Ve slámě se bydlí levně

Snaha o ekologické a levné bydlení - to je především hledání nejvýhodnějšího materiálu pro stavbu.
to je především hledání nejvýhodnějšího materiálu pro stavbu. Jednou z variant je i obyčejná sláma, tedy přesněji řečeno balíky slámy. Balík lisované slámy z pole o šířce 50 centimetrů má totiž podobné tepelně izolační vlastnosti jako 30 centimetrů polystyrenu. A hlavně dům ze slámy patří k tomu nejlevnějšímu, co lze postavit.

Ceny za nejlevnější byty se pohybují kolem 15 tisíc korun za metr čtvereční, což zejména u mladých manželství může být ještě stále nedostupná částka. Stavby z balíků slámy u nás narážejí na legislativní potíže kvůli chybějícím atestům. V některých domech tak lidé bydlí tak říkajíc načerno. Velkou šanci však představují vláknité desky. Ty totiž atesty dostaly.

Začalo to v Anglii

V 50. letech minulého století přišla do Velké Británie technologie výroby vláknitých desek, jejichž základem jsou stébla slámy zbavená příměsí. Jde o 60 milimetrů silné panelové desky, které se lisují na výrobní lince za tepla a pod vysokým tlakem. Panelové desky jsou polepené třívrstvou lepenkou. Touto technologií vzniká kompaktní materiál s výbornými užitnými vlastnostmi. To znamená, že izoluje solidně zvukově a také dobře tepelně.

Panely s atesty

Loni se začaly tyto desky vyrábět i u nás. "Výrobní linku jsme začali stavět před třemi lety, Angličané nevěřili, že to Češi dokážou," uvádí Jan Bareš ze společnosti Ekodesky Stramit, která jako jediná u nás tyto desky vyrábí. "Projevily je o ně zájem i firmy z Německa." Třebaže vláknité desky patří do kategorie "ostatních" stavebních materiálů, nechala je firma otestovat a státními zkušebnami na ně byly vydány příslušné certifikáty. Zatím nacházely využití zejména při stavbách příček, ale v areálu výrobní firmy dnes již stojí funkční přízemní, nepodsklepený domek s obytným podkrovím.

Dům za osm set tisíc

Obvodové stěny domu z panelů ze slámy tvoří desky, které mají tepelně izolační vlastnosti lepší než metrová cihelná zeď. Panely lze použít i pro částečné rekonstrukce domů, přístavby, nástavby a úpravy podkroví. Cena domu by se měla pohybovat kolem osmi set tisíc korun, což je o třetinu méně než cena srovnatelných domků stavěných tradičními technologiemi. Je však připraven projekt přízemního domku 4+1, o němž lze bližší technické informace získat na internetové stránce www.ekopanely.cz. Cena takto disponovaného domu by měla být ještě nižší. Byla měřena energetická spotřeba demonstračního domku. Bylo zjištěno, že se pohybuje na úrovni pěti kilowat.

Laik žasne, odborník se diví

"Panely jsme testovali z hlediska stavebně mechanických vlastností," říká Miroslav Novotný z Ústavu stavebního zkušebnictví v Pardubicích. "Tepelně izolační i zvukové vlastnosti jsou lepší než u sádrokartonových desek, protože ty se musí ještě zateplovat." Panely jsou navíc samonosné a dají se formátovat. Hrubou stavbu postaví na připravenou základovou desku šest pracovníků během dvou týdnů. Zájem o tuto výstavbu projevily i některé stavební spořitelny. "Na tento dům můžete použít prostředky ze stavebního spoření včetně státní podpory a úroků, společně se šestiprocentním úvěrem. K dispozici jsou i překlenovací úvěry v úrokové sazbě od 6,75-9,5 procenta při naspoření 30, 45 nebo 50 procent z částky, kterou potřebujete na realizaci stavby. Při určité optimální kombinaci by se měsíční splátky úvěru na tento dům mohly pohybovat od 3300 do 3800 korun," tvrdí Milan Beneš, obchodní vedoucí Českomoravské stavební spořitelny z Holic v Čechách. "V současné době se staví rodinný domek ve Chvaleticích u Pardubic, kde jsou použity ekopanely v kombinaci s dřevěnou nosnou konstrukcí. Kolaudace by měla proběhnout v září," uzavírá Jan Bareš.

Další informace můžete najít na naší internetové adrese www.dumabyt.idnes.cz.

Desky ze slámy

Sláma - stoh - sirky - nic z toho tady neplatí. Požární odolnost je zde certifikována na půl hodiny: vláknina nemůže hořet, stejně jako nehoří třeba kniha, k hoření je totiž třeba vzduch. Na venkovní povrchovou úpravu se používají tenkovrstvé akrylátové stěrkové omítky. Je užívána i v průmyslových objektech: jsou z ní zhotovovány například podhledy, půdní vestavby a příčky. Tento materiál je i snadno recyklovatelný.