunutým jídelním stolem do proskleného výklenku. Výjimečnou světelnou atmosféru jí dodává stropní světlík.

Minimalistická vila získala čestné uznání v soutěži Grand Prix Architektů v kategorii Rodinný dům a také titul Fasáda roku v kategorii Novostavba rodinného domu.

„Původní záměr klienta bylo dům z počátku 90. let přestavět, ale během přípravy konceptu jsme od této myšlenky upustili. Díky tomu se nám podařilo vytvořit rodinný dům, který je v nejvyšší možné míře propojený s okolní zelení a dosahuje vysoké úrovně vnitřního komfortu a energetické účinnosti,“ vysvětluje Radek Teichman.

Hlavní důraz byl u domu kladený na soukromí budoucích obyvatel a na maximální propojení domu se zahradou. Díky bezrámovému zasklení nepůsobí velký objem domu tak těžkopádně a přechod mezi interiérem a exteriérem je téměř neznatelný. Vila vytváří samostatný „ostrov“ současné moderní architektury v zástavbě poněkud šedivých devadesátých let minulého století.

Technické údaje

Užitná plocha: 560 m2
Zastavěná plocha: 331 m2 + 100 m2 garáž
Konstrukce: železobetonová nosná konstrukce s vyzdívkou, betonové základové pasy a základová deska
Střecha: plochá střecha s fóliovým systémem (základním hydroizolačním materiálem jsou válcované fólie z měkčeného PVC), vykonzolovaná střecha garáže je osázena extenzivní zelení
Výplně otvorů: prosklené plochy – bezrámové zasklení Actual, dveře dřevěné vyrobené na míru
Vytápění a větrání: plynový kotel, podlahové teplovodní vytápění, přirozené větrání
Materiály: podlaha – dub/mramor, stěny lokálně obloženy lakovanou a dýhovanou MDF

Z místnosti pro relaxaci lze projít na anglický dvorek, který slouží především k odpočinku po saunování.

Schodišťová hala propojuje obě nadzemní podlaží se suterénem, s místnostmi pro relaxaci a pro technologické zázemí domu.

Autoři

Ing. arch. Radek Teichman (1979), Ing. arch. Pavel Machar (1979)
Vystudovali Fakultu architektury ČVUT Praha. V kanceláři Jestico + Whiles působí od roku 2004. Podíleli se na mnoha projektech v České republice i v zahraničí. Pracovali například na projektu Parkville Bratislava, který získal ocenění ve slovenské stavbě roku 2008. V současné době pracují na projektu luxusního hotelového resortu na Zanzibaru.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.


Témata: Brána, saunování