104 metrů luxusu. Stavba unikátního třicetipatrového mrakodrapu je nyní zhruba...

104 metrů luxusu. Stavba unikátního třicetipatrového mrakodrapu je nyní zhruba v polovině výšky. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Véčko je dům rekordů. S výhledem na Krušné hory nemá v Česku obdoby

  • 75
Pražský V Tower s byty za mnoho desítek milionů a výhledem na Krušné hory nemá v Česku konkurenci. Luxusní, 104 metry vysoký mrakodrap právě roste na pražské pankrácké pláni. Reportéři MF DNES si jako první novináři mohli staveniště prohlédnout.

Jako patnáct airbusů A380, největších letadel světa, váží ocelová výztuž utopená ve zdejším betonu. Pokud by se rámy všech oken rozložily a poskládaly za sebe, mohly by lemovat silnici z Prahy do Hradce Králové. A kdybychom stejným způsobem napojili chladicí trubičky klimatizace, dosáhly by dokonce až do Istanbulu.

Mrakodrap ve tvaru písmene V bude mít třicet pater a stane se třetí nejvyšší budovou v Česku. Stavba, které předcházely protesty a spory okolo ní řešily soudy, má být dokončena v říjnu příštího roku.

Nyní dělníci pracují na šestnáctém patře. Beton jim do té výšky musí kromě běžných jeřábů tahat speciální pumpa připomínající manipulační rameno raketoplánu. Díky ní dělníci dokážou postavit jedno kompletní podlaží za deset dní.

Výhled z Prahy na Krkonoše

Do osmého patra nás vyváží stavební výtah kotvený k budově zvenčí. Stejná zdviž od pardubické firmy Pega obsluhovala i staveniště nejvyšší budovy světa - 828 metrů vysokého mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji. Těsně pod vrchol pak musíme vystoupat po schodišti a úplně nahoru po hliníkovém žebříku.

Jsme na staveništi chvíli poté, co Prahu zasáhla vydatná bouřka. Hluboko pod námi se prohání silný vítr, ale tady, asi v padesátimetrové výšce, je klid.
Může za to další unikátní technologie.

Mobilní ochranný štít, který znají například ze staveb na newyorském Manhattanu, v Česku dosud použit nebyl. Robustní štít obepíná nejvyšší patra a pomocí hydraulických pístů „šplhá“ stále výš, jak postupuje stavba.

Již teď jsme vysoko nad okolní zástavbou, takže se před námi otevírá celá Praha. Výhled zakrývají jen tři blízké pankrácké výškové domy. Dva z nich mají přes sto metrů. Bohužel je zrovna pod mrakem.

„Ovšem když je dobrá viditelnost, za Pražským hradem jsou krásně vidět sopky celého Českého středohoří, ale také ještě vzdálenější Krkonoše nebo Krušné hory,“ říká manažer Jakub Jirka z firmy PSJ Invest, která V Tower staví.

Ostatně až bude dům hotov, bude jeho střešní terasa ještě o pár metrů blíže obloze, než je špička hlavní věže svatovítské katedrály.

Nejdražší byty v zemi

V nejvyšších patrech budou ty nejluxusnější a také nejdražší apartmány, které se kdy v Česku postavily. Budou mít až čtyři sta metrů čtverečních a vlastní střešní bazén. Realitní experti jejich cenu odhadují minimálně na sto milionů korun.

V domě zhruba za tři miliardy korun bude celkem 130 bytů, od padesátimetrových po penthousy ve vrcholcích věží. „Lidé, kteří si byt koupí, mohou využít obdobu pětihvězdičkových hotelových služeb, ať už jde o čistírnu, úklid, péči o domácí zvířata a catering, nebo o vnitřní bazén, wellness, saunu a fitness v nejnižších patrech,“ popisuje do hluku staveniště Jirka.

V domě zhruba za tři miliardy korun bude celkem 130 bytů, od padesátimetrových po penthousy ve vrcholcích věží.

Ceny bytů na počátku prodeje začínaly na sto tisících korun za metr čtvereční. S dalšími patry se budou zvedat. Každý byt je obehnán balkonem. A pokud si opět pohrajeme s čísly, tak jejich celková plocha bude odpovídat fotbalovému hřišti a celková délka 4,5 kilometru.

„V domě jsme použili věci, které minimálně v Česku nemají obdoby. Třeba nemáme klasickou klimatizaci, ale byty jsou chlazeny stropem. Podhled protká síť drobných trubiček přivádějící studenou vodu,“ popisuje náš průvodce. Ano, to jsou ty trubičky o celkové délce 1,8 milionu metrů zmíněné v úvodu.

Problém: nakloněné sloupy

Unikátní je i konstrukční systém, přesněji jeho tvar. Nejenže se věže díky tvaru písmene V odklánějí od sebe, ale ony se i zaklánějí do stran. Véčko tak ubíhá několika směry. Třicáté patro tak bude předsazené od prvního až o patnáct metrů. Tento specifický tvar umožní ještě širší výhled z bytů, protože si věže nebudou vzájemně stínit.

„Je to velice složité na provádění. Všechny současné české mrakodrapy jsou rovné, ale my se vyklápíme. Proto naprostá většina železobetonových sloupů nemíří svisle nahoru, ale ubíhá do dvou stran. Když se na každém podlaží seknete o pouhý centimetr, nahoře už je to třicet centimetrů,“ ukazuje Jirka v nejvyšším rozestavěném patře na sloup, který zvláštně trčí k obloze.
Ostatně problémy s nimi měli i špičkoví modeláři, kteří vyráběli zmenšeninu mrakodrapu.

Scházíme dolů. Co patro, to 20 schodů. Mimochodem, až bude dům stát, zabere trénovanému sportovci výšlap na vrchol asi devět minut. Supervýtah to zvládne pod 25 vteřin.