Věčný a vděčný: umělý kámen

Kuchyně a koupelna mají jedno společné – vodu. Je zde nezbytná, funguje jako zdroj potěšení, ale také nepořádku, protože ne vždy končí tam, kde by měla. A ne každý materiál jí dokáže odolat. Jeden se však vodě i vlhkosti může jen škodolibě usmívat – umělý kámen.

Na trhu máte z čeho vybírat – v abecedním pořádku může seznam vypadat třeba takto: Corian, HI-MACs, Kerrock, Staron, Varicor...

Přítel na věčnost
Materiály označované jako umělý kámen mají mnoho společného: odolávají chemikáliím, jde o nenasákavé materiály, tudíž na ně můžete vylít borůvkový kompot a nic se neděje, vydrží výrazné mechanické namáhání i teploty nad 200 °C (jen pod pánve s rozpáleným omastkem se doporučuje kovová podložka, hrnec s vařící vodou však zvládnou hravě), když vaší nevychované návštěvě upadne hořící cigareta na barový pult, také nemusíte dostat infarkt.

I kdyby na desce vznikla „začouzená“ skvrna, stačí vše jen přebrousit. Pokud to nebudete provozovat každý den, vydrží vám deska z umělého kamene i občasnou absenci prkénka při krájení chleba nebo bagety.

Umělý kámen ale umožňuje především takzvané bezespárové provedení - ať si vymyslíte sebesložitější tvar, různé výšky pracovních ploch v kuchyni nebo jejich oblé provedení, vše lze vyrobit z jediného kusu (tedy třeba z deseti, ale vzhledově z jediného) a beze spár.

Bývá proto také neocenitelný v malých nebo atypických prostorách, kde potřebujete tvar přizpůsobit danému prostoru včetně nepravidelných stěn. Je téměř nezničitelný, a proto vhodný pro zákazníky, kteří chtějí „jednou provždy“ zařídit svůj byt. Ovšem pozor! Další přednost umělého kamene představuje možnost jeho bezproblémového „přemístění“ do jiného bytu.

Po případném rozřezání – pokud bude vůbec nutné - jej můžete opět použít. Šikovný řemeslník vše opět slepí, přebrousí – a nikoho nenapadne, že předtím vypadala deska třeba úplně jinak! Jako když vezmete plastelínu a z velkého slona uděláte dva malé hrošíky. Tuto možnost vám MDF desky nebo přírodní kámen nikdy nenabídnou.

Umělý kámen se však liší cenami a hlavně schopnostmi zpracovatelů, kteří s ním pracují. Tak jako ze skvělé látky dokáže vytvořit dobrý krejčí úžasný oblek, tak jej nešika dokáže zničit nebo ušít něco, co vám nebude vyhovovat. A totéž platí o umělém kameni. Vybírat je proto třeba bedlivě nejen materiál, ale i zpracovatele, kuchyňské či koupelnové studio.

Byt se čtyřmi umyvadly

Interiér navržený pro klienty, kteří při svém pracovní vytížení nechtějí ztrácet příliš času s úklidem, využívá v hojné míře umělý kámen. V tomto případě byl zvolen HI-MACS.

FOTO BYTU

„Protože po čtrnáctiletých zkušenostech vím, jak se umělý kámen snadno udržuje, použil jsem jej nejen na umyvadla, ale částečně i na odkládací poličky a na obložení vany, abych co nejvíce omezil použití silikonu, který s léty ztrácí na kvalitě. Uživatel tak má jistotu, že třeba za dvacet let bude koupelna vypadat stejně dobře jako dnes,“ vysvětluje architekt Tomáš Valent.

Rekonstrukce bytu byla totiž řešena s vědomím, že jde tak trochu o definitivní podobu, která by měla manželům vyhovovat i po skončení aktivní práce.

Na co si dát pozor
Čím má firma více zkušeností s umělým kamenem, tím máte větší šanci, že i vaše zakázka bude v pořádku.

Vzhledem k tomu, že se ceny podle typu materiálu a jeho tloušťky pohybují včetně zpracování kolem pěti a půl až dvanácti tisíc za metr desky široké 60 centimetrů (běžná hloubka pracovní kuchyňské desky), výběr by měl být velmi pečlivý. Nejlépe jsou na tom samozřejmě firmy s dlouholetou zkušeností a spoustou zakázek.

„Všechno je o technologii a o penězích. Třeba výrobci HI-MACSu a Corianu (korejská LG a americký Du Pont, pozn.redakce) si sami vyrábějí výchozí surovinu, akrylát, proto mohou lépe ručit za kvalitu, asijský výrobce přešel jako jediný i na tepelně řízenou upravenou reakci, proto nabízí nejtvrdší materiál, samozřejmě mají ISO, což neplatí u všech výrobců. Tyto dva materiály obsahují také nejvíce přírodních složek,“ vypočítává architekt Tomáš Valent z firmy Polytrade, který s umělým kamenem pracuje řadu let.

Obliba HI-MACSu, jenž se v poslední době výrazně prosazuje v celé Evropě, je jasná: cena nižší o 25 až 30 procent.

Pro ženy však bývají důležité i ,praktické´ zkušenosti: „Z HI-MACSu i z dalších obdobných materiálů vám může designér navrhnout opravdu cokoliv, je to úžasný materiál. Jenže když podlehnete módě a necháte si například udělat dřez, který vypadá jako zapuštěný kvádr s ostrými vnitřními hranami, budete je čistit nejspíš nehtem, protože se vám tu mohou usazovat nečistoty. Oblé hrany jsou mnohem praktičtější,“ radí Drahomíra Rumpelová z firmy Koryna nábytek, kde se zpracovává umělý kámen již spoustu let a každý týden přibývají desítky dalších realizací (Koryna je dnes exkluzivním zpracovatelem HI-MACSu).

Ženy také oceňují teplý pocit při dotyku s umělým kamenem, některým totiž vadí chlad přírodního kamene.

A jaká je vedle bezespárového provedení další výhoda umělého kamene? „Třeba to, že se zbavíte nutnosti začišťovacích přechodových lišt na pracovní kuchyňské desce,“ vysvětluje Tomáš Valent.

Tím, že lze 12 milimetrů silnou desku spojit s šestimilimetrovou obkladovou (a to znamená velký rozdíl v ceně!) oblým bezespárovým spojem, dosáhnete esteticky nepřekonatelného efektu, o snadném úklidu nemluvě. Desku stačí přitom zvednout jen o pár centimetrů. Toto řešení bývá velmi příjemné v koupelnách.

Pokud byste chtěli ušetřit a použít tenké desky (6 mm) na pracovních kuchyňských deskách, není to nejlepší nápad: „Umělý kámen je velmi odolný, ale razantní naklepávání řízků by nemusel vydržet a mohl by prasknout!“ varuje architekt Valent. Tenké desky je podle něj možné na pracovních plochách použít jen v koupelně, kde nehrozí tak velké namáhání.

To se týká i HI-MACSu, i když u něj je chemická reakce tepelně ovlivňována. Tím bylo podle Tomáše Valenta dosaženo lepších vlastností v některých směrech: například nabízí o něco větší pevnost, homogenitu, rovnoměrnější strukturu a rozložení zrnitosti v celém průřezu i lepší vedení světla.


Další informace o umělém kameni najdete v Living 10/2004
Více článků o bydlení: LIVING

U masážní vany se sprchovou zástěnou použil architekt nápad se "zvýšeným límcem", aby voda stékala zpět do vany a nebylo nutné použít klasické začištění pomocí silikonu.

Odkapávací plocha u dřezu (opět oblé vnitřní hrany) má svažující se tvar s drážkami, aby na něm nezůstávala stát voda. Úklid je tak zcela minimální, což byl požadavek majitelky. Kvůli němu také odmítla prosklené horní skříňky či otevřené police.

Kuchyně sestavená do tvaru písmene L (kuchyně Fagus v provedení masiv, Koryna nábytek) má pracovní desku včetně dvoudřezu, zadní obkladové desky a odkladní police opět HI-MACSu.

V malé koupelně pro hosty se opakuje hranatý typ umyvadla, opět v barvě Cream. Polička je jen malá, počítá s odložením pouze základních kosmetických potřeb, další odkládací plochu nabízí prostor vedle umyvadla.

Ve velké koupelně byl použit materiál HI-MACS (barva Cream) na dvojumyvadlo i na horní římsu nad ním. Umyvadla mají módní hranaté tvary, ovšem s oblými vnitřními hranami kvůli tomu, aby se zde neusazovaly zbytečně nečistoty. Robustní "čelo" vyvolává dojem elegantního luxusu, a to díky velkému zrcadlu a vhodnému osvětlení. Závěsné skříňky pod deskou mají dvířka dokončena kvalitní, voděodolnou dýhou. Pro pohodlí uživatelů zde byly použity pouze výsuvné skříňky, nikoliv otvírací, nutící k ohýbání.