Moderní ventilátory mají kovovou mřížku, která zabrání dotyku s rotujícími listy

Moderní ventilátory mají kovovou mřížku, která zabrání dotyku s rotujícími listy | foto: Profimedia.cz

Ventilátory jsou šetrnější než domácí klimatizace

  • 6
Klimatizaci nechcete, ale horko vám vadí tak moc, že ho chcete zkrotit alespoň trochu? Nezbývá než koupit alespoň ventilátor. Hobbymarkety a obchody s elektro zbožím nabízejí několik modelů - stolní, stojanové, sloupové, stropní či podlahové.

                  O KLIMATIZACI ČTĚTE ZDE

Stojanové větráky jsou univerzální
Asi nejvíc se prodávají stojanové ventilátory, které se hodí pro větší místnosti. "Mívají několik rychlostí a možnost otáčení do stran, která znásobuje účinky větrání," popisuje Vladimír Florek ze společnosti FKV electronic, zastupující značku Orava.

Komfortnější modely jsou vybaveny automatickým oboustranným otáčením, které by mělo zajistit stejnou teplotu vzduchu v celé místnosti. Do chodu se uvede pouhým vysunutím tlačítka, umístěného na zadní straně ventilátoru. Díky automatickému otáčivému pohybu se pak vzduch šíří rovnoměrně.

"Všechny moderní ventilátory jsou opatřeny kovovou mřížkou, která zabrání případnému dotyku s rotujícími listy," vysvětluje Zuzana Vichrová z firmy Manutan. Mřížka musí být dostatečně tuhá a nikde nesmí být otevřená. "Při nákupu doporučuji vybrat si mřížku s co nejmenším okem, aby se tam nevešly ani dětské prsty," upozorňuje Vladimír Florek.

V žádném případě byste neměli pouštět větrák bez namontované ochranné mřížky. Ta se většinou skládá ze dvou navzájem spojených dílů, z nichž se jedna část připojuje k tělu větráku. Některé mřížky se spojují jen otočnou západkou, jištěnou samopřezným šroubkem.

"Velmi často se stává, že lidé si tyto šroubky nenainstalují a při povolení západky pak může dojít k sesmeknutí mřížky a jejímu pádu do vrtule," varuje Vladimír Florek. Doporučuje proto prostudovat si ze všeho nejdříve návod a skutečně se jím řídit, jinak se můžete zranit nebo si zničit zánovní ventilátor. Ceny stojanových větráků začínají zhruba na 300 až 500 korunách. Za skutečně kvalitní výrobek s odpovídajícím výkonem zaplatíte až čtyři tisíce korun.

Podlahové větráky by měly mířit do stěn
Pokud si potrpíte na elegantní design i u takových praktických věcí, jako je ventilátor, pořiďte si větrák sloupový, někdy nazývaný také věžový. Stejně jako stojanový se otáčí do stran, má nastavitelnou rychlost proudění vzduchu, navíc nepotřebuje skoro žádné místo. Některé modely jsou vybaveny dálkovým ovládáním či osmihodinovým časovačem.

Ceny se pohybují od 500 do přibližně čtyř tisíc korun. Další možností jsou stolní ventilátory. "Jsou dostatečně silné k rozproudění vzduchu v jedné místnosti," říká Zuzana Vichrová. Ty nejlevnější pořídíte pod 300 korun, kvalitní přijde i na dva tisíce korun. Podlahové větráky mají nejméně dvakrát větší výkon než ostatní domácí ventilátory.

Hodí se proto především pro větší domy. Je potřeba je namířit přímo proti stěně či stropu. Tím docílíte příjemného, stejnoměrného proudění vzduchu v celé místnosti, které je určitě lepší než nepříjemný průvan jen z jednoho úhlu. Tyto ventilátory jsou dražší, cena se pohybuje mezi dvěma až čtyřmi tisíci korunami.

Alergikům zakázáno
Nevýhodou všech ventilátorů je, že víří prach, a tedy i alergeny. "Především pro alergiky jsou tedy nevhodné," říká alergolog Radek Klubal. Jinak však větrák zlepší proudění vzduchu a umožní ochlazovaní těla. "Zdravým lidem tedy postačí a nebude je příliš 'rozmazlovat'. Na rozdíl od klimatizace se při použití větráku zachovají naše přirozené adaptační mechanismy," vysvětluje alergolog.

Jinými slovy, větráky by měly být méně rizikové, například pokud jde o letní angíny a virózy, které jinak hrozí při přecházení mezi venkovním vedrem a podchlazenými místnostmi. To samozřejmě platí při správném používání ventilátorů. Nikdy by neměly stát v bezprostřední blízkosti lidí, rozhodně by neměly mířit na hlavu, pak totiž hrozí zánět spojivek, středního ucha a podobně.

Při foukání zblízka by mohly způsobit nachlazení a různé záněty, při dlouhodobém působení dokonce i revma. Někteří výrobci nabízejí i zařízení tvořící ionizovaný vzduch, lékaři jsou však vůči nim dost skeptičtí. "Ionizace může škodit, protože při ní vzniká ozón a ten je ve vyšší dávkách škodlivý," vysvětluje alergolog Radek Klubal. Důsledkem mohou být záněty spojivek, dutin, nebo dokonce astma.

,