Vavřín vznešený (Laurus nobilis)

Vavřín byl pro staré Římany symbolem moudrostí a slávy.
Vavřín byl pro staré Římany symbolem moudrostí a slávy. Z jeho latinského názvu Laurus vzniklo i slovo laureát. Pověst praví, že kněžka boha Apollona, kterému byl tento strom zasvěcen, jedla při věštění vavřínové listy. Díky obsahu různých alkaloidů mohly ve větším množství působit narkoticky. Kromě alkaloidů obsahuje vavřín i řadu různých silic a byl po staletí využíván jako prevence proti různým nemocem, především moru. Pod názvem bobkový list dodnes nachází tradiční uplatnění v kuchyni. Vavřín je až sedm metrů vysoký strom. V našich zeměpisných šířkách takové výše nedosáhne, ale lze jej pěstovat jako malý stromek ve velké nádobě. Přes léto může důstojně zdobit vchod do domu či jiné výslunné a před větrem chráněné místo, zimu pak přečkat v bytě, na chodbě s dostatkem světla či ve skleníku. Delší promrznutí by nepřežil. Lze ho různě sestříhávat a tvarovat. Potřebuje výživnou a vlhkou, ale propustnou půdu. Rozmnožovat ho můžete pomocí stonkových řízků asi deset centimetrů dlouhých, které se zapíchnou do vlhkého substrátu. Zakořenění napomůže i mikroklima vytvořené skleníčkem z fólie či průhlednými perforovanými kelímky. Vavřín má rozmanité využití. Dochucuje polévky, omáčky, masové směsi i sladké krémy a rýžové pudinky. Většinou se nechá v pokrmech vařit a pak se vyjme. Kořennou vůni může propůjčit i octu, a dokonce i rýži, pokud ho uzavřete do nádoby, ve které je uskladněna. Čerstvé větévky rozvěšené po místnosti osvěžují vzduch, vývar v koupeli zmírňuje revmatické bolesti, nálev z listů je dobrý na trávení a podporuje chuť.

Recept pro vás

Telecí plátek na bobkovém listu (pro čtyři osoby)

Jedna na drobno nakrájená cibulka se do sklovita osmaží na másle. Přidají se čtyři telecí plátky a posypou čtyřmi rozdrcenými bobkovými listy. Po obrácení se podlijí 220 ml suchého bílého vína a nechají se bez pokličky pět minut dusit. Poté se přidá 150 ml smetanu, zamíchá a podle chuti dosolí a dopepří. Podává se s rýží.

Kořenný olej na rybí salát

Do jednoho litru oleje se vloží 50 g petrželového kořene, 50 g celeru, 3 g bobkového listu, 3 g nového koření, a po gramu citronové kůry a tymiánu. Olej se zahřeje na osmdesát stupňů Celsia, nechá dva dny uležet a poté přecedí.

Bobkový ocet

Do jednoho litru octa, nejlépe vinného, se na dva týdny vloží pět velkých bobkových listů.