Mrakodrap Capital Gate v Abú Zabí je vysoký 160 metrů a má 35 podlaží

Mrakodrap Capital Gate v Abú Zabí je vysoký 160 metrů a má 35 podlaží | foto: Profimedia.cz

Věž v Pise již není nejšikmější na světě, primát přešel na Abú Zabí

  • 2
Nový mrakodrap v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech byl uznán Guinnessovou knihou rekordů za nejšikmější věž na světě. Moderní stavba s názvem Capital Gate připravila o primát starobylou věž v italské Pise.

Mrakodrap Capital Gate staví národní společnost ADNAC, která se zabývá výstavnictvím. Budova bude součástí velkého výstaviště. Je vysoká 160 metrů a má 35 podlaží.

Na rozdíl od věže v Pise, která byla dostavěna ve 14. století, architekti mrakodrap v Abú Zabí vyprojektovali cíleně nakřivo. Stavba se začíná "naklánět" od 12. patra.

Do Guinnessovy knihy rekordů byl mrakodrap zapsán jako nejvychýlenější stavba světa. Sklon činí 18 stupňů, což je čtyřikrát více, než u věže v Pise. Dokončen by měl být na konci tohoto roku. Měly by v něm být kanceláře, ale také pětihvězdičkový hotel.

Mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji

Mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji

Hospodářské centrum SAE Dubaj pro změnu drží primát nejvyšší budovy světa. Mrakodrap Burdž Chalífa, který je vysoký 828 metrů a má 200 podlaží, slavnostně otevřeli letos v lednu.

Italské vychýlení o čtyři metry

Vrchol zvonice v Pise je odkloněn od vertikální osy zhruba čtyři metry. Postavena byla v několika etapách mezi lety 1174 až 1370. Válcová stavba se začala kvůli nepevnému podloží záhy naklánět. Tehdejší stavitelé se ji zprvu snažili opticky narovnat vkládáním lichoběžníkových kamenů, naklánění ale nikdy nezastavili.

Šikmá věž v Pise

Se stabilizací zvonice se po letech úvah začalo v roce 1990 a do ukončení prací v roce 2001 se expertům podařilo vertikální náklon zmenšit o 40 centimetrů. Následné dlouhodobé monitorování prokázalo, že dál už se věž od své osy neodklání. Jedno z největších turistických lákadel Itálie je tak podle expertů bezpečné na dalších 300 let.