Vestavné spotřebiče šetří místo

  • 13
Vestavné kuchyňské spotřebiče jsou jako kuličky v důlku - kdo je má, ten má vyhráno. Především si ušetří práci při úklidu v kuchyni. "Králem úspor" je v tomto případě především sporák. Zákon schválnosti nechává do úzkých škvír mezi skřínkami a sporákem spadnout vše, co je jen možné, od malých kávových lžiček až po vysypané koření nebo zbytky rajské omáčky.

Vestavný sporák či varná deska jsou tou nejlepší a zároveň nejjednodušší ochranou před podobnými problémy.

O vestavných spotřebičích by neměli uvažovat jen příznivci snadného uklízení či pohledné moderní kuchyně, ale hlavně majitelé malých bytů. Schovaná lednička či mikrovlnná trouba vám totiž uspoří chybějící centimetry.

Navíc vestavné spotřebiče, jejichž čelní dvířka mají shodné provedení s kuchyňskými skřínkami, jsou příjemné také z estetického hlediska.

Kuchyně působí méně technickým dojmem a zároveň se předejde nepříjemným překvapením. Mnohá hospodyně totiž po čase zjistí, že její zářivě bílá lednice, myčka či sporák získaly zcela jinou barvu, lehce našedlou či zažloutlou - avšak bohužel každý jinou.

Vestavné spotřebiče se prodraží
Vestavné spotřebiče šetří také místo, kterého nebývá zejména v panelových bytech nikdy dost. Bohužel doplnit původní kuchyňskou linku varnou deskou či vestavnou troubou je jako namontovat ke staré škodovce elektronová kola či systém ABS.

Jenže koupit si novou kuchyň a ještě k tomu nové vestavné spotřebiče není právě laciná záležitost. Vestavná "bílá technika" sice nemá "dokončený plášť", ale je vybavena mnohem složitějším mechanismem například u dvířek. Dvířka totiž potřebují speciální úpravu pro montáž dekorační desky totožné s dvířky kuchyňských linek.

Cena vestavných spotřebičů je proto přibližně o deset až patnáct procent vyšší než klasických samostatných sporáků či chladniček.

Chuť by byla, ale dráty nestačí
Někdy je nutné počítat nejen peníze, ale také jiné, neméně důležité veličiny. Zvlášť v panelových domech je třeba vzít v úvahu také takzvaný měrný odpor vodičů, kterým většina lidí ovšem říká dráty.

Panelová výstavba totiž používala hliníkové, a ty toho příliš nevydrží. Nikdo nepočítal s tím, že by si majitelé těchto bytů "vyšperkovali" své domácnosti jako vánoční stromeček. Zatímco varná deska se spokojí jen s napětím 220 voltů, elektrický sporák musí být připojen na třífázový proud.

To znamená, že majitel bytu se sice může nalákat na efektní keramickou desku elektrického sporáku, ale co vydrží jeho peněženka, nemusí vydržet hliníkové dráty v bytě.

Ani kombinace varné desky a samostatné trouby nic nevyřeší, zejména pokud je doplněna myčkou, fritézou nebo jiným, energeticky stejně náročným kuchyňským zařízením.

Stavbaři se proto netají tím, že u větších úprav, jež počítají s podstatným rozšířením spotřebičů v kuchyni, je nutné obrátit se nejdříve na majitele domu. Ten by měl mít k dispozici podklady, podle nichž lze určit, zda je větší zatížení elektrických rozvodů vůbec možné.

Z estetického, ale i zdravotního hlediska je samozřejmě výměna plynových sporáků za elektrické, případně za sklokeramické varné desky velmi žádoucí.

Za více peněz méně hluku a více pohodlí
Světové firmy a značky si za své vestavné spotřebiče nechávají dobře zaplatit. Vestavná myčka nádobí od firmy AEG vás může přijít až na čtyřicet tisíc korun.

Při výběru myčky si dávejte pozor na uvedenou hlučnost. Ty nejtižší jsou kolem 42 dB. U vestavných myček platí, že jsou tišší než samostatné typy.

Ani u vestavných sporáků není problém sáhnout hlouběji do peněženky. Například od firmy Miele vás může sporák vyjít až na sedmdesát tisíc korun. Ty nejdražší sporáky už ale umějí věci jako například dopředu přesně nastavit začátek a konec pečení. Takže, když přijdete z práce či nákupu, jídlo budete mít hotové.

Většina firem také nabízí u vestavných spotřebičů nastavitelnou výšku noh. Nezáleží proto, zda jsou ostatní skřínky vysoké 82 nebo 87 centimetrů, stejně tak je možné plynulé vyrovnání soklu od 10 do 18 centimetrů.

Tyto diferencované výšky jsou velmi důležité. Díky nim lze totiž dosáhnout toho, aby byla varná plocha přibližně o deset centimetrů níž, než bývá běžná pracovní plocha.

Snížená varná plocha je totiž pohodlnější i bezpečnější. Vestavná trouba patří do výšky očí. Vestavný sporák či varnou desku je možné umístit i do prostoru. Nad "sporákovým ostrůvkem" pak není problém namontovat takzvanou ostrůvkovou digestoř s uhlíkovým a tukovým filtrem. Přímý odtah do komína není nutný.

Zatímco pro místnost do 30 metrů čtverečních se sporákem a digestoří na zdi postačí výkon odsávání kolem 400 metrů krychlových, u "ostrůvkového" řešení je potřeba odsavač par s výkonem 550 metrů krychlových.

V moderní kuchyni by neměly chybět vestavné spotřebiče.