Kuchyň v malém bytě

Kuchyň v malém bytě - Pro kuchyň v malém bytě navrhli designéři linku se sádrokartonovým podhledem, který využívá možnosti nasvícení pracovního prostoru pomocí bodových žárovek. | foto: Living

Vestavné spotřebiče jsou stále populárnější

  • 21
Na trhu je nabídka domácích spotřebičů tak široká, že vybrat si mezi ledničkami, myčkami, sporáky nebo mikrovlnnými troubami je oříšek. Podle čeho se řídit? Pokud si budete pořizovat novou kuchyň nebo tu starou rekonstruovat, měli byste se nejdříve rozhodnout, jestli dáte přednost volně stojícím spotřebičům, nebo zda se skryjí za dvířky kuchyňské linky.

„Čím dál víc dávají lidé přednost vestavným spotřebičům, a to i přesto, že jsou dražší. Oblíbená je například oddělená trouba a varná deska, tradiční sporák je na ústupu,“ říká Norbert Kremer z firmy LG Electronics.

„Na popularitě získávají sklokeramické desky, trouby jsou převážně elektrické a umisťují se do výše očí. Někdy je zcela nahrazují kombinované mikro-horkovzdušné trouby,“ doplňuje Kremer.

Co všechno může do kuchyně
Za srdce kuchyně označuje varné centrum i marketingový ředitel společnosti Whirlpool Ján Živný: „Kromě varné desky a tradiční trouby nezapomínejte ani na odsavač par, mikrovlnnou troubu, myčku nádobí a ledničku s mrazničkou.“

Podle prostoru může v kuchyni stát i pračka. Výběr v obou typech spotřebičů je opravdu velký, a to co do designu i co do ceny. Záleží jen na vkusu a také financích.

„Cena závisí například na provedení; bílá lednička bude levnější než ta nerezová. Důležitá je i spotřeba vody a energie, třídy C jsou lacinější než výrobky energetické třídy A, ale mají dražší provoz. Zákazník by měl při nákupu zvažovat nejen cenu, ale i kvalitu provedení a servisní síť,“ zdůrazňuje Norbert Kremer.

Nemělo by se proto vybírat jen očima, dobré je si spočítat, jestli se vyplatí levnější, ale energeticky náročnější spotřebič, nebo větší investice na začátku. Některé spotřebiče mají dokonce funkci, díky níž dosáhnou optimálního výkonu při minimálních nákladech a maximální úspoře energie a času.

Myčky šetří práci i vodu
I v českých kuchyních už zdomácněla myčka na nádobí. Nejenže šetří čas, ale v porovnání s ručním mytím je i energeticky úspornější. Navíc je nádobí rovnou usušené a vyleštěné a díky tomu, že teplota vody v myčce se pohybuje kolem 70 stupňů Celsia, také zbavené různých bakterií. Nezanedbatelná je i hlučnost myček; tichý chod ocení hlavně ti, kteří mají kuchyň propojenou s obývacím pokojem.

Myčka by v kuchyni neměla stát vedle sporáku, zbytečně by se zahřívala, čímž by se zkracovala její životnost. Ideální je umístit ji blízko dřezu kvůli napojení vody a odpadu. Na spotřebu energie je dobré dbát také při koupi chladničky. Při výběru zvažte, jestli chcete ledničku s mrazákem, nebo zvlášť.

Sklokeramika je nejdražší
Asi nejvíc času zabere výběr varného centra, tedy sporáku s různými typy plotýnek a troubou nebo samostatné varné desky s oddělenou troubou. Nejjednodušší je, když jen vyměníme starý sporák za nový. Stále oblíbenější však je právě varná deska a trouba zvlášť.

„Varná deska může být plynová, elektrická nebo indukční,“ říká Igor Šebestík ze společnosti Electrolux. „Pro opravdu malé kuchyně jsou na trhu například nerezové desky se dvěma litinovými plotnami,“ uvádí Ján Živný.

Troubu si můžete vybrat elektrickou, horkovzdušnou, s grilem nebo bez, s mechanickým nebo elektronickým ovládáním. K těm opravdu exkluzivním bude určitě patřit výrobek, který funguje na indukční bázi, vaří rychlostí mikrovlnky, ale na rozdíl od ní navíc peče a pokrmy mají na povrchu křupavou kůrčičku.

Co s vestavnými spotřebiči
Při nákupu jakýchkoli spotřebičů by neměl být problém nahradit staré novými. „Výrobky mají standardní velikost, stejně tak kuchyňské linky mají skříňky stejných rozměrů, takže by potíže neměly nastat ani u vestavných spotřebičů,“ doplňuje Igor Šebestík.

Zatímco volně stojící modely si můžete vybrat sami v jakékoli elektroprodejně, ty vestavné najdete především v kuchyňských studiích.