Hollywoodský producent Peter Samuelson vymyslel pro bezdomovce pojízdný stan.

Hollywoodský producent Peter Samuelson vymyslel pro bezdomovce pojízdný stan. | foto: Profimedia.cz

Ve dne vozík, v noci postel. Ideální bydlení pro bezdomovce

  • 8
Američan Peter Samuelson je autorem nového přístřešku pro bezdomovce Edar. Přes den vypadá jako mobilní taška, zatímco v noci se změní na komfortní stan.

Před třemi lety vyrazil Peter Samuelson na kole k pláži v Los Angeles a cestou napočítal 62 lidí bez domova, včetně mnoha žen a dětí. A rozhodl se jim pomoci.

"Jedna žena mi ukázala, kde spí. Byla to velká lepenková krabice od ledničky. Bydlíme 5 kilometrů od sebe. Já mám ledničku a ona má jen tu krabici. To byl okamžik zlomu," svěřil se v rozhovoru pro deník Los Angeles Times.

Peter nejdříve uvažoval o vybudování útulku pro bezdomovce. Jenže si moc dobře uvědomoval, že jeden útulek všem nepomůže, navíc ne všichni do ubytovny chtějí. Bylo potřeba vymyslet něco jiného.

  

Bezdomovci potřebují vozík a postel

Napadlo ho vytvořit mobilní lůžko a úložný prostor v jednom. Úkol zadal designérům v rámci soutěže v Pasadena Art Center College Of Design, kterou sponzoroval. Autory vítězného modelu se stali Eric Lindeman a Jason Zasa.

Jejich mobilní drátěný vozík vychází z faktu, že se většina bezdomovců přes den živí sběrem recyklovatelného odpadu, který musí někam uložit. V noci vozík pohodlně rozloží a využijí jeho zvýšené kryté lůžko. Díky tomu nemusí spát na studeném betonu. Mobilní stan navíc poskytuje alespoň minimální soukromí.

Lůžek je málo

Průzkum v roce 2007 ukázal, že v aglomeraci Los Angeles žije 73 700 lidí bez domova. Z toho 60 % mužů, 25 % žen a 15 % dětí do 18 let. Útulky pro bezdomovce přitom poskytují pouze 12 400 lůžek. V roce 2007 bylo v Los Angeles nejvíce bezdomovců z celých Spojených států.

Peter měl štěstí i na finance. Ty získal od Jeffa Sholla, bývalého šéfa aukčního serveru eBay. Výkresy ihned zanesl do společnosti Precision Wire Products, která vyrábí nákupní vozíky.

Firma zhotovila 9 prototypů mobilního stanu a podrobila je náročným testům. Výrobky například shazovali ze schodů nebo je nechali stát na dešti.

Přístřešek získal jméno Edar (Everyone Deserves A Roof - Každý si zaslouží střechu) a již na podzim roku 2008 byl Peter Samuelson připraven distribuovat prvních 60 kusů.

Dětem se spaní v edaru moc líbí, říká Dehanka

Prostřednictvím církevních charitativních organizací a nadací byli osloveni nejvíce potřební bezdomovci. Například sedmadvacetiletá Dehanka Straughterová. Přišla o práci kuchařky a byla spolu se svými dvěma syny (2 a 6 let) vystěhována z bytu. Nábytek prodala a několik týdnů přespávala i s dětmi u přátel.

Když tehdy viděla na ulici bezdomovce, říkala si, že brzy přijde řada i na ni. Pak jí kamarád poradil, že ženy s dětmi mohou najít dočasný domov v misijním útulku v centru Los Angeles. Tady dnes Dehanka přespává i s dětmi, kterým se spaní v edaru moc líbí. "Děti si zvyknou na cokoliv. Myslí si, že jsme sem přijeli stanovat."

Pojízdný stan pro bezdomovce Pojízdný stan pro bezdomovce

Vedoucí misie Andy Bales věří, že se díky zvýšené produkci sníží výrobní cena mobilního stanu z 500 na 400 dolarů. "Je to dobré lůžko, poskytuje soukromí. Mám dvoumetrového kamaráda. Na jednom z nich ležel a cítil se pohodlně," vysvětluje Andy pro list Los Angeles Times.

Do mobilního stanu jen s povolením k domovní prohlídce

Kritici edaru tvrdí, že poskytnutím přístřešku ztratí bezdomovec potřebu řešit svou nelehkou situaci. Policie se navíc obává, že edar díky vytvoření soukromého prostoru naplňuje definici slova obydlí, do kterého budou policisté potřebovat povolení k domovní prohlídce.

Peter Samuelson přiznává, že se edar nevyrovná lůžku v útulku pro bezdomovce, ale je to prý pořád lepší než vlhká lepenková krabice od ledničky. "Amerika není pouze zemí mnoha příležitostí, ale také zemí osobní odpovědnosti. Je povinností naši společnost zlepšovat." - čtěte Bydlení v krizi: zoufalí Američané se stěhují do stanů  

Kdo je Peter Samuelson

Hollywoodský producent a filantrop se podílel na produkci filmů Pomsta šprtů (1984) nebo Miluj bližního svého (1998). Je zakladatelem nadací Starlight a Starbright, které poskytují psychologické a sociální služby těžce nemocným dětem a jejich rodinám. Stojí také za vznikem nadace First Star, která pomáhá týraným a zanedbávaným dětem.