Velikonoce: bytu vládnou veselé barvy

  • 3
Pro jednoho příchod jara, pro druhého křesťanské svátky, pro třetího třeba obojí. Blíží se Velikonoce a české domácnosti začínají hrát netradičními veselými barvami - žlutou, oranžovou a zelenou. Jaro si letos dalo opravdu načas, a tak je dobře, že i velikonoční svátky připadají až na polovinu dubna.

Alespoň má příroda čas přichystat ještě nějaké ty květy a zeleň. Ty by totiž v žádném velikonočně vyzdobeném bytě neměly chybět, protože jsou to symboly nového života.

Živými květinami vyženete smutek
Dekorace z živých rostlin mohou ozvláštnit zápraží domu, schodiště, vchodové dveře, ale i interiér, nebo dokonce slavnostně prostřený stůl. Do květináče či truhlíku můžete vysadit jarní květiny - petrklíč, narcis, tulipán, osení, řeřichu, břečťan. Protože jsou to rostliny s kořenovým balem, vydrží dlouho krásné.

Hezky vypadají živé květiny na stole. „Do misek a košíků se zelenou aranžovací hmotou můžete různě vypichovat řezané jarní květy a zeleň,“ radí odbornice na vazbu květin a květinovou výzdobu Kateřina Laurinová ze SOU Liběchov.

Pokud však chcete jít s dobou, nechte se inspirovat holandskými floristy, podle nichž jsou letos v módě hlavně živé květy ve zdobných vázách s květinovou tapetou v pozadí. „Je to návrat do sedmnáctého století ke květinovým zátiším starých holandských mistrů,“ vysvětluje Laurinová.

Jakkoli udělanou dekoraci ze živých květin můžete dozdobit dalšími velikonočními prvky - zapichovacími nebo závěsnými kraslicemi, barevnými stužkami, figurkami z přírodních nebo umělých materiálů, umělými či sušenými a barvenými květinami.

„Hodně oblíbené jsou takové ozdobné barevné kolíčky, které se na větvičky dobře připevňují,“ doplňuje Eva Šplíchalová z pražské prodejny dekorací Levandule. Jenom je dobré pamatovat na to, že všeho moc škodí.

Útěk zpátky k přírodě
Na trhu jsou k dostání velikonoční dekorace snad všech tvarů, barev a z mnoha různých materiálů, od plastu přes papír, filc, dřevo, keramiku, sklo, plech až po čokoládu. Už od února jsou obchody plné věnečků, košíčků, řehtaček, zajíčků, kuřátek a vajíček všech různých velikostí v cenových relacích od několika korun až po stovky.

Přesto stále více lidí dává přednost jednoduchosti a strohosti přírodního stylu, v němž umělé dekorace ustupují těm ze dřeva, slámy, proutí, juty nebo kukuřičného šustí.

Místo barevného ubrusu ze syntetiky se pak rozprostře na stůl ubrus či jen šerpa z bavlny nebo lnu. Barevné vzory na něm se nahradí bílou barvou, s níž se dá kombinovat všechno, nebo nějakým přírodním odstínem zelené či béžové.

„Je možné zvolit i ubrus a prostírání v tradičním vzoru kanafasu,“ doporučuje Ivana Janouchová ze společnosti Manufaktura, která vyrábí a prodává výrobky tradičních českých řemesel. „Vypadá na stole dobře s keramikou a porcelánem, dřevěnými prvky a živými rostlinami.“

Pastelové tóny jsou módní
Velikonoční dekorace se, stejně jako kterékoli jiné, volí vždy podle stylu interiéru. Na rozdíl třeba od těch vánočních jsou povoleny větší barevné kontrasty zejména pastelových odstínů různých barev.

„Klasikou jsou žlutá, oranžová a hráškové zelená, k nimž letos přibyla ostrá růžová,“ popisuje Ivana Slavíková z plzeňského Linie Design Studia, které se zabývá návrhy interiérů. „Dále převládá temně vínová přes růžovou v kombinaci se žlutou,“ doplňuje Kateřina Laurinová.

Podle Evy Šplíchalové není výjimkou ani fialová, která se hodí do dětských pokojů, celkově laděných do tohoto odstínu.

Pokud je byt zařízený jednoduše, není problém jej vyzdobit různými kombinacemi těchto barev. Pokud však nějaká výrazná barva v interiéru převažuje, doplňujte další s rozvahou. Vždyť Velikonoce a jaro přeci neznamenají nevkus a kýč.

Když kraslice, tak jednoduché
Diktát jednoduchosti a také nedostatek času, vždyť Velikonoce jsou tak krátké, způsobily, že i klasické zdobné kraslice, které zůstávají symbolem Velikonoc, už nejsou tak oblíbené jako dřív. „Mnohem větší zájem je o ta jednoduchá bílá vajíčka,“ potvrzuje Eva Šplíchalová. Hodně žádaná jsou také úplně průhledná.

Přesto jsou k dostání velikonoční kraslice zdobené starými technikami našich babiček a jistě se najde mnoho lidí, kteří si i dnes najdou čas zdobit voskem, slámou, krajkou či alespoň potravinářskou barvou a nějakými těmi obtisky s obrázky.
Plná vejce pak většinou zdobí mísy a ošatky.

Vyfouknutá, nebo umělá a malovaná papírová se dají připevnit na špejli a zapíchnout do květináče a truhlíku ke květinám. Nebo se pověsí na stužky a pak na řezané větvičky vrby či břízy ve váze.

V obchodech se prodávají i různé zdobné závěsy a věnečky, které stojí od 50 do 250 korun. Levněji vyjdou, když si je uděláte sami z proutí či rovnou z vajíček a dozdobíte. Nejlépe vypadají položené na stole nebo visící na vchodových dveřích.

Tento velikonoční stůl, jehož autorem je florista Jan Komzák, se hodí spíše do moderního interiéru. Převládají na něm dekorace ze živých květin dozdobené pštrosími a křepelčími vejci.Velikonoční výzdoba v bytěVelikonoční výzdoba v bytě