Šatna v ložnici

Šatna v ložnici - Šatna, která je součástí ložnice. | foto: WOODFACE

Vestavěné skříně se vejdou všude

  • 7
Kde jsou časy babiččiných malovaných almar a truhel... A vzpomene si ještě někdo na kdysi populární peřiňáky? Těžko, trh s úložnými prostory totiž ovládly vestavěné skříně. Vestavěnými skříněmi je možné zaplnit v podstatě každé „hluché“ místo v bytě či rodinném domku.

Třeba jinak těžko využitelný prostor pod zkosenou střechou v podkroví nebo pod schody do patra. Proto se také nevyrábějí sériově, ale vždy na míru, podle tvaru a velikosti volného místa.

Téměř pravidlem jsou vestavěné skříně v chodbách, předsíních či zádveřích. Tam nejsou žádnou novinkou - snad v každém paneláku a bytovce se nějaké našly. Pravda, většinou z překližky a velice nepěkného designu.

Se širokou škálou materiálů a jejich kombinací, v nichž je výrobci nabízejí dnes, se vůbec nedají srovnávat. Kromě vchodových místností se vestavěné skříně v bytech často používají i v ložnicích, v dětských pokojích a někdy i v obývácích. Ve větších bytech a domech pak také v domácích šatnách.

„Běžný metr vestavěné skříně se dá pořídit od šesti tisíc korun, ale cena záleží na materiálech, systémech otevírání a vybavení doplňky,“ říká Pavla Lipová ze společnosti Woodface.

Materiály se kombinují
Vestavěné skříně se vyrábějí většinou ze dřeva, dýhy či lamina. Posuvné dveře pak mohou mít navíc dřevěný či kovový rám a výplně z mléčného, čirého nebo zrcadlového skla.

„K nejoblíbenějším provedením patří nerezový rámeček a výplň z olše nebo světlého buku,“ říká Tomáš Vykoukal z brněnské firmy Welle. „Výhodou světlých odstínů je, že prosvětlí a projasní i malý prostor.“

Alespoň jedno dveřní křídlo se zrcadlem místnost opticky zvětší. „Troufám si tvrdit, že zrcadlo dáváme až do 98 procent vestavěných skříní,“ dodává Vykoukal. Skříně se zrcadly však nejsou vhodné do dětského pokoje, kde by je mohly děti snadno rozbít a pořezat se, totéž platí o sklu.

„Stará čínská nauka o harmonii prostoru, zvaná feng-šuej, zase nedoporučuje zrcadla do ložnice, neboť prý způsobují neklidný spánek a zabraňují zbavování se starých pocitů,“ vysvětluje bytová stylistka Ingrid Kročová. „Proto by se měla na noc zakrýt.“

Naopak tmavší odstíny skříní v menších prostorech je možné oživit například bodovými světly. „Povrchová úprava, především dveře, by měla ladit s okolním interiérem,“ doplňuje Ingrid Kročová.

Podle Aleše Cafourka ze společnosti Indeco CZ mívají skříně na míru nejčastěji posuvné dveře, protože jsou praktické. „Posuvný systém totiž zabere na hloubku jen asi deset centimetrů,“ říká. Je však možné zvolit i dveře skládací či klasické otvírací.

Kolik věcí, tolik přihrádek
Oděvům, botám a dalším věcem se ve vestavěných šatních skříních náramně daří, protože jsou uloženy v mnohdy důmyslně vymyšlených přihrádkách.

„Na kvalitním vnitřním vybavení skříní se rozhodně nevyplatí šetřit, protože to je nejvíce namáhané,“ tvrdí architekt Patrik Tichý. „To bych raději zvolil levnější materiál skříně, třeba lamino místo dýhy.“

Pak se ale může stát, že vnitřním vybavením cena skříně hodně vyroste. Podle svých potřeb si zákazník může vybrat vnitřní řešení, například zkompletované vertikální kovové stojany s drátěnými koši a zásuvkami, kovové výsuvné či skládací šatní tyče na ramínka, dřevěné police a zásuvky s pořadači, plastové boxy, speciální kovové či dřevěné věšáky na kalhoty či kravaty, stojany a držáky na boty, nástěnné látkové kapsy, závěsné látkové přihrádky, ochranné obaly a vaky na šaty.

Prvky je možné objednat při dodávce skříně, nebo si je pořídit v obchodech s nábytkem a doplňky, kde se ceny těchto jednoduchých pomocníků pohybují kolem několika stovek korun.

„Firmy obvykle vybavují skříně kompletně. Ale stává se, že si někdo nechá postavit korpus skříně od známeho a poté zjistí, že dovybavit jej třeba posuvnými dveřmi nebo výsuvy není kvůli konstrukci možné,“ vysvětluje Štěpán Vondrášek z firmy JN interiér.