Větrný dům navrhl americký architekt Michael Jantzen

Větrný dům navrhl americký architekt Michael Jantzen | foto: Profimedia.cz

Větrný dům: unikátní stavba, kterou roztáčí vítr

  • 69
Pokud si zakoupíte jeden z apartmánů Větrného domu, můžete se každé ráno probouzet s jiným výhledem. Budova se totiž vlivem větru neustále otáčí. Zajímavý zážitek vám poskytne i větrný most pro pěší a nebo vyhlídková věž s větrnou turbínou.

Větrný dům, který v sobě zosobňuje prvky umění, architektury i schopnost obnovitelné energie, byl navržen americkým architektem Michaelem Jantzenem, který ho pojmenoval Wind Shaped Pavilion.

 
Vnitřek Větrného domu.

Díky lehkým materiálům, ze kterých je stavba postavena, je vítr schopen otáčet po centrální ose nejen celý pavilon, ale i jeho jednotlivé části, čímž neustále mění tvar této budovy.

Dům funguje na základě systému Rubikovy kostky - hlavolamu, který se stal hitem na přelomu 70. a 80. let 20. století. V základním postavení stojí všechny části domu v symetrické poloze. Jakmile se do domu opře vítr, začnou se bloky otáčet a jejich poloha se mění.

Větrný dům

Obyvatelé domu mohou upravovat rotaci podle svých přání a představ. Budova funguje obdobně jako větrný mlýn, přičemž vítr je schopen vygenerovat dostatek elektřiny, jenž mohou následně obyvatelé domu využít ke svícení.

Stavba, která stojí v USA v severní Kalifornii, se pyšní šesti prostornými apartmány včetně střešní nástavby s panoramatickým výhledem. Tento typ stavby může sloužit nejen k bydlení, ale i ke komerčním účelům.

 
Větrný dům v základní pozici.

Větrný tunelový most pro pěší
Jak nejlépe charakterizovat další ze zajímavých projektů Michaela Jantzena: stroj, most, tunel, či elektrický generátor? Nejvýstižnějším názvem bude nejspíš větrný, tunelový most pro pěší.

Jedná se o nový typ mostu pro pěší z oceli a hliníku, využívající energii vygenerovanou větrem. Vítr otáčí různou rychlostí pět kol větrné turbíny okolo mostu a chodců, kteří po něm přecházejí. 

Větrný most pro pěší

Tři z těchto pěti kol se otáčejí jedním směrem, zatímco zbývající dvě kola rotují na opačnou stranu. Takto roztočená kola mohou vytvářet různé elektronické zvuky.

Stejně jako větrné mlýny, je tento unikátní pěší most schopen vygenerovat a uchovávat elektrickou energii.

Vyhlídková věž s větrnou turbínou

Vyhlídková věž s větrnou turbínou
Třetí, neméně zajímavý návrh Michaela Jantzena představuje vyhlídková věž, jež poskytuje návštěvníkům velkolepý pohled na okolní krajinu, zatímco pět větrem poháněných částí rotuje různými směry kolem nich.

Tímto otáčením se vytváří elektřina, která se následně využívá k nasvícení věže v nočních hodinách.

Větrná střecha

Větrná střecha
Jantzenova větrná střecha má nejen unikátní vzhled, ale i velice praktické užití. Jedná se v podstatě o rozlehlou střešní krytinu vybavenou stovkami větrných turbín, sloužících k výrobě elektřiny z větrné energie a zároveň k poskytování stínu pro cokoliv umístěného uvnitř či v jejím okolí.

Michael Jantzen předvedl svůj návrh na zakrytém bazénu uprostřed pouště a prokázal, že tyto střešní turbíny vyprodukují dostatek energie na funkci celého objektu včetně zmíněného krytého bazénu.

Větrná střecha

Mrakodrap na větrný pohon
Otáčivý mrakodrap na větrný pohon navržený italským architektem Davidem Fisherem není prvním svého druhu (viz věž Sluneční hodiny v Dubaji, ve Spojených arabských emirátech).

A není ani první budovou vyrábějící elektřinu z větrné energie. Rozhodně je ale první v množství vygenerované energie.

Wind-Power Tower

David Fisher prohlašuje, že jeho otáčivý mrakodrap nejenže vytvoří dostatek energie pro svou vlastní potřebu, ale vygeneruje i energii pro dalších deset budov stejné velikosti, a to pomocí velkých větrných turbín umístěných mezi každým poschodím.

Jeden by si myslel, že tento unikátní mrakodrap je určen pro panorama Dubaje, ale Fisher má v plánu postavit tuto věž v místě vyhovujícím zejména energetickým schopnostem budovy, ve větrném Chicagu.