Myčka nádobí

Myčka nádobí | foto: Profimedia.cz

Vestavná, nebo šuplíková myčka? Vyberte si tu nejvhodnější

  • 21
Po dobrém obědě půlhodinka odpočinku, říká se. Jenže kdo umyje nádobí, když odpočívat chtějí všichni? Přece myčka! Nabídka je tak široká, že se najdou vhodné typy do libovolně velké kuchyně, pro jakýkoliv počet lidí.

Myčka nádobí se pomalu, ale jistě stává zcela standardním vybavením našich domácností. Minimálně tedy těch mladších, které si potrpí na komfort. A proč ne, když jde dnes již o cenově dostupnou věc. Jakou a podle čeho vybrat?

V prvé řadě se budete muset rozhodnout pro velikost myčky. Výrobci standardně nabízí dvě šířky. Užší modely, někdy nazývané jako slimline, mají 45 centimetrů. Ty pojmou většinou šest až deset sad nádobí. Jsou tedy vhodné pro maximálně dvoučlenné domácnosti. Navíc je nutné smířit se s tím, že větší hrnce či pekáče se do tohoto typu vejdou jen obtížně.

Myčka nádobí

Pro čtyřčlennou rodinu je z praktického i ekonomického hlediska nezbytná myčka s vyšší kapacitou, která naráz umyje dvanáct až čtrnáct sad nádobí. Tyto myčky jsou široké 60 centimetrů.

Že jsou obě příliš velké do vaší miniaturní kuchyně? Nezoufejte. Řešení se dnes nabízí i pro vás. Jsou jím šuplíkové myčky. Jedna zásuvka pojme šest sad nádobí. Pořídit si lze jen jeden, nebo také dva nad sebe. Nevýhodou je vyšší cena. Do malých prostor se hodí také stolní myčka, která ale naráz umyje jen čtyři sady nádobí.

A co si vlastně představit pod pojmem sada nádobí? Jedna sada představuje hluboký, mělký a dezertní talíř, šálek, podšálek a příbor - nikoliv hrnce. A podle počtu těchto souprav se udává kapacita myčky.

Myčka nádobí

Vestavěná, nebo volně stojící
Dále si musíte ujasnit, jestli chcete myčku vestavěnou, nebo volně stojící. Ty druhé mají vrchní pracovní desku, uzavřené boční stěny, krytá dvířka a pevný podstavec s čelním krytem.

U vestavných myček tyto části chybí. Nejsou totiž potřeba, protože horní kryt nahradí pracovní deska linky, místo bočnic je korpus jako u ostatních skříněk, stejně tak jako dvířka. Podstavec myčky je zakryt soklem linky.
Plánujete-li novou kuchyň, máte možnost volby neomezenou. Integrovat tento přístroj do stávající kuchyně ale tak snadné být nemusí. Pokud je ještě možné dokoupit stejná dvířka, můžete si pořídit i vestavnou variantu. Jinak budete muset zvolit tu volně stojící.

A existuje ještě jedno řešení. Taková "zlatá střední cesta". A tou je podstavění. Volně stojící myčku prostě jen zasunete pod pracovní desku. Pozor ale, musí jít o model, u něhož je možné odmontovat horní desku, aby se do připraveného prostoru vešla.

Myčka nádobí

Funkce a vnitřní vybavení
Nezapomeňte se také podrobně informovat o všech funkcích a vnitřním vybavení, případně doplňcích myčky. Variant je totiž nepřeberné množství.

Výbornou a zároveň zdraví prospěšnou je antibakteriální funkce. Vybaveny jsou jí ale jen vyšší řady modelů. Tato funkce garantuje prakticky stoprocentní odstranění bakterií z nádobí. Její použití je vhodné, pokud nádobí zůstalo delší dobu neumyté, a také máte-li doma malé děti.

Podle potřeby vyberte rovněž vnitřní řešení myčky. Ideální jsou koše, jež nemají žádné předem vestavěné mřížky. To zajistí výbornou flexibilitu. Některé modely navíc umožňují měnit i výšku horního koše. Z praktického hlediska je důležité i to, jak moc je možné koše vysunout. Platí zde čím více, tím lépe a pohodlněji se vám nádobí do myčky bude skládat.

Myčka nádobí

Šetří čas, vodu i energii
Pozornost bychom měli věnovat také spotřebě vody a energie. I když - přiznejme si - že hlavním důvodem, proč si myčku do našich domácností pořizujeme, je ušetření času.

Ty nejlepší myčky patří do energetické třídy A. Pokud patří do kategorie A také, pokud jde o účinnost mytí a sušení, jedná se o skutečně šetrný spotřebič.

Energii lze ušetřit také výběrem přístroje, který má přípojku na teplou vodu. Většina myček se ale připojuje ke studené vodě a ohřev probíhá až při samotném mytí.

Poměrně rozdílné jsou různé modely i co do spotřeby vody. Standardní spotřeba je mezi dvanácti až osmnácti litry na jeden cyklus mytí.

Myčka nádobí

Dokonalejší přístroje umožňují využití funkce poloviční náplň - to když myčku naplníte jen zčásti. A pak jsou zde myčky vybavené inteligentní technologií 6. smysl. Ty dokáží ušetřit až třetinu energie, vody i času. Měří totiž automaticky stupeň znečištění vody a přizpůsobují tomu parametry celého cyklu mytí.

Zvažte i místo, kam myčku v kuchyni umístíte. Kvůli přívodu vody a odpadu je ideální místo vedle dřezu. Samozřejmě se ale hadice dají prodloužit, a tudíž lze postavit myčku jinam. Elektrická zásuvka by měla mít samostatný okruh.

,